ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۳ / Friday, 25 July, 2014
بالبی

بالبی● مقدمه:
بدون شک نظریه دلبستگی یکی از برجسته ترین و مهمترین دستاوردهای روانشناسی معاصر است. برخی از پژوهشگران نظریه دلبستگی را به عنوان رستاخیز دوباره روانکاوی و عامل مهم هحیای دوباره این مکتب می دانند .از نظر جان بالبی دلبستگی یکی از نیازهای بنیادین انسان است.
● تاریخچه - بالبی(۱۹۹۰-۱۹۰۷)
در لندن به دنیا آمد وی تحصیلات خود را در روانپزشکی و روانکاوی به پایان رساند .از سال ۱۹۳۶ به طور عمده کار راهنمایی کودکان بود و با تحقیقاتی که روی کودکان شیرخوارگاها انجام داد فهمید که این کودکان فرصت برقراری روابط عاطفی و گرم و دیر پا با مادر و جانشینان او را ندارند.چنین مشاهده ای بالبی را متقاعد ساخت که نمی توان بدون توجه به تعامل مادر-کودک فرایند رشد را درک کرد.وی در این راستا نظریه دلبستگی خود را مطرح ساخت و برای پاسخ به سوالات خود به کردارشناسی روی آورد.(علیلو۱۳۸۲)
● تعریف دلبستگی:
تمایل کودک به برقراری نوعی رابطه نزدیک با افراد معین و احساس امنیت بیشتر در حضور این افراد دلبستگی نامیده می شود(هیلگارد)
مفاهیم کلیدی در کردارشناسی که در نظریه دلبستگی مطرح می شود:
۱) رفتار غریزی:رفتار غریزی ویژه نوع است و توسط محرک خاص راه اندازی می شود.
۲) نقش پذیری: واکنش های جاندار در طول دوره خاصی رخ می دهد. قبل و بعد از این زمان رخ نمی دهد.
۳) دوره حساس: این دوره مناسب ترین زمان برای بروز توانمندی های ویژه است(برک۱۳۸۳)
● مراحل دلبستگی بالبی:
۱) مرحله پیش دلبستگی(تولد تا سه ماهگی): در آغاز کودک واکنش های غیر انتخابی به انسان ها دارد .
۲) دلبستگی در حال شکل گیری(سه تا شش ماهگی): کودکان در این مرحله افراد آشنا را می شناسند ول در مقابل جدایی عکس العمل نشان می دهند.
۳) دلبستگی واضح(شش ماهگی تا سه سالگی): در صورت جدایی از والدین اعتراض می کنند.
۴) تشکیل رابطه متقابل(سه سلگی به بعد): کودکان در این مرحله از مذاکره و مشارکت استفاده می کنند(برک۱۳۸۲-کرین۱۳۷۲-علیلو۱۳۸۲)
▪ علل دلبستگی وکودکان به مادر یا نگهدارنده کودک در سه پدیده مشهود است:
۱) یک تکیه گاه بهتر می تواند کودک را آرام کند
۲) کودکان برای بازی کردن بیش از هرکس دیگری به سراغ تکیه گاه می روند
۳) کودکان در حضور تکیه گاه کمتر می ترسند(مهشید یاسایی)
● طبقه بندی دلبستگی بر اساس موقعیت نا آشنا:
۱) دلبستگی ایمن:کودکان در هنگام رفتن مادر ناراحت می شوند
۲) دلبستگی ناایمن اجتنابی: در مرحله بازگشت مادر از تعامل با او پرهیز می کنند .
۳) دلبستگی ناایمن دو سوگرا: در هنگام بازگشت مادر هم در جستجوی برقراری رابطه با او هم از او فرار می کند
۴) دلبستگی آشفته: در هیچکام از این گروه ها قرار نمی گیرد(یاسایی)
عاملی که باعث تفاوت های کودکان در زمینه دلبستگی می شود رابطه کودک با مراقب اصلی خصوصا مادر است(هیلگارد)
● عوامل موثر بر کیفیت دلبستگی:
حساسیت – در دسترس بودن - پاسخگو و حامی بودن- فرصت برقراری یک رابطه نزدیک- کیفیت پرستاری – ویژگی های جسمانی یا روانی – شرایط خانوادگی (مظاهری-بشارت و همکاران)
● تاثیر نوع دلبستگی در رفتار کودکان در آینده:
▪ کودکان دلبسته ایمن: اجتماعی- نقش رهبری – پیش قدم در فعالیتها – مورد توجه دیگران
▪ کودکان ناایمن اجتنابی: گوشه گیر – دو دل – به راحتی دچار خشم می شوند
▪ کودکان ناایمن دم سو گرا : همسران رمانتیک و در صد طلاق بالا


تهیه کننده/ مهران آرزومند کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی
منابع:
*کاپلان و سادوک (۱۹۹۸) خلاصه روانپزشکی-مترجم: پور افکار. تهران. ارجمند
*کرین. ویلیام (۱۳۷۹) پیشگامان روانشناسی رشد .ترجمه: فدایی. تهران. اطلاعات
*مظاهری. محمد علی (۱۳۷۹)الگوی دلبستگی کودکان پیش دبستانی.مجله روانشناسی
* برک . لورا (۲۰۰۱) روانشناسی رشد ترجمه: یحیی سید محمدی.تهران .ارسباران
* هنری ماسن. پاول – رشد شخصیت کودک . مترجم : مهشید یاسایی .ماد . (۱۳۸۰)
* قربانی. نیما (۱۳۸۲) روان درمانگری پویشی کوتاه مدت . تهران . سمت
* علیلو . مجید (۱۳۸۲) دیدگاه اتولوژیک رشد کودک . گزارش درس روانشناسی رشد
* بشارت و همکاران (۱۳۸۰) بررسی رابطه سبکهای دلبستگی و مکانیسم های دفایی. مجله روانشناسی
* بالبی . جان (۱۹۵۰) روانشناسی کودک . مترجم: میثاقیان. تهران .عارف
* ریتال اتکینسون و دیگران . زمینه روانشناسی هیلگارد. مترجم: براهنی. تهران . رشد
منبع : مطالب ارسال شده

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های تاریخی    کاخ ها و ارگ ها   
ارتباطات    مخاطب شناسی    شیوه های شناخت مخاطب تلویزیون    رویکرد استفاده و رضامندی از رسانه ها   
کشاورزی جنگلداری و شیلات    كشاورزی    علف های هرز و علف کش ها    علف کش ها    انواع علف کش ها    علف کش های مورد استفاده بر روی اندام های هوائی    سایر علف کش های سیمپلاستی    علف کش های آرسنیک    AMA ،MSMA ،DSMA، اسید کاکودیلیک   
دارو و درمان    درمان    جراحی    دیوارهٔ قفسهٔ سینه، پلور، مدیاستن و ریه    دیوارهٔ قفسهٔ سینه   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    شهرهای ایران   
بانک و بیمه    حسابرسی    حسابرسی سیستم های کامپیوتری    کنترل های دسترسی به کامپیوتر و فایل ها و برنامه های کامپیوتری    حفاظت تجهیزات   
بهداشت و سلامت    بهداشت    ارزشیابی خدمات بهداشتی    گام های کلی ارزشیابی   
شعر و ادب    مولوی    دیوان شمس    غزلیات   
دارو و درمان    درمان    روانپزشکی    علایم و نشانه های روانپزشکی بالینی    تعریف علایم و نشانه های روانپزشکی   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های تاریخی    غارهای تاریخی   


کلمات در حال جستجو
محسن رضایی    نامه    غزه    فلسطین    محمد خاتمی    روز قدس    راهپیمایی    داعش    قدس    هواپیما    الجزایر    تجمع    مادران صلح    اسرائیل    فوائد معصوم    عراق    رییس جمهور   خلاصه رسانه‌ها
حضور بازیکن خبرساز و درگیری تماشاگران/ مدیرعامل استقلال را نشناختند! - دیدار فینال نخستین دوره جام شهدا در شرایطی برگزار شد که بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال پس از مدتها در میادین ورزشی حاضر شد و مورد استقبال تماشاگران هم قرار گرفت. همچنین ...
حکام عرب "فلسطین" را به بقا در قدرت فروخته‌اند/چرا امام خمینی روزی را به نام قدس نامید - دکترعلی نورالدین استاد دانشگاه بیروت تاکید کرد: می‌توان با قاطعیت گفت که ایران از تمامی کشورهای عربی در ایستادگی فعلی و عملی از فلسطینیان و مسئله فلسطین سبقت گرفته است و ...
امیر حسین صادقی:من خوبم،شاید از هفته اول بازی کنم - لیگ برتر - مدافع استقلال می گوید شاید بتواند از هفته نخست برای استقلال بازی کند.
پیام تبریک دکتر روحانی به فواد معصوم رییس جمهور جدید عراق - حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با تبریک انتخاب آقای فواد معصوم به عنوان رییس جمهوری عراق، توجه همزمان مردم و مسئولین عراقی به مبارزه با تروریسم و نیز ادامه روند ...
وضع حمل در غزه زیر آتش توپ و تانک - خاورمیانه - اینها تصاویری است که آلیسون باسکرویل، عکاس الجزیره از وضع حمل در بیمارستان الشفای غزه تهیه کرده است.
عرق شرم بر پیشانی نماینده به خاطر قیمت پراید! - امروز در دنيا بحثي كه مطرح است كيفيت بيشتر و قيمت پایین تر است؛ اما در ايران كيفيت كه به كلي فراموش‌شده و در بحث قيمت هم خودروسازان خون مردم را توي شيشه کرده‌اند.
فیلم: پیامبر اسلام برای گذر از سوءظن چه کرد؟ - همچون مغرب‌های پیشین، نخست اسماءالله‌الحسنی را خواهید شنید و در ادامه، نوای ربنا را با صدای یک کودک خوش صدا می‌شنوید. سپس به روال هر غروب، به یکی از مشاغلی اشاره‌ داریم که در این ماه عزیز نیز همچون دیگر استمرار دارد.
احمدی نژاد به افطاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی رفت - احزاب و شخصیت‌ها - محمود احمدی نژاد و جمعی از چهره های سیاسی در افطاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی حضور یافتند.
شورای حقوق بشر سازمان ملل کمیسیون تحقیق به غزه بفرستد - سفیر ایران به عنوان رئیس جنبش غیر متعهدها در نشست ویژه شورای حقوق بشر با ابراز نگرانی عمیق نسبت به وخیم تر شدن بحران بشر دوستانه در نواز غزه از مجامع بین المللی مسئول ...
نیمه‌کاره ماندن بازی لیل و مکابی با دخالت حامیان فلسیطن - دیدار دوستانه تیم‌های لیل فرانسه و مکابی رژیم اشغالگر قدس به دلیل اعتراض حامیان مردم مظلوم فلسطین و درگیری در درون زمین نیمه‌کاره ماند. این دو تیم در جریان یک دیدار دوستانه در اتریش به مصاف هم رفته بودند.
اولین محموله کمکهای ایران برای غزه به قاهره ارسال شد - سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: اولین محموله کمکهای هلال احمر ایران جهت انتقال به غزه، به قاهره ارسال شده است.
تکالیف شهرداری برای عفاف و حجاب چیست؟ - شهری - دو روز پیش معاون امور عمرانی وزیر کشور، تکالیف ۱۰ گانه شهرداری ها برای عفاف و حجاب را به شهرداران سراسر کشور ابلاغ کرد. اما این وظایف چیست؟
قانونی که ورود نخبگان جامعه پزشکی به دوره های تخصصی را محدود می کند - سلامت - معاون پارلمانی و امور مجلس وزارت بهداشت گفت: کاهش سهمیه پذیرش آزاد، ورود نخبگان جامعه پزشکی به عرصه‌های تخصصی را محدود می کند.
بان کی مون: آیت الله سیستانی فردی حکیم و اهل تسامح است/ وی الهام بخش جهانیان است - دبیر کل سازمان ملل ضمن تشریح جزئیات دیدارش با آیت الله سیستانی انتخاب رئیس جمهوری عراق را تبریک گفت و اعلام کرد که انتخاب رؤسای جمهور و پارلمان در عراق منجر به از بین ...
چرا روز قدس و حمایت از فلسطین؟ - خبرگزاری مهر-گروه دین و اندیشه: قدس، قبله نخستین مسلمانان جهان، سرزمین اصلی و موطن هزاران آواره مسلمان فلسطینی است که استکبار جهانی توسط صهیونیسم جنایتکار، از سال 1948 ...
دولت لایحه فوریتی کمک به کرانه باختری را به مجلس ارائه دهد - در بیانیه سازمان بسیج مستضعفین به مناسبت روز قدس آمده است: از دولت انتظار داریم در اجرای تدابیر مقام معظم ولایت مبنی بر «تسلیح کرانه باختری مانند غزه»، لایحه کمک به ...
برگزاری همایش «علوم اجتماعی در جهان اسلام» در آینده‌ای نزدیک/ علوم اجتماعی اسلامی نیازمند توجه به واقعیات اجتماعی است - دومین ضیافت اصحاب علوم اجتماعی اسلامی ایرانی با حضور اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاههای شهر تهران به میزبانی پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی ejtemaee.ir ...
لالیگا قرعه کشی شد/رئال مادرید-بارسلونا چهارم آبانماه در سانتیاگو برنابئو - فوتبال جهان - نخستین ال کلاسکو در فصل جدید روز چهارم آبانماه برگزار می شود.
سقوط هواپیمای الجزایری در آسمان مالی و کشته شدن 110 سرنشین آن - منابع الجزایری از سقوط یک هواپیمای الجزایری و کشته شدن 110 سرنشین آن خبر دادند.
هند 550 میلیون دلار دیگر از بدهی نفتی خود به ایران را پرداخت کرد - هند امرز سومین قسط از بدهی نفتی خود را به ایران به مبلغ 550 میلیون دلار به حساب ایران واریز کرد.
دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منصوب شد - مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی طی حکمی دکتر اردشیر صالح پور را به عنوان دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منصوب کرد.
مبلغ قرارداد بازیکنان فولاد/ قهرمان با 8.3 میلیارد تیمش را بست؛البته به جز رقم قرارداد بختیار رحمانی - لیگ برتر - لیست مبلغ قرارداد بازیکنان فولاد در لیگ چهاردهم منتشر شد.
لاریجانی :دفاع از انقلاب نباید دولتی باشد/ توسعه کشور بیمار است - مجلس - رئیس مجلس با تأکید بر اینکه دفاع از انقلاب نباید دولتی باشد، گفت: مردم باید با حضور در صحنه‌های مختلف طرح‌ها و اندیشه‌های خود را ارائه و در آینده‌شان نقش‌آفرینی کنند.
محدودیت‌‌های ترافیکی راه‌ها در پایان هفته/ محور چالوس-کرج یک‌طرفه شد - تردد خودروها از ساعت ۱۴ روز جمعه ۳ مرداد تا ساعت ۱ بامداد روز شنبه از کرج به مرزن‌آباد ممنوع بوده‌ و تردد خودرو از ساعت ۱۷:۳۰ روز جمعه تا ۱ بامداد روز شنبه از ۱۵ ...
پیروزی پرگل ایران برابر میانمار / قهرمانی تیم ملی فوتسال امید در تورنمنت چین - فوتبال ملی - تیم ملی فوتسال امید با کسب 3 پیروزی قهرمان تورنمنت بین المللی چین شد.
عاشقانه روز بیست و ششم/خداوند به چه زمانی سوگند خورده است؟/چگونه با کار نیک خودمان را تنبیه کنیم؟ - دین و اندیشه - بیست و ششمین روز از میهمانی خدا فرا رسیده است، از میزبان مهربان و بخشنده یاری می خواهیم تا به تلاش و کوشش مستمر مداومت کنیم و هویت خود را در مقابل مستکبران از دست ندهیم. پرونده امروز به دوستداران اخلاق و نیکویی تقدیم می شود.
خوزستان آب اضافی برای انتقال به دیگر استانها ندارد - بر اساس قوانین بین‌المللی و بحث آب، اگر استانی مازاد آب شرب داشته باشد می‌تواند به سایر مناطق انتقال دهد ولی استان خوزستان این مازاد را ندارد که وزارت نیرو و یا دولت بخواهد با هدف آب‌رسانی به استان‌های دیگر آن هم جهت مصارف کشاورزی لوله‌کشی کند. استان خوزستان فاقد مازاد آب است، معلوم نیست برنامه دولت، بر چه مبنایی انجام می‌شود.
رئیس جمهور جدید عراق انتخاب شد/ با "فواد معصوم" بیشتر آشنا شوید - خاورمیانه - پارلمان عراق امروز پنجشنبه «فواد معصوم» نامزد توافقی کردهای این کشور را به عنوان رئیس جمهورجدید عراق برای دور چهارم ریاست جمهوری این کشور انتخاب کرد.
دلایل بازگشت خارجی‌ها به بازار ایران/ هدیه ویژه دولت به فعالان اقتصادی - رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به فروکش کردن التهابات بازار ارز هدیه دولت تدبیر و امید به فعالان اقتصادی را ایجاد محیط کسب و کار آرام و قابل محاسبه عنوان کرد و گفت: ...
نامه منتشر نشده محسن رضایی به فرمانده گردان های قسام - پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی ، نامه وی که در اوج حملات رژیم صهیونیستی ،خطاب به محمد الضیف فرمانده گردانهای قسام نوشته شده است را منتشر کرد.


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved