ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / پنج شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۳ / Thursday, 24 July, 2014
سرخک در کمین کودکان

سرخک در کمین کودکانسرخک، بیماری آشنایی است که در ذهن بسیاری از ما پیوندی محکم با دوران کودکی دارد. اگرچه این بیماری ممکن است در سنین بزرگسالی هم فرد را مبتلا کند اما تقریبا بیشتر ما با شنیدن این واژه به یاد کودکی می‌افتیم.
اگرچه امروزه سرخک به مدد پیشرفت علم پزشکی به کنترل درآمده است و با انجام واکسیناسیون می‌توان از ابتلا به آن پیشگیری کرد اما باید توجه داشت که سرخک یک بیماری بسیار خطرناک است.این بیماری، نوعی بیماری عفونی، ویروسی و بسیار مسری است که در اثر ویروسی به نام RNA از خانواده پارامیکسوویریده ایجاد می‌شود. سرخک توسط ترشحات تنفسی گسترش پیدا می‌کند.
تب، تورم ملتحمه چشم، ترشح بینی، سرفه و برجستگی‌های سرخ‌رنگ با مرکزی سفید و یا سفید متمایل به آبی روی مخاط دهان (نقطه کوپلیک) از جمله پیش‌نشانه‌های این بیماری محسوب می‌شوند.
دورانی که ویروس وارد بدن می‌شود و شروع به تکثیر می‌کند، در حدود ۱۰ روز طول می‌کشد. در این دوران، نشانه‌ای از بیماری در بدن فرد دیده نمی‌شود. مرحله بعدی، مرحله یورش مرض نام دارد. در این مرحله بیمار دچار تب شده و دانه‌های سفیدرنگی در دهان مانند دانه‌های نمک روی زمینه قرمز‌رنگ ظاهر می‌شود که به آن، دانه‌های کوپلیک گفته می‌شود.
این دانه‌ها معمولا بعد از چند ساعت از بین می‌روند. از زمان شروع تب تا پیدایش گلگونه‌ها که تحت عنوان دوران یورش نام دارد هم در حدود ۳ تا ۴ روز طول می‌کشد که از مهم‌ترین علائم این دوره می‌توان به ریزش آب از چشم، بینی و سرفه اشاره کرد و بیشتر این موارد با تب ۵/۳۸ تا ۵/۳۹ همراه است.
این تب گاهی در خردسالان همراه با تشنج و هذیان است.
بعد از ۲۴ ساعت حال مریض بدتر شده و عطسه، سرفه و ریزش اشک بیشتر می‌شود. یکی، دو روز بعد، دانه‌های برجسته و سفیدرنگی داخل دهان بیمار مشاهده می‌شود. بعد از گذشت ۲ روز، دانه‌های قرمزرنگی روی پوست فرد ظاهر می‌شود. این دانه‌ها ابتدا روی صورت و سپس در بدن دیده می‌شود. گلگونه‌ها معمولا روی تنه بیشتر از دست و پا هستند.
این دانه‌های سرخ‌رنگ کمی برجسته و نرم و قرمزرنگ است. این دانه‌ها در حدود ۶ـ۵ روز بعد از ابتلا از صورت، سپس بدن و در انتها پاها محو می‌شوند ولی ممکن است بعد از آن، تا مدتی لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی بدن بیمار مشاهده شود.
● دوران پوست‌ریزی
چند روز بعد از برآمدگی گلگونه‌ها، پوست‌ریزی شروع می‌شود. این پوسته‌ها خیلی ریز هستند و فقط با دقت زیاد می‌توان آنها را تاحدودی روی صورت و بدن تشخیص داد اما اگر ملحفه سیاهی زیر مریض پهن کنیم، به‌راحتی می‌توان این گردهای سفید را مشاهده کرد.
دانه‌ها ابتدا از قسمت فوقانی و طرفی گردن و پشت گوش شروع می‌شود و سپس در تمام صورت پخش می‌شوند و در مدت یک شبانه‌روز در تمام بدن انتشار پیدا می‌کنند. در این مرحله تب کودک قطع می‌شود. هنگامی که دانه‌های سرخک محو می‌شوند، رنگ پوست در محل دانه‌ها قهوه‌ای‌رنگ می‌شود و بعد از مدتی از بین می‌روند.
● مراقب باش سرخک نگیری
میکروب سرخک در خارج از محیط بدن استقامت کمی دارد. دوران نهفتگی این بیماری، به‌طور متوسط در حدود ۱۲ روز است و معمولا علائمی خاص در این دوران مشاهده نمی‌شود ولی ویروس سرخک در خون و ترشحات گلو، بینی و چشم بیمار وجود دارد.
سرعت انتشار بیماری سرخک در نقاط دوردست شدید نیست. به‌طور مثال هنگامی که مادری به عیادت کودک مبتلا به سرخک می‌رود، پس از مراجعت به منزل احتمال انتقال آن به فرزندش بسیار کم است چون عامل این بیماری در محیط خارج بدن خیلی زود از بین می‌رود.
این بیماری یا به‌عبارتی ویروس سرخک از طریق سرفه، عطسه و همراه با ترشحات دهان و بینی در فضا منتشر می‌شود. این ویروس قادر است حتی تا ۳۴ ساعت در اتاق بیمار به‌صورت زنده و فعال باقی بماند. هنگامی که کودک در این فضا قرار گیرد و قبلا واکسن سرخک به او تزریق نشده باشد، ویروس این بیماری وارد دستگاه تنفسی او شده و ۱۰ تا ۱۲ روز بعد، علائم بیماری ظاهر می‌شود.
سرخک قبل از ظهور واضح و کامل علائم یعنی از اولین روزی که علائمی مانند تب، آبریزش بینی و سرفه شروع می‌شود تا روز پنجم ظهور دانه‌های سرخک، مسری است و فرد باید در قرنطینه قرار گیرد. این در حالی است که خطر سرایت سرخک در دوران پوسته‌ریزی از بین می‌رود.
● خردسالان، هدف اصلی
سرخک بیشتر در اطفال خردسال دیده می‌شود و بسیاری از مردم تا قبل از ورود به کودکستان این بیماری را تجربه کرده‌اند ولی احتمال ابتلا به سرخک حتی در سنین بالا وجود دارد. این در حالی است که ابتلا به سرخک در سنین پایین‌تر سبک‌تر از سنین بزرگسالی است. سرخک در سنین سالمندی با بثورات زیاد و حالت عمومی خوب همراه است. این بیماری گاهی با بیماری‌های دیگری مانند آبله مرغان،‌دیفتری و سیاه‌سرفه همراه می‌شود.
تکثیر ویروس سرخک و وجود عفونت‌های باکتریایی ثانویه گاهی ممکن است به التهاب گوش میانی، پنومونی، لارنژیت، ‌تراکئیت و برونشیت توام، اسهال و التهاب مغزی بینجامد. سرخک یک بیماری ضعیف‌کننده است که زمینه ابتلای کودک را به سل و سایر امراض مساعد می‌کند و گاهی با عوارضی چون ورم حنجره، آماس گوش،‌خونریزی از بینی، عوارض ششی، چشمی (کوری) و عفونت‌های متعدد ثانوی همراه است. در خلال سرخک گاهی غدد لنفاوی زیر فک و گردن بزرگ شده و اختلال گوارش به صورت استهال و استفراغ به‌ویژه در بین شیرخواران دیده می‌شود.در هر صورت باید به یاد داشت که سرخک یک بیماری جدی و حتی خطرناک است که می‌تواند عوارضی مانند ذات‌الریه ایجاد کرده و حتی منجر به مرگ بیمار شود. این بیماری حتی ممکن است باعث کم شدن فعالیت مغز و هوش و استعداد فکری و ذهنی کودک شود.
● کودکانی که مصونند
مادرانی که در دوران کودکی خود به سرخک مبتلا شده‌اند می‌توانند با خیال راحت مطمئن باشند که کودک شیرخوارشان در حدود چهار تا شش ماه نخست تولد خود در برابر این بیماری مصون است چون ماده ضدبیماری سرخک موجود در خون مادر از راه جفت مادر به جنین منتقل شده و خون نوزاد در هنگام تولد حاوی این ماده است.
این ماده کم‌کم در خون نوزاد کاهش پیدا می‌کند و تا سن یک سالگی کاملا از بین می‌رود بنابراین به هر کودکی حتما باید واکسن سرخک تزریق شود. کودک با تزریق این واکسن نسبت به این بیماری مصونیت پیدا خواهد کرد و حتی در تماس نزدیک با یک فرد مبتلا به سرخک هم بیمار نخواهد شد. البته افرادی که قبلا به سرخک مبتلا شده‌اند هم برای همیشه در برابر ابتلا به این بیماری مصون خواهند بود. اما کسانی که هرگز سرخک نگرفته یا واکسن آن را نزده‌اند در برابر این بیماری بسیار حساس هستند.
سرخک در کودکان کم‌سن و سال و کسانی که دچار فقر غذایی هستند شدیدتر است و گاهی ممکن است با نشانه‌های خونریزی‌های جلدی، از دست دادن پروتئین به دلیل ضایعات روده‌ای، التهاب گوش میانی، زخم دهان،‌ از دست دادن آب بدن، اسهال،‌کوری و عفونت‌های شدید پوستی همراه باشد. کودکان مبتلا به کمبود ظاهری یا مخفی ویتامین‌ها هم بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض سرخک هستند. لازم به ذکر است سرخک در کودکانی که در مرز فقر غذایی هستند گاه منجر به ایجاد سندرم کواشیورکور و کمبود بیشتر ویتامین A شده که باعث کوری می‌شود.
● نگاهی به آمار
در دهه ۱۹۹۰ در ایالات متحده آمریکا مرگ ناشی از سرخک در حدود ۳-۲ مورد در ازای هر یک هزار نفر مبتلا بود و مرگ و میر در این بیماری بیشتر در کودکان کمتر از پنج سال مشاهده می‌شد.
این در حالی است که براساس آمار سازمان بهداشت جهانی مرگ در اثر سرخک در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ در آفریقا حدود ۹۱ درصد کاهش پیدا کرده است.
با این حال WHO اعلام کرده است میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به سرخک در آسیای جنوبی به‌ویژه در کشورهای هند و پاکستان بسیار بالاست. عملیات ضد سرخک در سال ۲۰۰۱ از طریق تامین حمایت‌های مالی از دولت و گروه‌های واکسیناسیون آغاز شد. در مبارزه‌ای که در ۴۶ کشوری که با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کردند ۴۷۸ میلیون کودک علیه سرخک واکسینه شدند.
پنج سال بعد این آمار به ۸۰ درصد رسید متاسفانه در حال حاضر حدود ۷۴ درصد از مرگ‌هایی که در اثر ابتلا به سرخک رخ می‌دهد در آسیای جنوبی است و هنوز هم هر روز در حدود ۶۰۰ کودک زیر پنج سال در جهان در اثر ابتلا به سرخک جان خود را از دست می‌دهند. این در حالی است که امروزه سرخک در کشورهای پیشرفته‌ای مثل انگلیس به عنوان یک بیماری خفیف دوران کودکی مطرح است.
شهرزاد عبدیه
منبع : روزنامه تهران امروز

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
دارو و درمان    درمان    بیماری های داخلی    بیماری های عفونی    انواع بیماری های عفونی    عفونت های استرپتوککی / انتروککی و دیفتری    عفونت های استرپتوککی    استرپتوکک های گروه (B (GBS   
دارو و درمان    درمان    روانپزشکی    اختلالات روانی    اختلالات پسیکوتیک    اختلال پسیکوتیک کوتاه مدت   
علوم و مبانی تربیت بدنی و ورزش    علوم تربیت بدنی و ورزش    طب ورزش    بیمار ی ها    چاقی   
شعر و ادب    مولوی    مثنوی معنوی    دفتر اول از مثنوی   
سرگرمی    طالع بینی    طالع بینی خورشیدی    دی   
بازار و بازاریابی    بازرگانی خارجی    صادرات    تشریفات غیر گمرکی قبل از ورود کالا به گمرک    ضمانت نامه های ارزی   
سرگرمی    تعبیر خواب    سوزن   
شناخت تاریخی مردم ایران    زبان های ایرانی    زبان های نو    گویش شناختی زبان های ایرانی   
شعر و ادب    خواجوی کرمانی    دیوان اشعار    غزلیات   
تاریخ ادبیات ایران    وضع سیاسی اجتماعی علمی ادبی ایران از اوایل قرن هفتم تا پایان قرن هشتم    زبان و ادبیات فارسی در قرن هفتم و هشتم    پارسی نویسان قرن هفتم و هشتم   


کلمات در حال جستجو
بازار پول    بانک مرکزی    تعاونی اعتباری    بانک    طلا    ارز    سکه    قیمت خودرو    خودرو    شورای رقابت    قرارداد    استقلال    وین 6    توافق وین    مذاکرات هسته ای    مذاکرات وین    گفتگو    ظریف    عبدالله    مشعل   خلاصه رسانه‌ها
چهره‌هایی که در فوتبال و والیبال خبرساز شدند/ ستاره‌ای که حسرت به دل رفت! - خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: در این هفت روز رو به پایان ورزش چهره‌هایی مانند علی کریمی که خداحافظی کرد، سید جلال حسینی که با حرف و حدیث راهی قطر شد، مهدی تقوی که بازهم ...
فیلم: دونوازی تار حسین علیزاده و زنگ مجید خلج را بشنوید - گالری‌ها و مجموعه‌های فرهنگی پایتخت در روزهای پیش رو، میزبان برنامه‌های متعددی هستند که بسیاری از آن‌ها در راستای پرداختن به ابعاد گوناگون ماه مبارک رمضان بود و نزدیک شدن به پایان این ماه عزیز، برنامه‌های دیگری نیز آغاز می‌شود که این آخر هفته فرصتی مناسب برای استفاده از آنها است.
مبلغ قرارداد کادرفنی و بازیکنان پرسپولیس اعلام شد/ دریافتی دایی، بالای 2 میلیارد! - فهرست مبلغ قرارداد کادرفنی و بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس درحالی اعلام شد که در این فهرست مبلغ قرارداد علی دایی بالای 2 میلیارد تومان است. همچنین قرارداد محسن بنگر، پیام ...
رقم قرارداد بازیکنان استقلال منتشر شد/ 6 بازیکن میلیاردی در جمع آبی‌ها - لیگ برتر - باشگاه استقلال رقم قرارداد بازیکنانش را اعلام کرد.
تصویب قطعنامه شورای حقوق علیه اسرائیل/ کدام کشورها رأی ممتنع و منفی دادند؟ - خاورمیانه - شورای حقوق بشر سازمان ملل با صدور قطعنامه ای، یک کمیته بین المللی را مامور بررسی نقض حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی در غزه کرد.
از پاش نشدن چک اسپانسر تا شایعه اعتصاب در پرسپولیس - پرسپولیسی‌ها هنوز خاطره فصل قبل را فراموش نکرده‌اند که به خاطر اعتصاب بازیکنانشان جام قهرمانی را از دست دادند. حالا و در آستانه فصل جدید رسانه‌ها اخبار پرسپولیس را به گونه‌‎ای منعکس می‌کنند که گویا قرار است برخی مشکلات در پرسپولیس ادامه دار باشد.
آتش نشان فداکار ایرانی، جهانی شد - جمعی از جوانان ایرانی از طریق شبکه های مجازی از آتش نشان های جهان خواسته اند تا با عکس این آتش نشان ایرانی عکسی بگیرند تا به نوعی تجلیلی از او شده باشد و یاد و خاطره او زنده نگه داشته شود. از این رو، بسیاری از آتش نشان ها در کشورهایی مانند فرانسه، افریقای جنوبی، امریکا، نروژ، استرالیا و ... در این پروژه همکاری کرده اند.
تنها راه علاج، نابودی رژیم صهیونیستی است - حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: این جنایات خارج از تصور، واقعیت ذاتی رژیم گرگ صفت و کودک کشی است که تنها علاجش نابودی و از بین رفتن است البته تا آن هنگام، مقاومت قاطع و مسلحانه فلسطینی ها و گسترش آن به کرانه باختری، تنها راه مقابله با این رژیم وحشی است و ملت ایران نیز روز قدس با خروش عظیم خود، نشان می دهد که یار مظلوم و دشمن ظالم است.
رهبرمعظم انقلاب:راهکار از بین رفتن رژیم صهیونیستی،رفراندوم است/کرانه باختری باید مانند غزه مسلح شود - رهبری - رهبر انقلاب معظم انقلاب تاکید کردند:از بین رفتن رژیم صهیونیستی به معنی قتل‌عام مردم یهودی آن منطقه نیست. باید رژیم حاکم را رفراندوم و انتخاب مردم معلوم کند، منطق دنیا هم این را می‌فهمد. راهکار از بین رفتن رژیم صهیونیستی این است.
ایران متولی اتحادیه فیلمسازی درباره فلسطین شود/ پرپر شدن کودکان در جنگی نابرابر - جمعی از هنرمندان سینما و تلویزیون گردهم آمدند تا جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و اعتراضات خود را نسبت به جنایات وحشیانه اسرائیلی ها ابراز کنند.
آخرین وضعیت صلح در خاورمیانه! - خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: رسانه های جهان عرب هر روز ایده های انتقادی خود درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی را در قالب کاریکاتور بیان می کنند که به مهمترین این ...
وامهایی که بانک به نفع خودرو سازی ها به مردم می دهد! - بانک‌ها با افزایش وام خودرو می‌خواهند تنها به خودرو‌سازان خدمت کنند، به دلیل اینکه با افزایش این وام، خریداران خودرو مجبور خواهند شد ‌با قبول تحمیل پرداخت سود بیشتر به بانک‌ها، پول بیشتری نیز به جیب خودروسازان بریزند.
رنگی‌ترین تصویر دنیای مهندسی از یک دوچرخه‌سوار - دانش‌های بنیادی - با سی.اف.دی می‌توان تاثیرات متقابل کوچک‌ترین اجزای یک سازه را در برابر سیالات محاسبه کرد. این تصویر نیز نتیجه شبیه‌سازی سی.اف.دی برای یک دوچرخه‌سوار است.
روز قدس، روز غرش علیه استکبار جهانی است - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان در بیانیه‌ای ضمن دعوت از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس، تصریح کرد: روز قدس، روز غرش علیه استکبار جهانی و صهیونیزم ...
فیلم: زیاده گویی چه عوارضی در پی دارد؟ - نوای روح‌بخش اذان، دعای روز بیست و پنجم، سپس سخنان حجت‌الاسلام زائری را می‌شنویم، نوای زیبا دنگ‌شو را می‌شنویم و در پایان نیز با نوای دشتی استاد حسین صبحدل با هم دعا خواهیم کرد.
دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های کشور با رهبر معظم انقلاب - رهبری - جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های کشور با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.
رقم قرارداد 19 بازیکن استقلال اعلام شد/ شش یک میلیاردی در بین آبی‌ها - باشگاه استقلال رقم قرارداد بازیکنان این تیم برای حضور در چهاردهمین دوره رقابت های لیگ برتر را اعلام کرد. مبالغ قرارداد 19 بازیکن تیم فوتبال استقلال در شرایطی اعلام شده ...
حادثه هوایی این بار در تایوان/ 51 نفر کشته شدند - حوادث - فرود اضطراری ناموفق هواپیمایی در تایوان به کشته شدن ده‌ها نفر انجامید.
انتشار تقویم مسابقات لیگ برتر و جام حذفی در فصل 94-93 - لیگ برتر - رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ در نامه ای به مهدی تاج نایب رییس فدراسیون فوتبال ورییس سازمان لیگ تقویم یکسال لیگ برتر و جام حذفی را در فصل 94-93 ارائه داد.
روز قدس حضور حماسی امت اسلامی جهت آزاد سازی قدس از الحاد و شرک است - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان حمایت از فلسطین را وظیفه هر مسلمان در هر جای دنیا دانسته و حضور حماسی امت اسلامی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را جهت آزاد ...
وضعیت مبهم «‌میراث زنجانی» علامت سؤال بزرگ این روزهای لیگ - ۹ روز مانده به آغاز لیگ چهاردهم فوتبال ایران، یکی از شانزده تیم حاضر در این رقابت‌ها با وضعیت عجیب و مبهمی روبه‌رو شده است. روز گذشته، دادستانی کل کشور‌ در اطلاعیه‌ای شرایط فروش باشگاه راه‌آهن تهران را به بعد از انجام کار کار‌شناسی موکول کرد، حال آنکه چند هفته پیش، خبر فروش این باشگاه به حمید استیلی روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفته بود!
جلسه‌ای برای مهار نابودی جنگلهای بلوط زاگرس/ابتکار: امیدواریم برای احیای جنگل‌های بلوط دیر نشده باشد - محیط زیست - احیاء و نجات جنگل های زاگرس رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای احیاء و نجات جنگل ها نیاز به نگاه فرابخشی و تهیه و تدوین برنامه اقدام ملی کوتاه، میان و بلند مدت داریم که این نیز با همراهی و تعامل کلیه دستگاه ها و نهادهای مسئول میسر خواهد بود.
ورود پنج فیلم اولی به سینما / کدام فیلم‌ها به شبکه نمایش خانگی آمدند؟ - سینما - پنج کارگردان فیلم اولی در تازه‌ترین جلسه شورای صدور پروانه ساخت، مجوز تولید دریافت کردند.
اعلام قرارداد بازیکنان و کادرفنی باشگاه ملوان بندرانزلی - لیگ برتر - باشگاه ملوان بندرانزلی رقم قرارداد کادرفنی و بازیکنان این تیم در چهاردهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را اعلام کرد.
موفقیت راهبردی مقاومت فلسطین در لغو پروازهای بین المللی به فرودگاه تل آویو - یک هفته نامه آلمانی با اشاره به لغو تمام پروازهای بین المللی به فرودگاه بن گوریون، این اتفاق را موفقیتی راهبردی برای مقاومت فلسطین دانست.
افزایش دما در نیمه شمالی کشور طی هفته آینده/ دمای پایتخت از 40 درجه می گذرد - مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد نسبتا شدید و گرد و خاک در بخش‌های مرکزی کشور هشدار داد و گفت: در نیمه شمالی کشور هفته آینده افزایش دما ...
حمله رسانه‌های صهیونیستی به هنرمندان یهودی مدافع فلسطین - تعدادی از بازيگران، خوانندگان و كارگردانان یهودی با اعلام همدردی خود با قربانيان فلسطینی در جنگ رژیم صهیونیستی، از حقوق مردم مظلوم فلسطین دفاع کردند که این دفاع با حمله ...
شکست سنگین تیم قطبی در جی‌لیگ - فوتبال جهان - شیمیزو اسپالس ژاپن در مسابقه با گامبا اوزاکا شکست سنگینی را تجربه کرد.
بیش از سه هزار خبرنگار مراسم روز قدس را پوشش می‌دهند - رسانه - مراسم روز قدس با حضور بیش از سه هزار خبرنگار در مطبوعات و رسانه‌ها منعکس می‌شود.
6 نماینده مجلس به غزه می روند/ زمان سفر معلوم نیست - مجلس - نماینده اصفهان از فراهم شدن مقدمات سفر گروهی از نمایندگان مجلس ایران برای سفر به غزه خبر داده است.


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved