ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ / Wednesday, 23 July, 2014
آمپول، لولو نیست!

آمپول، لولو نیست!تاریک‌ترین خاطره دندانپزشکی در ذهن بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالان، خاطره تزریق آمپول بی‌حسی است.
خاطره‌ای که ممکن است آنها را کاملا از دندانپزشکی گریزان کند و پوسیدگی و تخریب دندان‌هاشان را تا جایی پیش ببرد که تحت هیچ تدبیری نتوان آنها را در دهان نگه‌داشت.
ترس از تزریق، تنها محدود به درمان‌های دندانپزشکی نیست. شاید پیش‌تر از آنکه بسیاری از کودکان با آمپول بی‌حسی دندانپزشکی آشنا شوند، بارها و بارها تزریق عضلانی و زیر پوستی آمپول را به علت ابتلا به بیماری‌های گوناگون تجربه کرده باشند و همین تجربه است که آنها را هنگام تزریق آمپول بی‌حسی در دندانپزشکی دچار اضطراب می‌کند. در صورتی‌که بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالان، پس از یک‌بار تجربه تزریق داروی بی‌حسی درون بافت لثه، به صداقت گفتار دندانپزشک، که درد حاصل از تزریق داروی بی‌حسی را با درد تزریق آمپول‌های آنتی‌بیوتیک قابل‌مقایسه نمی‌داند، ایمان می‌آورند. البته ثبت یک خاطره خوش از درمان دندانپزشکی و تزریق داروی بی‌حسی در ذهن کودکان، باید و نبایدهایی دارد که والدین و دندانپزشک باید آنها را رعایت کنند.
● از آمپول لولو نسازید!
به جرات می‌توان گفت علت اصلی ترس کودکان از ‌آمپول، ذهنیت غلطی است که پیش از مراجعه به پزشک یا دندانپزشک در ذهن آنها ایجاد می‌شود. در بسیاری از خانواده‌ها رسم معمولی است که برای بازداشتن کودک از انجام برخی کارها یا واداشتن او به رعایت برخی قوانین، از آمپول به عنوان یک ابزار تهدید و تنبیه استفاده می‌کنند. اگرچه ممکن است نام بردن از غولی به نام آمپول بچه را سر جای خویش بنشاند، اما بعید نیست روزگاری نه چندان دور، همین ابزار تنبیهی تنها راهکار درمانی برای بهبودی فرزند بیمارشان باشد. واکنش کودک در مواجهه با غولی که حال قرار است در هیبت یک فرشته نجات برای او عمل کند، چیزی جز اضطراب و عدم همکاری با پزشک یا دندانپزشک نخواهد بود. در چنین مواردی کودک خود را متقاعد به فهم این کنید که تزریقات تنها راه گرفتن برخی داروها درون بدن است که پیشگیری از بیماری می‌کند. هرگز به کودک خود اجازه ندهید که درباره راه‌های نگرفتن یک تزریق صحبت کند.
صادق باشید و به بچه خود بگویید که تزریق احتمالا آزار می‌رساند. درد را تشبیه کنید به گزش یک حشره، تایید کنید که شاید چند ثانیه هم طول بکشد.
اگر شما به بچه خود قول دهید که تزریقی در کار نخواهد بود و بعد با خبر شود در خلال ملاقات با دندانپزشک تزریق بی‌حسی دریافت خواهد کرد، شما در ذهن کودکتان یک تعارض ایجاد کرده‌اید. به‌جای آن بگویید، «دکتر به ما خواهد گفت، ولی من آگاه از این که تزریقی مورد نیاز باشد نیستم.»
● زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید
معمولا کودکانی که در اولین ملاقات با دندانپزشک، داروی بی‌حسی دریافت کرده‌اند یا دندان کشیده‌اند، ذهنیت روشنی از درمان‌های دندانپزشکی ندارند. اما اگر پیش از آنکه دندان دچار درد و پوسیدگی عمیق شود، به نیت انجام درمان‌های پیشگیرانه به دندانپزشک مراجعه کنید، خاطره دیگرگونه‌ای از این مکان درمانی برای کودکتان ساخته‌اید. درمان‌های پیشگیرانه دندانپزشکی، مانند شیاربندی و فلورایدتراپی دندان‌ها، دندان‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌کند و آن را به تاخیر می‌اندازد. انجام درمان‌های سبک و بدون درد برای کودک او را با محیط دندانپزشکی آشنا می‌کند و از اضطراب او حین دریافت تزریق بی‌حسی می‌کاهد.
● کودک را برای درمان دندانپزشکی آماده کنید
طبیعی است که پا گذاشتن کودک در محیط ناشناخته و عجیبی مثل مطب دندانپزشکی برای کودک همراه با اضطراب و استرس باشد. کودک مضطرب آمادگی پذیرش درمان‌های دندانپزشکی را نخواهد داشت. در چنین مواقعی دندانپزشکان برای کاهش استرس کودک و جلب همکاری او، تلاش می‌کنند با کودک ارتباط صمیمانه‌ای برقرار کنند. جلب اعتماد کودک از راه معرفی وسایل دندانپزشکی و توضیح جزییات درمان‌های دندانپزشکی راهکار دیگر دندانپزشکان است. والدین نیز در این میان می‌توانند نقش موثری بازی کنند. آنها نیز می‌توانند پیش از مراجعه به مطب دندانپزشکی، آنچه را که در این مکان در انتظار کودکشان است، به زبان ساده برای او توضیح دهند اما نباید در این کار مبالغه کنند یا به کودک وعده دروغ بدهند.
● در کار دندانپزشک مداخله نکنید
در مطب دندانپزشکی، کنترل رفتاری کودک خود را به دندانپزشک بسپارید. معمولا حضور والدین در اتاق مطب، در برقراری ارتباط دندانپزشک با کودک ایجاد اختلال می‌کند. به همین دلیل بسیاری از دندانپزشکان از والدین کودک می‌خواهند که اتاق کار را ترک کنند. اگر هم به شما اجازه حضور در اتاق داده شد، تلاش نکنید حرف‌های دندانپزشک را برای کودک ترجمه کرده یا دستورات او را تکرار کنید. تلقین کاذب شما روی بدون درد بودن تزریق بی‌حسی، بیشتر کودک را مضطرب می‌کند. دندانپزشکان معمولا سعی می‌کنند ضمن پرت‌کردن حواس کودک تزریق بی‌حسی را انجام دهند. آنها برای کاهش درد بی‌حسی از روش‌های دیگری مانند استفاده از بی‌حسی موضعی یا ماساژ لثه حین و پس از انجام تزریق نیز استفاده می‌کنند.
● مراقب عوارض بی‌حسی باشید
اثر داروی بی‌حسی معمولا تا چند ساعت پس از پایان درمان دندانپزشکی باقی می‌ماند. این اثر مخصوصا در فک پایین، به دلیل روش خاص تزریق، ملموس‌تر و طولانی‌تر است. احساس گزگز و تورم لب و گونه، به صورت ناخودآگاه کودک را به صرافت لب و گونه بی‌حس شده می‌اندازد. این جویدن حتی ممکن است منجر به زخمی‌شدن و خونریزی نسج شود. برای جلوگیری از این اتفاق تا پایان اثر بی‌حسی مراقب کودک خود باشید و در صورت لزوم با قرار دادن یک قطعه یخ روی لب و گونه کودک، طی شدن دوره بی‌حسی را سرعت ببخشید.
دکتر سیامک شایان امین
منبع : روزنامه تهران امروز

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های مذهبی    آتشکده ها و آتشگاه ها   
سبک شناسی    نثر در دوره های مختلف    دوره اول    طبقه بندی نثر دری    دورهٔ سامانی    دنبالهٔ این سبک در قرن پنجم و ششم   
دارو و درمان    درمان    روانپزشکی    اختلالات روانی    اختلالات پسیکوتیک    اختلال اسکیزوفرنیفرم   
جامعه شناسی    حوزه های جامعه شناسی    جامعه شناسی روستایی    خانواده در روستا   
فرهنگ عامهٔ مردم ایران    افسانه ها و قصه های عامیانه مردم ایران    افسانه ها و قصه ها   
راهنمای بهداشت و سلامت    قلب و گردش خون    فشار خون بالا (هیپرتانسیون)    درمان   
رشته های ورزشی    فوتبال    آموزش تاکتیک های مقدماتی    دفاع گروهی و تمرینات   
صنایع دستی    قالی بافی    مناطق مهم تولید فرش در ایران   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    تاریخ و جغرافیای استان ها   
شعر و ادب    خواجوی کرمانی    دیوان اشعار    غزلیات   


کلمات در حال جستجو
جزئیات    جلسه    شورای    رقابت    قیمت    خودرو    رای    دادستانی    نوبخت    مطهری    نمایندگان    شکایت    اوکراین    جنگنده    سرنگونی    دار زدن    دختر    پدر    حوادث    اوراق مسکن    تسهیلات    سفته بازان    وام مسکن   خلاصه رسانه‌ها
اعلام قرارداد بازیکنان و کادرفنی باشگاه ملوان بندرانزلی - لیگ برتر - باشگاه ملوان بندرانزلی رقم قرارداد کادرفنی و بازیکنان این تیم در چهاردهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را اعلام کرد.
موفقیت راهبردی مقاومت فلسطین در لغو پروازهای بین المللی به فرودگاه تل آویو - یک هفته نامه آلمانی با اشاره به لغو تمام پروازهای بین المللی به فرودگاه بن گوریون، این اتفاق را موفقیتی راهبردی برای مقاومت فلسطین دانست.
افزایش دما در نیمه شمالی کشور طی هفته آینده/ دمای پایتخت از 40 درجه می گذرد - مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد نسبتا شدید و گرد و خاک در بخش‌های مرکزی کشور هشدار داد و گفت: در نیمه شمالی کشور هفته آینده افزایش دما ...
حمله رسانه‌های صهیونیستی به هنرمندان یهودی مدافع فلسطین - تعدادی از بازيگران، خوانندگان و كارگردانان یهودی با اعلام همدردی خود با قربانيان فلسطینی در جنگ رژیم صهیونیستی، از حقوق مردم مظلوم فلسطین دفاع کردند که این دفاع با حمله ...
شکست سنگین تیم قطبی در جی‌لیگ - فوتبال جهان - شیمیزو اسپالس ژاپن در مسابقه با گامبا اوزاکا شکست سنگینی را تجربه کرد.
بیش از سه هزار خبرنگار مراسم روز قدس را پوشش می‌دهند - رسانه - مراسم روز قدس با حضور بیش از سه هزار خبرنگار در مطبوعات و رسانه‌ها منعکس می‌شود.
6 نماینده مجلس به غزه می روند/ زمان سفر معلوم نیست - مجلس - نماینده اصفهان از فراهم شدن مقدمات سفر گروهی از نمایندگان مجلس ایران برای سفر به غزه خبر داده است.
تراژدی مرگ فلسطینیها روی سفره‌های سحری و شادی صهیونیستها در سینماهای روباز! - خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: در معدود تحولات جهانی است که خبرنگاران و اصحاب رسانه نتوانند کل واقعیت را آن گونه که هست به مخاطبان همیشگی خود انتقال دهند، جنگ سوم علیه ...
آغاز دور جدید پرداخت وام ازدواج/ مخالفت بانک مرکزی با طرح نمایندگان - بانک مرکزی با بیان مخاطرات برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای پرداخت وام ازدواج اعلام کرد: از طریق هماهنگی های صورت گرفته با معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور و وزارت ...
بیانیه فرماندهان دفاع مقدس برای راهپیمایی میلیونی از کربلا تا قدس - ما فرماندهان دفاع مقدس از همه مسلمانان و جهانیان می خواهیم در راهپیمایی روز قدس بسیار باشکوه و گسترده‌تر از گذشته شرکت کنند؛ ازملتها و دولتهای خود بخواهند که با فشار به رژیم اشغالگر قدس و تحریم بین المللی این رژیم، صهیونیستها را از حمله به غزه پشیمان کنند. از سوی دیگر پیشنهاد می‌کنیم که امادگی لازم برای برگزاری یک راهپیمایی میلیونی و بین المللی از کربلا تا قدس را در خود فراهم سازند.
مقایسه تصویری ستارگان دو غول بزرگ اسپانیا/ رئال کهکشانی تر است یا بارسلونا؟ - فوتبال جهان - دو غول بزرگ اسپانیایی بازهم با ولخرجی‌های خود ستارگان مورد نظرشان را جذب کردند.
کشتار بی رحمانه یک پلنگ دیگر/ آزار و اذیت در آخرین لحظات زندگی حیوان مصدوم - مدیر دیده بان حقوق حیوانات از کشتار بی رحمانه یک پلنگ دیگر در ایلام خبر داد و گفت: در فیلمی که در آخرین لحظات زندگی این حیوان مصدوم گرفته شده صحنه های ناجوانمردانه آزار ...
تکفیر پدیده تحمیلی استکبار است - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان تاکید کرد: پدیده زشت تکفیر نتیجه افکار استکباری و اتاق‌های فکر آنان است.
وزیر کشور وارد مشهد شد - مشهد – خبرگزاري مهر: وزیر کشور به منظور بررسي وضعيت خراسان رضوي وارد مشهد شد.
«غزه» بیش از بیانیه، به فیلم احتیاج دارد - شاید حوادث تلخی که در فلسطین رقم می‌خورد، یک فرصت مناسب باشد که فیلمسازان بدون کوچک‌ترین نگاه به ماجرای غزه، در پی تولید فیلم‌های مستند و سینمایی درباره تراژدی غزه باشند؛ آیا سناریویی از این گیراتر وجود دارد که دوربین را مقابل خانه‌ای قرار داد و پس از ده دقیقه، خانه به تل خاکی مبدل شود و کودکان را به تصویری کشید که در پی گذشته‌شان در میان این خرابه‌ها حیران و ساکت می‌گردند؟!
آغاز اکران عید فطر از امروز/ با پنج فیلم‌ خوش‌شانس آشنا شوید - با آغاز اکران عید فطر و از امروز چهارشنبه اول مرداد ماه، پنج فیلم سینمایی «رد کارپت»، «کلاشینکف»، «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»، «فرشته ها با هم می‌آیند» و «امروز» در ...
نفس‌های رژیم صهیونیستی به شماره افتاده است - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان در پیامی ضمن محکوم کردن جنایات ددمنشانه رژیم صهیونیستی و دعوت از مردم به راهپیمایی روز قدس تصریح کرد: مسلمانان جهان روز قدس ...
اگر من هم در غزه بودم به سمت اسرائیل موشک شلیک می کردم - "دیوید وارد" از حزب لیبرال دموکرات انگلیس ضمن حمایت از مردم فلسطین گفت غرب باید موضع خود را در مسئله درگیری های غزه مشخص کند.
گزارش تصویری - تشریحی از 20 انتقال بزرگ و گرانقیمت تاریخ فوتبال - انتقال 63 میلیون پوندی "خامس رودریگس" بازیکن جوان کلمبیایی از تیم موناکو به رئال مادرید اسپانیا وی را در رده چهارم بزرگ‌ترین ترانسفرهای تاریخ فوتبال باشگاهی دنیا قرار ...
دیوید بکام به اردوی منچستر یونایتد در آمریکا رفت/ خوش و بش آقای ستاره با لوئیس فن‌خال - فوتبال جهان - تیم فوتبال منچستر یونایتد این روزها با مربی جدیدش به اردوی آمریکا رفته است.
شرکت هایی که بیشترین حجم معاملات را داشتند/اتفاق های آخرین روز کاری بورس در هفته جاری - بازار مالی - شاخص کل در روز پایانی معاملات هفته جاری با 315 واحد افزایش به رقم 74841 واحد رسید.
مدافع تیم ملی فوتبال ایران در لیست نیوکاسل/ پولادی به لیگ برتر می‌رود؟ - یک سایت انگلیسی مهرداد پولادی مدافع تیم فوتبال پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران را در لیست بازیکنان باشگاه نیوکاسل برای فصل آینده قرارداده است.
ساکنین رامسر در معرض پرتوگیری طبیعی بالاتر از کارکنان هسته‌ای - استاد دانشکده فیزیک هسته‌ای دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه مقدار پرتوگیری گروهی ساکنان منطقه رامسر در سال بیشتر از حد کارکنان در راکتورهای هسته‌ای است پیشنهاد کرد این ...
ابراز انزجار كارگردان «سكوت بره‌ها» ار آدمكشی اسراييل - جاناتان دمي كارگردان فيلم «سكوت بره ها» بازتاب صداي بسياري از چهره هاي هاليوود شد و رفتار اسراييل در غزه را محكوم كرد.
فیلم: امشب تنها خود او را طلب کنیم - خدا تنها تنها دارایی است که فقیران بیشتر از ثروت‌اندوزان دارند؛ تنها کسی است که وقتی همه رفتند، می‌ماند و وقتی همه پشت کردند، آغوش می‌گشاید و وقتی همه تنهایت گذاشتند، محرمت می‌شود. تنها معشوقی است که به عاشقان خود عشق می‌ورزد. تنها کسی است که با دهان بسته هم می‌توان صدایش کرد و با پای شکسته هم می‌توان سراغش رفت.
کاسبی قابل توجه در شرایط تحریم‌ با یک تذکر خاتمه یافت - این منفعت قابل توجه تا حد زیادی ناشی از رفتار مقامات دولتی در شرایط تحریم بوده و این در شرایطی است که رئیس جمهور تقریبا همزمان با وقوع این پرونده به معاون اول خود دستور داد تا اقدامات لازم برای شناسایی و مجازات کسانی که با تبانی و سوءاستفاده از امتیازات خاص، زمینه ویژه‌خواری و درآمدهای غیرموجه را فراهم کرده‌اند، در اولویت کار قرار گیرد.
تصاویری از بازرسی جان کری قبل از دیدار با عبدالفتاح سیسی - خاورمیانه - وزیر خارجه آمریکا قبل از دیدار با رئیس جمهور مصر از سوی نیروهای ویژه امنیتی بازرسی شده است.
خسارت 1500 میلیاردی خشکسالی به عشایر استان سمنان/ فرونشست زمین تاسیسات زیربنایی را تهدید می‌کند - سمنان – خبرگزاری مهر: استان سمنان از مناطق کویری و خشک کشور است که در سالجاری با کاهش قابل توجه نزولات جوی در ردیف اول استان هایی قرار دارد که با مشکلات خشکسالی و کمبود ...
«لطیفه‌های سیاسی»؛ کتابی که خمسه به ظریف پیشنهاد کرد - علیرضا خمسه در برنامه «خندوانه» حاضر شد و به معرفی برخی کتاب‌ها در زمینه طنز و کمدی پرداخت. یکی از این کتاب‌ها «لطیفه‌های سیاسی» بود که خمسه، خواندن آن را به وزیر امور ...
معافیت مالیاتی ناشرانی که موزع کتاب‌های خود هستند/ نسبت به معافیت مالیاتی کتابفروشان خوشبین‌ هستیم - رئیس کارگروه مربوط به معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان از اصلاح ماده 12 آئین‌نامه اجرایی قانون مالیات‌های مستقیم خبر داد که به موجب آن «فروش و پخش کتاب‌ها توسط ناشران ...


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved