ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳ / Sunday, 13 July, 2014
کلیسای جامع کلن

کلیسای جامع کلن‌این کلیسا ‌ در کلن، با ۱۵۷ متر بلندی، دومین کلیسای بلند در کشور آلمان و سومین در کل جهان محسوب می‌شود.‌این کلیسا بین سال‌های ۱۸۸۰تا ۱۸۸۸ میلادی بلندترین ساختمان جهان بود. این بنای زیبا و عظیم، محبوبترین ساختمان دیدنی در کشور آلمان به حساب می‌آید.در سال ۲۰۰۱میلادی،۵ میلیون و در سال ۲۰۰۴ میلادی، ۶ میلیون جهانگرد از این بنا دیدن کردند (تقریباً به اندازه بازدیدکنندگان برج ایفل در شهر پاریس.)‌این کلیسای جامع دوقلو، همچنین پس از کلیسای جامع "سویلا" و کلیسای جامع"میلان " سومین کلیسای بزرگ عصر گوتیک به حساب می‌آید. این بنا در سال ۱۹۹۶میلادی در رده میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.‌
تاریخچه کوتاه: پس از بازگشت "روم شرقی" یعنی بیزانس به غرب و پیروزی و غلبه بر روم غربی، آنها مذهب جدید خود یعنی مسیحیت را که در خاورمیانه اختیار کرده بودند، مذهب رایج قلمروی پادشاهی خود اعلام نمودند. در سال ۳۱۱ پادشاه کنستانتین در آلمان که مستعمره مطلق روم بود، فرمانی مبنی بر رسمی شدن مذهب مسیحیت صادر نمود و فرمان داد تا تمامی عبادتگاه های ایرانی میترایی را که تا چندی پیش تنها مذهب بخش عمده اروپا محسوب می‌شد، ویران کرده و بر روی آنها عبادتگاه های مسیحی بنا کنند.
چنین فرمان‌هایی همزمان در سرتاسر قلمروی تحت فرمان روم صادر شد. در واقع می‌توان در زیرزمین یا در لابلای خاک‌های زیر بنای اکثر کلیساهای تاریخی اروپا، از جمله کلیسای جامع کلن، باقی مانده عبادتگاه‌های میترایی را یافت. یکی از مهمترین علل معروفیت کلیسا جامع کلن در دنیای مسیحیت، گذشته از ابعاد بسیار وسیع آن (زیربنای تقریبی ۷۹۱۴ متر مربع)، تابوت طلایی می‌باشد که در آن اسکلت سه "پادشاه مقدس" یا "مغ های مقدس مشرق زمین( "مغ ها و موبدان اشکانی همان سه "پادشاهی" هستند که در ادبیات دینی مسیحیت از آنها به عنوان پیام آور میلاد مسیح یاد می شود) نگهداری می‌شود. اسکلت ها را اسقف اعظم "راینالد فون داسل" در سال ۱۱۶۴ مسیحی از شهر میلان ایتالیا به کلن آورد. در سال ۱۲۲۵ به خاطر تعداد روز افزون زواری که برای زیارت "مغ های مقدس" به این عبادتگاه می‌آمدند تصمیم گرفته شد که کلیسای جدیدی ساخته شود. پایان کار کلیسای جدید تقریبا ۶۰۰ سال به درازا کشید و پس از چندین توقف اجباری به‌خاطر جنگ‌های متعدد و در گیری های محفلی داخل کلیسا و یا سیاسی- که حدود ۵ ۵ سال طول کشید- در تاریخ ۱۵ اکتبر ۱۸۸۰ جشن گرفته شد.‌
منبع : روزنامه آفتاب یزد

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند


کلمات در حال جستجو
ظریف    سلاح هسته ای    ایران    غرب    طلا    سکه    ارز    بازار    مسافران برزیل    ممنوع الکاری    تلویزیون    سینما    معیشت    اقتصاد خرد    جان کری    وین    مذاکرات هسته ای    آمریکا    افغانستان    توافق    انتخابات   این‌ روزها در فضای مجازی چه‌ خبر است؟
«داعش» و «غزه» زیر سایه سنگین جام‌جهانی
«داعش» و «غزه» زیر سایه سنگین جام‌جهانی
اما همزمان با آغاز رقابت‌های جام‌جهانی، یک گروه تروریستی تکفیری با انجام جنایت‌های دلخراشی در عراق، اعلام موجودیت کرد و «داعش» نامیده شد. فعالیت‌های گسترده داعشی‌ها در فضای مجازی و انتشار پی‌درپی فیلم‌های جنایت‌هایشان، موجب شد تا آن‌ها به رقیب جدی‌تری برای جام‌جهانی در فضای مجازی تبدیل شوند و حتی در مقطع آغازین بالا‌تر از جام‌جهانی هم در مرکز توجهات کاربران قرار گیرند.

وقتی برای کنفرانس های علمی هم «کلاه»ها برداشته می شود!
وقتی برای کنفرانس های علمی هم «کلاه»ها برداشته می شود!
بالا رفتن قیمت ارز شرکت در کنفرانس‌های خارجی بسیار هزینه‌بر شده است و برای اکثر دانشجویان شرکت در این کنفرانس‌ها میسر نیست و درخواست‌های دانشجویان برای شرکت در کنفرانس‌های داخلی زیاد شده است که این امر سبب افزایش کیفیت مقالات چاپی در ژورنالها و کنفرانس‌های داخلی شده است اما عده‌ای نیز با سواستفاده از تقاضای زیاد دانشجویان اقدام به برگزاری کنفرانس به شکل مضحک و سطح پایین و با هزینه‌ی هنگفت کرده‌اند.

صهیونیست‌ها هجده تن از یک خانواده را به شهادت رساندند!
صهیونیست‌ها هجده تن از یک خانواده را به شهادت رساندند!
خبرنگار النشره نیز از فاجعه‌ای هولناک خبر داده و افزود، نیروهای رژیم صهیونیستی، دست به کشتار وحشیانه‌ای علیه خانواده بطش زده و خانه آن‌ها را در منطقه شعف در شرق شهر غزه هدف قرار داده که به دنبال آن آن ۱۸ فلسطینی از این خانواده به شهادت رسیده و حدود ۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

ابتکار صداوسیما در پخش مهم‌ترین مستند سیاسی سال‌های اخیر
ابتکار صداوسیما در پخش مهم‌ترین مستند سیاسی سال‌های اخیر
سوای مباحث مطرح، این مستند را می‌توان به لحاظ فنی، اثری بسیار جدی در حوزه سیاسی قلمداد کرد که تقریباً همترازش در دهه‌های اخیر در کشورمان تولید نشده و از این منظر دیدنش یک رخداد تازه و یک فرصت متفاوت به شمار می‌آید که نمی‌توان از دست داد.

دولت - بررسی محتوای تولیدات بخش های خبری صداو سیما در ماههای گذشته نشان می دهد که این رویه در قبال دولت نهم و دهم مهربانانه تر بوده است.
بازرگانی - بررسی ها نشان می دهد سهم هر ایرانی از درآمدهای نفت و گاز کشور 5 میلیون و 60 هزار تومان درسال است.
سینما - خانه سینما طی اطلاعیه‌ای به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه واکنش نشان داد.
محیط زیست - برای دومین روز در این هفته هوای تهران در شرایط ناسالم قرار گرفت این در حالی است که قبلا تعداد روزهای ناسالم نسبت به سال قبل کمتر بود.
دراردوی آماده سازی ترکیه؛
استقلال روز سه‌شنبه با قهرمان الجزایر دیدار می‌کند
سرپرست تیم فوتبال استقلال از برگزاری دیدار دوم این تیم در اردوی ترکیه خبر داد: تیم استقلال روز سه‌شنبه با قهرمان لیگ الجزایر بازی دوستانه برگزار می‌کند.
۱۳۹۳/۴/۲۲ - ۱۳:۳۰
برنامه دیدارهای تدارکاتی پرسپولیس در ترکیه اعلام شد
طبق برنامه ارائه شده از سوی کادر فنی تیم فوتبال پرسپولیس، این تیم در جریان اردوی ترکیه طی روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه بازی‌های تدارکاتی خود را برگزار خواهد کرد.
۱۳۹۳/۴/۲۲ - ۱۳:۲۷
امشب اعزام می‌شوند؛
حضور شمشیربازان اسلحه سابر و اپه در مسابقات قهرمانی جهان
ملی‌پوشان شمشیربازی ایران در دو اسلحه سابر و اپه به منظور حضور در مسابقات قهرمانی جهان امشب عازم روسیه می‌شوند.
۱۳۹۳/۴/۲۲ - ۱۳:۲۶
کفشگری تاکید کرد:
پرسپولیس یک تیم ششدانگ است/ عزممان را برای کسب جام جزم کرده‌ایم
هافبک دفاعی پرسپولیس گفت: تیم ما در تمام پست‌ها بازیکن ششدانگ دارد ولی با حفظ استخوانبندی تیم، می خواهیم برای سال بعد یک تیم ششدانگ باشیم.
۱۳۹۳/۴/۲۲ - ۱۳:۲۴


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 irlister.com. All Rights Reserved