ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳ / Monday, 14 July, 2014
باید و نبایدهای طراحی ایستگاه های اتوبوس

باید و نبایدهای طراحی ایستگاه های اتوبوسروزانه میلیون ها نفر از اتوبوس استفاده می کنند، بنابراین احداث ایستگاه های اتوبوس شهری به تعداد لازم و در فاصله های مشخص بین شهر اهمیت ویژه ای دارد.
دستیابی آسان به ایستگاه های اتوبوس، طراحی استاندارد ایستگاه ها و برخورداری از امکانات لازم می توانند میزان استفاده شهروندان از اتوبوس را افزایش دهد.شاید پایبندی به اصول ساخت ایستگاه های اتوبوس در مقایسه با احداث مترو کمتر موردتوجه قرار گرفته باشد.
طراحی استاندارد ایستگاه های اتوبوس مانند سایر مبلمان شهری سیمای شهری را تحت تاثیر قرار می دهد.سقف بیشتر ایستگاه های اتوبوس پلاستیکی هستند در صورتی که در تابستان سقف پلاستیکی به شدت گرم می شود، همچنین بیشتر جایگاه های نشیمن ایستگاه های اتوبوس آهنی هستند و آنها نیز در تابستان به شدت داغ می شوند و به سختی می توان روی آنها نشست.
بارها دیده شده است که شهروندان به جای نشستن در جایگاه های ایستگاه اتوبوس، مدت زمانی طولانی مقابل ایستگاه ایستاده اند.یکی از دلایل استفاده نکردن مردم از ایستگاه های اتوبوس، برخوردار نبودن آنها از امکانات مناسب و استاندارد است.
دسترسی آسان به ایستگاه های اتوبوس، راحتی و کیفیت بالای آنها و همچنین ارائه اطلاعات کافی به مردم درخصوص چگونگی خدمات ویژه ایستگاه ها از مواردی هستند که در فراهم ساختن امکانات مورد نیاز موثر واقع می شوند.
آمار نشان می دهد درصد تاخیر اتوبوس ها به مراتب بیشتر از وسایل نقلیه دیگر است بنابراین ارائه برنامه مشخص ساعت های توقف اتوبوس ها در ایستگاه به مردم از طریق نصب تابلوهای شهری کنار ایستگاه ها می تواند از معطل شدن آنها جلوگیری کند.
از مهم ترین امکانات ایستگاه ها می توان به کنترل نظافت و نگهداری از ساختار ایستگاه ها اشاره کرد به طوری که با قراردادن سطل های زباله مجاور ایستگاه ها و همچنین ایجاد فضایی مناسب برای قرار دادن بارهای مسافران می توان محیطی مناسب برای آنها فراهم کرد.
چگونگی طراحی ایستگاه های قطار نیز در زیباسازی شهر امری مهم است زیرا با استفاده از نوآوری ها و تنوع در طراحی ایستگاه های قطار می توان ایستگاه های مدرن با شرایط و امکانات متفاوت تری احداث کرد.در خیلی مواقع ایستگاه های اتوبوس با کمبود جایگاه نشیمن و گیشه های فروش بلیت در مجاور آنها مواجه هستند و مسافران باید برای تهیه بلیت مسافتی را پیاده طی کنند یا حتی در برخی ساعت ها گیشه های فروش بلیت تعطیل هستند.
برقراری امنیت مسافران در ایستگاه های اتوبوس به خصوص در مناطق خلوت موضوع مهمی است و بر همین اساس بسیاری از شرکت های سازنده تجهیزات ایمنی برای تامین امنیت جانی و مالی مردم در ایستگاه های اتوبوس نصب تلویزیون های مداربسته مرتبط با پایگاه های پلیس شهری و همچنین نظارت مداوم پلیس را پیشنهاد کرده اند.
براساس تحقیقات اخیر، اطلاع رسانی به مردم در زمینه خدمات ایستگاه های اتوبوس نتایج مثبتی به دنبال داشته است البته ارائه اطلاعات توریستی برای راهنمایی آنها در انتخاب مسیرهای متفاوت تا حدی ضعیف بوده اما با نصب تابلوهای اطلاعاتی شهری می توان این ضعف را از بین برد.با توجه به اینکه مسافران اتوبوس در خیلی مواقع زمانی طولانی را در ایستگاه های اتوبوس سپری می کنند، مسئولان کشورهای سوئیس تجهیزات قابل توجهی را برای مسافران شان فراهم کرده اند.
نصب دستگاه های خودکار ساخت نوشیدنی و مواد غذایی، نصب کابین های تلفن عمومی، به کارگیری رنگ های شاد در طراحی ایستگاه ها، ارائه خدمات بهداشتی، نصب تابلوی اطلاعات مسیر شهری و بین شهری برای کمک به نابینایان، ساخت مسیرهای مشخص به منظور عبور صندلی چرخ دار و کالسکه نوزادان و نصب بلندگوی اعلان ساعات توقف اتوبوس در ایستگاه ها از نمونه این تجهیزات است.با رعایت کردن قوانین و اصول ساخت ایستگاه های اتوبوس، شاید دیگر از ایستگاه های بی نور و بی رنگ خبری نباشد و بتوان در زمان کوتاهی به استانداردهای جهانی رسید به طوری که روز به روز میزان استفاده مردم از وسایل نقلیه عمومی افزایش یابد.
چکاوک ابراهیمی
منبع : روزنامه ابتکار

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
ارتباطات    گاهشماری چند در اطلاع رسانی وارتباطات    بعد از میلادمسیح    از سال ۱۹۶۶ تا سال ۲۰۰۱ میلادی   
بازار و بازاریابی    مناطق آزاد و ویژه اقتصادی    مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران    مناطق ویژه اقتصادی ایران    منطقه ویژه اقتصادی سرخس   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های مذهبی    مساجد، تکیه ها و حسینیه های قدیمی   
شعر و ادب    مولوی    دیوان شمس    غزلیات   
بانک و بیمه    حسابرسی    مفهوم حسابرسی    برنامه حسابرسی صورت های مالی    سایر دارائی ها   
فرهنگ عامهٔ مردم ایران    بازی ها    انواع بازی ها به تفکیک استان    استان بوشهر   
شعر و ادب    محتشم کاشانی    دیوان اشعار    قصاید   
بازار و بازاریابی    مناطق آزاد و ویژه اقتصادی    مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران    مناطق ویژه اقتصادی ایران    منطقه ویژه اقتصادی سیرجان    صادرات کالا، قوانین، مقررات و آئین نامه ها    قوانین امور گمرکی ترانزیت داخلی   
دارو و درمان    درمان    روانپزشکی    اختلالات روانی    اختلالات شخصیت    گروه غیرعادی و نامتعارف    اختلال شخصیت پارانوئید   
شعر و ادب    سعدی    بوستان    باب اول در عدل و تدبیر و رای   


کلمات در حال جستجو
دلواپس    خط قرمز    مذاکرات هسته ای    مذاکرات وین    توافق جامع    آلودگی هوا    آب و هوا    تهران    ریزگرد    بانک    بنگاه داری    پول    موجودی سرمایه    بانک مرکزی    سرمایه    جان کری    ظریف    روحانی    مجلس    دولت    رکود   قدرت دیپلماسی عمومی ایران با بازیگری چهره‌های فرهنگی
هنرمندان ایران یک صدا مقابل کودک‌کشی در غزه
هنرمندان ایران یک صدا مقابل کودک‌کشی در غزه
واکنش‌ها به این بیانیه‌ها و چند بیانیه دیگر از سوی دیگر اقشار فرهنگی، خلاصه نشده و بسیاری از هنرمندان نظیر بهرام رادان، امیر جعفری، باران کوثری، چکامه چمن چاه، مهدی پاکدل، آنا نعمتی و... به صورت انفرادی نیز در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک، توئیتر و اینستاگرام به انحای مختلف این حملات وحشیانه به مردم مظلوم فلسطین را محکوم کردند...

گزارش لحظه به لحظه از فینال جام بیستم
گزارش لحظه به لحظه از فینال جام بیستم
فینال جام‌جهانی ۲۰۱۴ از لحظاتی پیش در ماراکانای بزرگ آغاز شده است. آلمان و آرژانتین بعد از بیست و چهار سال بار دیگر در فینال جام‌جهانی به‌هم رسیده‌‌اند و برای قهرمانی جهان می‌جنگند.

پانزدهمین ‌‌افطار‌‌ با «تابناک»؛
فیلم: یک ضیافت در نیمه ماه خدا به برکت کریم اهل بیت
فیلم: یک ضیافت در نیمه ماه خدا به برکت کریم اهل بیت
اسماءالله‌الحسنی، نوای روح‌بخش اذان، نوای ربنا، دعای روز و دعای ماه را خواهید شنید... حجت الاسلام نقویان در روز پانزدهم به طور خاص به گفتاری توجه داشته‌اند که مرتبط با میلاد امام دوم شیعیان است... به مناسبت میلاد مبارک امام حسن مجتبی، نوایی از حاج محمود کریمی را خواهید شنید.

آیا ظریف هنوز رئیس تیم مذاکره کننده ایران است؟!
آیا ظریف هنوز رئیس تیم مذاکره کننده ایران است؟!
از این نگاه، بعید نیست این کار، تحلیل‌ها و گفتارهایی تحت این عنوان از سوی تحلیلگران غربی در پی داشته باشد و بر مذاکرات و انسجام تیم ایرانی سایه بیندازد که رئیس تیم مذاکره کننده ایران، چه کسی است و آیا در کنار رئیس هیأت ایران (محمدجواد ظریف)، یک رئیس سایه (حسین فریدون) نیز وجود دارد و آیا این کار آن هم در این مقطع حساس ضرورتی داشت و کمکی به پیشبرد مذاکرات می‌کند؟

مجلس - 33 سال بعد از تصویب قانون فعالیت احزاب، جمعیت ها و انجمن های سیاسی در 7 شهریور 60 که البته شمولش به فعالیت های صنفی و انجمنهای اسلامی یا اقلیتهای دینی هم رسید،نمایندگان مجلس نهم طرح نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی را بازبینی کرده تا جایگزین آن کنند.
بازرگانی - بررسی ها نشان می دهد سهم هر ایرانی از درآمدهای نفت و گاز کشور 5 میلیون و 60 هزار تومان درسال است.
تئاتر - علی رفیعی می‌گوید با این نیت عضویت در شورای مشاوران هنری تئاترشهر را پذیرفته که بتواند کمکی کند، هرچند معتقد است این شورا راه به جایی نخواهد برد.
آموزش - معاون آموزشی وزیر علوم درباره انتقادات به این وزارتخانه گفت: سلایق مختلف است. سلیقه ای هست که نگاه هشت سال قبل را می پسندد و سلیقه اش را به جد دنبال می کند.
بیستمین دوره جام جهانی - برزیل؛
جایزه بازی جوانمردانه جام جهانی به تیم ملی فوتبال کلمبیا رسید
تیم ملی فوتبال کلمبیا که تا مرحله یک چهارم نهایی رقابتها هم بالا آمد و در آنجا مغلوب برزیل میزبان شد جایزه بازی جوانمردانه جام جهانی 2014 را از آن خود کرد.
۱۳۹۳/۴/۲۳ - ۰۴:۵۱
مهر منتشر کرد؛
گزارش تصویری از قهرمانی آلمان در جام بیستم/ دلداری شوانی به مسی
تیم فوتبال آلمان، فاتح جام جهانی 2014 برزیل، نخستین تیمی اروپایی بود که در قاره آمریکای جنوبی این مسابقات بزرگ را فتح کرد. آنها همچنین پس از ایتالیا و اسپانیا، سومین تیم ...
۱۳۹۳/۴/۲۳ - ۰۴:۴۳
بیستمین دوره جام جهانی - برزیل؛
ماریو گوتزه: نمی دانم چطور حسم را توصیف کنم/ رویا برای ما به حقیقت پیوست
زننده تک گل پیروزی بخش تیم ملی فوتبال آلمان در دیدار فینال جام جهانی 2014 بعد از بازی گفت از خوشحالی در پوست خود نمی گنجد و حتی نمی تواند احساس باورنکردنی اش را با کلام ...
۱۳۹۳/۴/۲۳ - ۰۴:۳۹
بیستمین دوره جام جهانی - برزیل؛
یواخیم لوو: این پروژه را 10 سال پیش شروع کردیم/ آلمان بهترین تیم این دوره بود
سرمربی تیم ملی آلمان بعد از پیروزی در دیدار فینال مقابل آرژانتین و کسب عنوان قهرمانی جام جهانی 2014 برزیل از عملکرد شاگردانش تمجید کرد و گفت این موفقیت حاصل 10 سال کار و ...
۱۳۹۳/۴/۲۳ - ۰۴:۲۹


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved