ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ / Saturday, 26 July, 2014
آرامگاهها و گورستانهای بروجرد

آرامگاهها و گورستانهای بروجرد● مجموعه امامزاده جعفر بروجرد:
مجموعه امام زاده جعفر در شرق شهر بروجرد و قرار دارد و شامل بقعه امام زاده جعفر و حواشی آن، بقعه دوخواهران، گورستان عمومی و آرامگاه خصوصی است...
● بقعه زواریون:
در پنج کیلومتری شمال شهر بروجرد و بر فراز تپه های مشرف بر شهر، بنای قابل توجهی قرار دارد که به نام زواریون (زواریجان یا زوارگان) مشهور است. این بنای آجری دارای گنبدی کوچک، حجره های مختلف و یک ضریح است و قبرستان کوچکی در کنار آن قرار دارد و روستایی نیز به همین نام در نزدیکی آن است...
● بنای امام زاده قاسم بروجرد:
در شرق شهر بروجرد
● بنای شاهزاده ابوالحسن بروجرد:
در محله میر بروجرد، مقبره ای قرار دارد كه ساختمان آن تجدید بنا شده و به شاهززاده ابوالحسن مشهور است. مقبره، شامل یك صحن كوچك و ایوانی مربع شكل به ابعاد ۵/۴×۵/۴ متر است. حرم مقبره هشت ضلعی است كه تاق آن شش متر ارتفاع دارد. در وسط آن، دو ضریح چوبی و آهنی وجود دارد و در میان آن‌ها قبر قرار گرفته است. روی این قبر، سنگی از مرمر سفید به اندازه ۳۳×۸۶ سانتی متر قرار دارد كه در وسط آن نام صاحب قبر نوشته شده است. نسبت امام زاده با چند واسطه به امام سجاد (ع) می رسد كه مورد تردید است. هم چنین در خصوص ساخت بنا، آن را به حموله - وزیر سلسله قره قویونلو - نسبت می دهند (۱).
● بنای امام زاده محسن ابن علی بروجرد:
آرامگاه محسن خالد ابن علی در روستای گوشه در ۲۸ کیلومتری جنوب خاوری بروجرد بر سینه كوه مشهور به «دیارگاه» در قسمت شمالی و بالای روستا قرار گرفته است. جنس بنا از سنگ و آجر بوده و گنبد مخروطی شكل آن بر بنایی هشت ضلعی كه هر ضلع آن ۵/۲ متر است، بنا نهاده شده است و روی گنبد را با موزاییك و كاشی پوشانده اند. ارتفاع این بقعه حدودا ۱۳ متر است. در وسط قبری است كه بر روی آن ضریحی از چوب مشبك با نقوش ستاره‌ای قرار دارد. درب ورودی مقبره به بلندی ۷۰/۱ متر از جنس چوب و قدیمی است كه تیكه كاری هایی به اشكال هندسی دارد. بقعه امام زاده محسن بن علی (ع) به اعتقاد اهالی مربوط به فردی از اعقاب حضرت زین العابدین (ع) است (۱).
● بنای امامزاده والیان بروجرد:
در ۲۴ کیلومتری جنوب بروجرد و بر سر راه بروجرد - خرم آباد، در روستای والیان بروجرد آرامگاهی با قدمت تاریخی وجود دارد که مورد احترام اهالی است. در این آرامگاه دو قبر معروف به امامزاده احمد و خدیجه خاتون وجود دارند. مقبره از نظر فرم بنا به جز قسمت طاق حرم چندان قدیمی به نظر نمی رسد و دارای ایوان دو گلدسته و گنبد است. در اطراف ان گورستان قدیمی است كه قدمت آن به قرن ۶ هجری می رسد و اغلب سنگ قبرهای آن به خط كوفی است. در گویش محلی به آن امامزاده ویلون گفته می شود که به مردم آن را به کنایه یا ناآگاهانه به معنای امام زاده سرگردان به کار می برند.
▪ بنای امامزاده ابراهیم:
▪ بنای امامزاده پیر نو:
▪ بنای امام زاده عسگری (در روستای تپه مولا):
▪ بنای امام زاده عبد الله:
▪ آرامگاه دو خواهران (در مسجد دوخواهران):
▪ آرامگاه دوخواهران (در امامزاده جعفر):
▪ آرامگاه آقا بزرگ بروجردی:
▪ آرامگاه میرزا محمود مواهبی طباطبایی: در بوستان صامتیه در خیابان صفا
● آرامگاه صامت بروجردی:
قبر صامت بروجردی شاعر بزرگ سده سیزدهم، در بوستان صامتیه در خیابان صفای این شهر قرار دارد و در سالهای اخیر بنای یادبودی توسط شهرداری بر آن ساخته شده و سنگ قبر آن تجدید گردیده است.
● آرامگاه خصوصی صامتیه:
در کوچه پشت بوستان صامتیه (صفا) آرامگاهی خصوصی قرار دارد که بنای جالب توجهی دارد.
● آرامگاه جمالیه (مدفن واعظ اصفهانی):
سیدجمال‌الدین واعظ اصفهانی ملقب به صدراواعظین و صدرالمحققین از واعظان نامی و مبارزان دوران مشروطیت است. وی به سال ۱۲۷۹ قمری در همدان یا اصفهان به دنیا آمد. او برادرزادهٔ آیت‌آلله سیداسماعیل صدرعاملی اصفهانی است. در کودکی پدرش را از دست دادو به همراه مادر به تهران آمد. پس از تحصیلات ابتدائی به اصفهان رفت و به فراگیری مقدمات عربی و فلسفه و عرفان پرداخت. او در اصفهان مشغول وعظ و تبلیغ گشت و در اندک زمانی از وعاظ مشهور شد. به علت جوّ استبدادی که ضل‌السلطان در اصفهان برقرار کرده بود ، سیدجمال در ۱۳۱۹قمری به تبریز رفت و در مورد اهمیت قانون و مزایای حکومت قانونی خطابه‌‌هایی ایراد نمود. در بازگشت به اصفهان پس از انتشار کتاب رویای صادقانه با همکاری شیخ احمد مجدالاسلام کرمانی و میرزا نصرالله ملک‌المتکلمین، مورد کینهٔ ظل‌السلطان قرار گرفت. سپس به تهران آمد و به تشویق محافل آزادیخواهان شبها در مسجد شاه به وعظ و خطابه پرداخت. وی در اوایل مشروطیت در مساجد و انجمن‌ها به طرفداری از مشروطه‌ سخنرانی می‌کرد. وبه همین جهت مورد توجه مردم واقع شده بود. پاره آی از سخنرانی‌ها او در روزنامه‌ای به نام الجمال چاپ شد. در زمان به توپ بستن مجلس، به شاه عبدالعظیم رفت و از آنجا به قصد عتبات عازم همدان شد. وی بواسطهٔ سوابق دوستی، ورود خود را به میرزا محمس‌خان مظفرالملک ، حاکم همدان ، اعلام کرد. او نیز این مسأله را به دربار تهران گزارش داد. لذا امیرافخم همدانی، حاکم بروجرد ، از طرف دربار مأمور شد تا سیدجمال‌الدین را به بروجرد ببرد. سیدجمال مدتی در بروجرد زندانی بود و عاقبت توسط عمال محمدعلی‌شاه قاجار مسموم و خفه گردید و در قبرستان یخچال این شهر دفن شد. این آرامگاه امروزه در محوطه شهرداری بروجرد قرار دارد. بعدها این قبرستان به جمالیه معروف گردید. در کارنامهٔ بزرگان سال درگذشت وی ۱۳۳۶قمری ذکر شده است. لباس التقوی از آثار اوست.
● قبرستان بهشت شهدای بروجرد:
گورستان بزرگ و اصلی شهر بروجرد است که در زمان پهلوی با نام جهان آباد احداث شده و در سالهای اخیر به بهشت شهدا تغییر نام یافته است. صدها تن از شهیدان جنگ تحمیلی و نیز برخی روحانیون و علمای نامدار در این گورستان خفته اند. بهشت شهدا در خیابان رودکی بروجرد قرار دارد.
● قبرستان دارالسلام بروجرد:
گورستان جدید عمومی شهر بروجرد است که با توجه به پر شدن ظرفیت بهشت شهدا، در پنج کیلومتری شمال شهر و بر روی تپه های مشرف به شهر ساخته شده است.

منبع : سایت بروجرد

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
شعر و ادب    حافظ    دیوان اشعار    غزلیات   
صنعت توریسم    مدیریت و شناخت صنعت جهانگردی و گردشگری    برنامه ریزی و سیاست های جهانگردی    مطالعات موردی برنامه ریزی جهانگردی   
تغذیه    خواص گیاهان    جودوسر (یولاف) (Oat)   
صنعت توریسم    جامعه شناسی و روانشناسی جهانگردی    همزمانی پیدایش جهانگردی در جوامع صنعتی    ایام فراغت    فعالیت های اوقات فراغت    سرگرمی ها، هنرهای دستی و آموزش    ماهیت سرگرمی ها، کارهای دستی و آموزش   
شعر و ادب    مولوی    دیوان شمس    غزلیات   
بانک و بیمه    بیمه    انواع بیمه    بیمه های بازرگانی    بیمه های اشیاء    بیمهٔ مهندسی    بیمهٔ شکست ماشین آلات (machinery breakdown - MB)   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های تاریخی    تپه های باستانی   
دارو و درمان    درمان    جراحی    مراقبت های قبل از عمل    دستورات قبل از عمل جراحی    دستورات خاص   
شعر و ادب    وحشی بافقی    گزیده اشعار    غزلیات   
دارو و درمان    درمان    بیماری های داخلی    بیماری های قلبی - عروقی    انواع بیماری های قلبی    انفارکتوس حاد میوکارد    درمان    عوارض   


کلمات در حال جستجو
تهران    هواشناسی    سازمان ملل    رتبه جهانی    غم    خوشحالی    رتبه ایران    بختیار رحمانی    علی حمودی    سربازی    کارت معافیت    فولاد    رمضان    زکات    فطره    فقیر    غزه    آتش بس    مجید انصاری    مجلس    سوال   خلاصه رسانه‌ها
گرمترین روز پایتخت در سال جاری/فردا دمای تهران به 42 درجه می رسد - مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه فردا گرمترین روز پایتخت در سال جاری خواهد بود گفت: فردا دمای تهران به 42 درجه می رسد.
زن‌کشی با ضربات چاقو در دوران نامزدی - فرمانده انتظامی سراب از قتل همسر در دوران نامزدی بر اثر اختلاف خانوادگی در شهر مهربان شهرستان سراب خبر داد.
چرا لباس سپاه پوشیدم؟ - می­‌بینید که در مذاکرات 1+5 در مقابل تواضع و فروتنی ایران، چگونه زیاده خواهی می کنند. آری، ما باید قوی تر شویم، ولی تنها راه آن، بازگشت کامل به ارزش های انقلاب است. جامعۀ ما نیاز به آزاد سازی یک انرژی بزرگ معنوی دارد که تنها،با بازگشت به ارزش های انقلاب، این مهم، شدنی است.
حمله به غزه با فرمان چه کشوری صورت گرفت؟ - خاورمیانه - یک کارشناس مسائل خاورمیانه در آخرین تحلیل خود برای مجله هافینگتون پست گفته است که حمله به غزه با فرمان پادشاهی عربستان صورت گرفته است.
آتش داعش روزی دامان غرب را خواهد گرفت - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه استکبار داعش را در آستین خود پرورش داده است، گفت: آتش داعش روزی دامان غرب را خواهد گرفت.
خالد مشعل:آتش‌بس دائم فقط با پایان حصر غزه قابل‌قبول است/جنگ حاضر امشب یا فردا تمام می‌شود - استیون ساکر، مجری برنامه "هاردتاک" بی‌بی‌سی در مصاحبه با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، در محل سکونت او در دوحه، نظرات او را در مورد جنگ غزه، شرایط پایان این جنگ و وضعیت فلسطینیان سوال کرده است.
حساب جدید باشگاه پرسپولیس مسدود شد - حساب جدید باشگاه پرسپولیس مسدود شد.
خالکوبی پای حنیف عمران‌زاده / مدافع استقلال در حال درمان هم کری می‌خواند - لیگ برتر - حنیف عمران‌زاده که مصدوم شده، در حال مداوای پای مصدوم خود است.
کلیسایی در غزه میزبان مسلمانان روزه دار شد - برای برخی از مسلمانان غزه چون محمود خلف اقامه نماز جماعت در کلیسا تجربه جدیدی است، اما از زمانی که جنگ آغاز شده مسلمانان غزه جایی جز گردهمایی برای اقامه نماز جماعت در ...
"انتخاب نماینده قوه مقننه در هیات نظارت بر مطبوعات" به روایت علی مطهری - علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تشریح ماجرای "انتخاب نماینده قوه مقننه در هیات نظارت بر مطبوعات" گفت که کار کمیسیون فرهنگی خلاف قانون نبوده،‌ بلکه خلاف تدبیر و اخلاق حرفه‌ای بوده است.
توضیحات آیت‌الله محقق‌داماد درباره شکایت از نتانیاهو - عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی معتقد است که اقدامات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه از مصادیق نسل‌کشی است و به همین دلیل بنیامین نتانیاهو باید تحت تعقیب کیفری قرار گیرد.
چه کسانی به نیابت از رهبری نماز جمعه می خوانند؟/مروری بر سوابق5امام جمعه موقت تهران - احزاب و شخصیت‌ها - نهال نماز جمعه تهران 5 مرداد 58 و با این جمله آیت الله محمود طالقانی کاشته شد:«امروز طلیعه انجام این فریضه بزرگ الهی و این صف بزرگ جهاد و توحید است».
رقم قرارداد بازیکنان پیکان اعلام شد/ سید مهدی رحمتی گرانترین بازیکن لیگ - لیگ برتر - باشگاه پیکان مبالغ قرارداد اعضای تیم خود را منتشر کرد.
تنها مدافع تواشیح سازمان تبلیغات اسلامی است/ ماجرای آشنایی با سامی یوسف در ترکیه - برادران دریایی‌فرد که به نوعی اعضای اصلی گروه موسیقی «لیله القدر» هستند در بخش دوم میزگرد خود در خبرگزاری مهر به بهانه انتشار آلبوم «نگین آفرینش» به بیان دغدغه‌ها و ...
ایجاد 18 میلیون خط پرسرعت برای شبکه ملی اطلاعات/ ارائه سرویس 2 مگابیتی - معاون وزیر ارتباطات و فناوری از ایجاد حدود 18 میلیون پورت پرسرعت برای دسترسی کاربران به شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: تا شروع این دولت فقط 15 درصد این هدف محقق شده ...
زنجانی و ضراب؛ فوتبالیست‌هایی که بلدند خوب پاسکاری کنند! - پدیده واسطه‌های اقتصادی ایران در دوران تحریمها با واکنشهای متفاوتی در بین افکار عمومی، رسانه‌ها و مسئولان مواجه است. عده ای آنها را کلاهبردار و فعالیتهایشان را فساد اقتصادی می‌دانند و عده ای نیز وجود چنین پدیده ای را در دوران تحریم نفتی و بانکی ایران اجتناب ناپذیر عنوان می‌کنند.
افزایش 160 نفری ظرفیت آزمون دستیاری/ احتمال تعویق دوهفته ای سال تحصیلی دستیاران - معاون آموزشی وزارت بهداشت در واکنش به تجمع داوطلبان آزمون دستیاری در مقابل وزارت بهداشت، گفت: در تلاش هستیم با اتخاذ تدابیری در عین حال که قانون اجرا می‌شود، داوطلبان سهمیه آزاد نیز تحت فشار قرار نگیرند به همین منظور پیش بینی شده تا حدود 160 نفر ظرفیت آزمون دستیاری افزایش یابد.
«کلاه پهلوی» سرنوشتی مشابه «مختارنامه» دارد؟ - کارگردان سریال «کلاه پهلوی» درباره‌ی تبدیل این سریال به فیلم سینمایی، عنوان کرد: از آنجه که «کلاه پهلوی»‌ دارای بخش‌هایی است که قابلیت پرداخت مستقل را دارد، برای تبدیل این سریال به یک سینمایی گفتگوهای مختصری با مدیر شبکه یک صورت گرفته است؛ اما هنوز به صورت قطعی نمی‌توان در این‌ باره صحبت کرد.
حبیبی: ایجاد رژیم صهیونیستی برای تقابل با دنیای اسلام است - دبیر کل حزب موتلفه اسلامی حبیبی خاطر نشان کرد: ایجاد رژیم صهیونیستی در 64 سال پیش در صورتی قابل درک است که از صف بندی دشمنان اسلام مطلع باشیم، ایجاد رژیم صهیونیستی برای تقابل با دنیای اسلام است.
قدومی: مانعی برای سفر مشعل به تهران وجود ندارد/ قوانین مصر برای انتقال کمک‌ها پیچیده است - نماینده جنبش حماس در تهران گفت: مانعی برای انجام سفر مشعل به ایران وجود ندارد.
سمیه برای نجات از اعدام یک هفته فرصت دارد - قضایی - شمارش معکوس برای نجات سمیه زارعی که در آستانه اعدام قرار دارد رو به پایان است چرا که خانواده مقتول پایان ماه رمضان را آخرین مهلت برای دریافت دیه و گذشت از اعدام این زن جوان تعیین کرده اند.
دستور فوری وزیر اقتصاد برای طرح معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان در هیات دولت - مدیرکل حقوقی وزارت ارشاد با اشاره به مصوبه کمیسیون اقتصادی دولت، از دستور وزیر اقتصاد برای طرح معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان در هیات دولت با قید فوریت خبر داد.
سفر استانی روحانی به چهارمحال و بختیاری در نیمه دوم مردادماه - نماینده مردم چهارمحال و بختیاری از سفر استانی رئیس جمهور به این استان در نیمه دوم مرداد ماه خبر داد.
فعالیت 12هزار استاد ایرانی در خارج از کشور/ برنامه وزارت علوم برای ارتقای رتبه جهانی 10 دانشگاه - قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل فعالیت های مرکز همکاری های بین الملل این وزارتخانه را تشریح کرد و نحوه همکاری ایرانیان خارج از کشور با داخل، راه اندازی کرسی های ...
درخشش روبات‌های ایرانی در مسابقات 2014 برزیل/ کسب مقامهای اول تا سوم - تیمهای ایرانی شرکت کننده در مسابقات 2014 برزیل موفق به کسب نتایج مطلوبی در این مسابقات شدند.
بیرق تشیع اسماعیل صفوی عامل انسجام ملی/ تشکیل اولین دولت ملی در اردبیل - اردبیل – خبرگزاری مهر: در اوایل قرن نهم هجری در چنین روزی فرمانروایی در ایران سلطنت خود را اعلام کرد که بعد از هشت و نیم قرن حکومت بیگانگان بیرق تشیع را به اهتزاز درآورد ...
کواچ 19 بازیکن را به اردو دعوت کرد/ بازگشت علیرضا نادی به تیم ملی والیبال - والیبال - سرمربی تیم ملی والیبال از 19 بازیکن برای حضور در اردوی آمادگی این تیم دعوت کرد.
بررسی طرح کاهش سرعت در هيات دولت/ آخرین وضعیت شماره گذاری اسکانیا - رئيس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي گفت: طرح کاهش سرعت در حال حاضر در هيات دولت در دست بررسي است.
خیابان "اسرائیل" در آرژانتین به "فلسطین آزاد" تغییر نام داد - منابع فلسطینی از تغییر نام خیابان "اسرائیل" شهر کوردوبای آرژانتین به "فلسطین آزاد" در اعتراض به جنایات بی رحمانه صهیونیستها در غزه خبر دادند.
رونمایی از جزییات قراردادهای جدید نفتی ایران - اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه ترین گزارش خود درباره بخش انرژی ایران از پیش‌نویس قراردادهای جدید نفتی ایران رونمایی کرد.


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved