ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ / Wednesday, 23 July, 2014
زانو درد و مشکلات ناشی از آن

زانو درد و مشکلات ناشی از آنیکی از آسیب‌های شایع در میان ورزشکاران و سایر مردم، آسیب در ناحیه زانو است. زانو درد معمولاً نتیجه استفاده بیش از حد از آن و یا عدم تحرک کافی (فقر حرکتی) و نیز عدم گرم کردن و یا سرد کردن به موقع و یا حرکات کششی نادرست است. بالا رفتن وزن نیز می‌توان یکی از دلایل بروز زانو درد در افراد باشد.
انواع ساده زانو درد معمولاً با نگهداری‌های ساده و مشخص، قابل حل است.
زانو درد می‌تواند در اثر مسائل زیر پیش بیاید:
۱) آرتریت‌ها، روماتوئیدها یا اوسئو آرتریت‌ها (مفصل هم‌زمان با بروز پوکی استخوان) و نیز بیماری حاد در مغز استخوان.
۲) Backen cyst اصطلاحی است در زمانی به کار می‌رود که مایع میان مفصلی در زانو از فواصل مفصلی بیرون آمده و باعث ایجاد درد می‌شود.
۳) Bursitis بورسیت‌ها یعنی تورم ناشی از تداوم فشار وارده بر زانو مانند خم شدن طولانی‌مدت زانوها.
Burse یعنی کیسه بالشتک‌مانندی که در مفاصل اصلی بدن وجود دارد که در صورت وارد آمدن فشار زیاد و دائمی بر این بالشتک، مایع میان‌ بافتی آن بیرون آمده و باعث بروز التهاب و درد می‌شود.
۴) جابه‌جائی استخوان زانو: از جا در آمدن استخوان بدون این‌که شخص متوجه شود.
۵۰ سندرم استخوان درشت نی که به Syndrome Bend هم شهرت دارد.
در این مورد آن‌قدر فشار وارد بر لگن شدید است که باعث جابه‌جائی استخوان زانو از جای خود می‌گردد.
۶) in the joint infection: وارد شدن عامل اصلی بیماری در مفصل زانو.
۷) آسیب‌دیدگی‌های موجود در زانو باعث هجوم خون به ناحیه زانو می‌گردد و به غلط تصور می‌شود که در ناحیه مذکور درد وجود دارد.
۸) Tendintis: پدیده تاندونیست، دردی است در ناحیه قدامی زانو که زمانی که از پله بالا و پائین می‌رویم بیشتر احساس می‌شود.
۹) Tron cartilage: در این صورت درد در ناحیه داخلی و خارجی مفصل زانو احساس می‌شود.
۱۰) پارگی لیگامنت زانو یا (ACL) که باعث بروز درد و عدم تحرک در مفصل زانو می‌شود.
۱۱) کشیدگی یا کوفتگی: آسیب‌دیدگی کوچک موجود در لیگامنت‌های زانو ممکن است براثر چرخش یا تغییر جهت‌های ناگهانی در زانو رخ دهد.
۱۲) در برخی موارد هم زانو درد به دلایل مهم‌تری است که در این صورت نیاز به انجام جراحی می‌باشد. مانند وجود تومور در استخوان و یا بیماری پوکی استخوان پیشرفته در شخص.
● موارد درمان زانو درد در منزل
بسیاری از موارد زانو درد در افراد با رعایت برخی مراقبت‌های شخصی قابل درمان است. (اغلب به علت استفاده زیاده از حد زانو یا انجام فعالیت‌های شدید بروز می‌کند.)
۱) استراحت و دوری از هرگونه فعالیت تا زمانی که درد کاملاً از میان برود، به‌خصوص وقتی که موضوع فشار وزن شخص بر روی زانو مطرح می‌شود.
۲) استفاده از یخ: در ابتدا هریک ساعت به یک ساعت به مدت ۱۵ دقیقه از یخ استفاده می‌شود. بعد از روز اول این تعداد استفاده از یخ را به روزی ۴ بار می‌رسانیم.
۳) محکم بستن زانو به‌نحوی که با این کار بتوان مقدار تورم را به حداقل رساند.
۴) تا مدتی باید زانو را کاملاً با یک بانداژ محکم و پهن پوشانید. ولی بانداژ باید دارای خاصیت الاستیکی لازمه بوده تا زانو بتواند تحرک داشته باشد.
۵) پزشکان برای کاهش درد از استامینوفن یا برای کاهش درد و تورم با هم، ایبوپروفن را توصیه می‌کنند.
● در چه صورت باید به پزشک مراجعه کرد؟
وقتی درمان‌های شخصی به‌تنهائی پاسخ نمی‌دهند شخص باید به پزشک مراجعه کند. این موارد عبارتند از:
۱) در صورتی‌که زانو دیگر قادر نباشد وزن را تحمل کند.
۲) زانو درد ظاهراً قطع شده است ولی باز هم زانو قادر به تحمل وزن نیست.
۳) زانو به هنگام حرکت صدائی مانند باز و بسته شدن یک در می‌دهد.
۴) زمانی‌که زانو تغییر شکل داده باشد.
۵) زمانی‌که اطراف زانو داغ بوده ورم داشته باشد. احساس بی‌حسی و کرختی داشته باشد و تمام یا قسمتی از زانو قرمز و متورم باشد.
۶) ۳ روز بعد از درمان‌های خانگی هنوز احساس درد در ناحیه زانو باشد.
زمانی‌که به پزشک مراجعه می‌کنید پزشک علاوه‌بر دارو، حتماً فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی مناسب را توصیه می‌کند تا روند بهبود سریع‌تر طی شود.
● پزشک چگونه مشکل موجود در زانو را تشخیص می‌ٔهد؟
۱) انجام معاینات اولیه
۲) استفاده از اشعه X
۳) استفاده از MRI برای تشخیص کشیدگی یا پارگی لیگامنت‌ها
۴) مایع غضروفی زانو را جهت آزمایش از زانو بیرون می‌آورند.
● آیا جراحی زانو لازم است؟
در برخی از موارد نیاز به جراحی یک ضرورت است زیرا برای مثال در بیماری آرتریت، مفصل به علت سائیدگی به مرور زمان از بین رفته (متلاشی یا فاسد شده) پس لازم است این ناحیه توسط جراحی، باز شده بخش یا تمامی مفصل یا مایع میان مفصلی تخلیه شده و موادی جایگزین آن مفصل شود که بتواند کار آن را تا حدودی انجام دهد.
گاهی اوقات هم یک کشیدگی کوچک لیگامنت زانو رخ داده است که در خانه قابل درمان است ولی اگر این کشیدگی شدید و سطح آن وسیع باشد نیاز به درمان جدی‌تر و جراحی دارد.
در هر صورت برای هرگونه پارگی یا کشیدگی در مینسک‌ها و لیگامنت‌های زانو باید از آرتروسکوپی زانو استفاده کرد که بهتر از سایر موارد جوابگو است.
● بازتوانی جراحی‌های زانو چگونه است؟
بازتوانی مشکلات موجود در زانو از قبیل مشکلات مینسک و لیگامنت به کندی صورت می‌گیرد و نیازمند زمان طولانی است. در کل در میان همه مواردی که گفته شد استفاده از روش‌های فیزیوتراپی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. هم‌چنین استفاده از آب‌درمانی به‌صورت‌های مختلف می‌تواند یک عامل مهم در درمان و تسکین زانو درد در اشخاص باشد.
منبع: Health Line - Knee pain health
تهیه و تنظیم: منیژه بقائی نائینی
منبع : مجله دانش ورزش

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
ارتباطات    آسیب شناسی اجتماعی    آسیب شناسی تغییر    نظام گسیختگی اجتماعی   
بانک و بیمه    حقوق تجارت    اسناد    حمل و نقل    انواع حمل و نقل    حمل و نقل هوائی    قانون مجازات عاملین متخلّف در امر حمل و نقل کالا   
سرگرمی    تعبیر خواب   
تعاریف و مفاهیم فرهنگ   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    شهرهای ایران   
دارو و درمان    درمان    بیماری های داخلی    بیماری های قلبی - عروقی    انواع بیماری های قلبی    بیماری مزمن شریان کرونر و آنژین ناپایدار   
ارتباطات    روانشناسی اجتماعی    رفتار در گروه ها    تعریف گروه    حضور دیگران   
دارو و درمان    درمان    جراحی    سوختگی ها و سایر آسیب های حرارتی    سوختگی   
دارو و درمان    درمان    جراحی    تومورهای سر و گردن    انواع سرطان و تومورهای سر و گردن    تومورهای غدهٔ بزاقی   
دارو و درمان    درمان    جراحی    سرخرگ ها    پرفشاری خون عروقی کلیوی    درمان   


کلمات در حال جستجو
تنبلی    زندگی ماشینی    جامعه ایران    نرخ ارز    حرکت معکوس    جایزه    گلشیری    ادبیات    شماره 8    پرسپولیس    علی کریمی    غزه    اسرائیل    فلسطین    بیکاری    مرد    ایران    خانه نشین   خلاصه رسانه‌ها
عکسی از برنامه بازی های جام ملت های آسیا از گروهی تا فینال - فوتبال ملی - کنفدراسیون فوتبال آسیا برنامه جام ملت های آسیا تا مرحله نهایی را اعلام کرد.
کتک‌کاری در پارلمان اوکراین - اروپا - به دنبال تصویب یکی از دستورات ریاست جمهوری اوکراین برای جذب سربازان بیشتر برای دفاع در برابر تعداد رو به افزایش نیروهای روسی در مرز شرقی اوکراین و روسیه، نمایندگان پارلمان کی‌یف زد و خورد کردند.
مسئله فلسطین پدیده‌ شاخصی برای تشخیص سلامتی وجدان مدعیان حقوق انسان‌هاست - محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: روز قدس یک نشانه برای متذکر شدن درباره غفلتی است که ده‌ها سال است بخشی از ملت مسلمان و بالاتر از آن دولت‌هایشان، نسبت ...
جعفری: مهاجرت اجباری مسیحیان یک جنایت است/بیانیه شورای امنیت درباره داعش - بیانیه شورای امنیت درباره گروه داعش و واکنش رئیس ائتلاف اتحاد ملی درباره مهاجرت اجباری شهروندان مسیحی از موصل از جمله خبرهای عراق به شمار می رود.
کسی که کلید ولایت اهل بیت(ع) را نداشته باشد به جایی نخواهد رسید/ ولایت ‌اهل بیت(ع) چراغ راه علامه طباطبایی - سیدرضا طباطبایی نوه علامه طباطبایی گفت: علامه طباطبایی در جای جای المیزان اشاره داشته‌اند که اگر کسی کلید ولایت اهل بیت(ع) را در دست نداشته باشد به جایی نخواهد رسید.
زندگی‌نامه سعیدی‌کیا منتشر شد/ از جهاد سازندگی تا بنیاد مستضعفان - در پی انتصاب محمد سعیدی‌کیا به عنوان رئیس بنیاد مستضعفان توسط مقام معظم رهبری، زندگی‌نامه کاری وی منتشر شد.
آغاز گام به گام اجرای ارز تک نرخی/ حرکت نامحسوس بانک مرکزی کلید خورد - خبرگزاری مهر - گروه اقتصادی: اختلاف قیمت بین ارز بانکی و ارز در بازار آزاد در روزهای اخیر به حدود 500 تومان رسیده است و بانک مرکزی نرخ رسمی اکثر ارزها را به تدریج بالا ...
مردم از ترس میراث فرهنگی، خانه‌های تاریخی را نابود می‌کنند! - منطق ایجاب می‌کند برخورداری از یک خانه تاریخی به مزیتی برای صاحبانش بدل شود و در هنگامه خرید چنین خانه‌هایی از سوی سازمان میراث فرهنگی، درصد قابل ملاحظه‌ای بیش از قیمت بناهای اطراف برای بناهای تاریخی پرداخت شود و همین رویکرد باعث شود صاحبان چنین بناهایی، خود در پی معرفی و ثبت خانه‌هایشان در میراث فرهنگی باشند، نه اینکه از این امر بگریزند.
عضو کمیسیون امنیت ملی: نکته مثبت تیم مذاکره کننده هسته ای کشور حمایت مقام معظم رهبری از آنهاست - دیپلماسی - عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: باید آنچه که به عنوان خطوط مذاکرات نظام مد نظر است ملاک عمل باشد و بر ان پافشاری و ایستادگی کنیم.
بزرگترین رسوایی جاسوسی میان آلمان و آمریکا - اروپا - سرانجام پس از هفته‌ها کشمکش، مامور دستگاه اطلاعاتی آمریکا که به عنوان دیپلمات در سفارت این کشور در برلین کار می‌کرد و بر اساس گزارش‌ها مسئول فعالیت‌های اطلاعاتی آمریکا در آلمان در یک سال گذشته بوده است
قسط آخر 14.2 میلیارد اموال بلوکه ایران پرداخت شد/ گفتگوی تلفنی ظریف با رمضان عبدالله و خالد مشعل - سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: قسط آخر از 14.2 میلیارد دلار اموال بلوکه ایران پرداخت شده است و امیدواریم که مراحل اداری آن نهایی شده باشد.
مقصد کریم انصاریفرد مشخص شد/ دلیل منتفی شدن حضور در استقلال - ملی‌پوش تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز بعد از مذاکراتی که باشگاه‌های روسی داشت قصد دارد به یکی از تیم‌های لیگ این کشور بپیوندد.
صیادانی که صید طبیعت شدند/ خسارات وارده به مردم سیستان قابل محاسبه نیست - زاهدان-خبرگزاری مهر: هامون نامی است که برای بسیاری از مردم دنیا و پرندگان مهاجر، مصیبت‌هایش آشنا است اما به نظر می‌رسد داستان سوختن هامون و زمینه شکل گیری شهر سوخته‌ای ...
کارشناسان پاسخ می دهند: وام 80 میلیونی به چه کار خریداران مسکن می آید؟ - مسکن - تا کنون طرح های مختلف بسیاری از طرف دولت برای خارج شدن بازار مسکن از رکود ارائه شده است اما همگی به نوعی به در بسته خورده اند.
عکسی از بوسه آقای گل جام جهانی بر آرم باشگاه رئال مادرید - فوتبال جهان - خامس رودریگرز حالا رسما بازیکن تیم فوتبال رئال مادرید است.
نامه نمایندگان برای پاسخگویی معاون نیروی انسانی احمدی نژاد در مجلس - تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار دعوت از معاون نیروی انسانی رئیس جمهور در دولت دهم برای پاسخ به ابهاماتی که اخیراً عسگری آزاد ...
شرایط جدید ادامه تحصیل انصرافیها/ امکان بازگشت به تحصیل در تمام مقاطع - معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان گفت: بازگشت برای ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی در هیچ مقطعی ممنوع نیست ولی بیشترین تقاضاها در مقطع کارشناسی است.
استقبال متقاضیان خرید مسکن از وام‌های جدید تعمیرات/ خرید اوراق تسهیلات دیگر صرفه اقتصادی ندارد! - خبرگزاری مهر- گروه اقتصادی: بانک مرکزی در حالی اخیرا با کلیات طرح ایجاد صندوق پس انداز مسکن موافقت کرده است که در صورت تصویب نهایی، وام خرید مسکن به 80 میلیون تومان ...
کوتاهی معاونت مطبوعاتی از اعزام عکاسان ایرانی به غزه/ فقط غربی‌ها روایت می‌کنند - عبدالحسینی مدرس عکاسی معتقدست برنامه‌ریزی و ساماندهی عکاسان برای حضور در رویدادهای بین‌المللی به عهده معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد است و مشخص نبودن مکانیزم اعزام عکاسان ...
بحران آب بالا می گیرد/ ایده تعاونی ها شکست خورد؟ - کشاورزی - بیشترین سهم مصرف آب­های شیرین ایران را کشاورزی به خود اختصاص داده است. حدود 92 درصد کل آب مصرف شده کشور، به مزرعه­ها و باغ­ها سرازیر می­شود.
واردات رسمی خودروهای کم‌مصرف بدون تعرفه آغاز شد/ مذاکره وزارت صنعت با واردکنندگان رسمی خودرو - مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت از مذاکره این وزارتخانه با واردکنندگان رسمی خودرو به منظور واردات خودروهای کم‌مصرف خبرداد و گفت: براساس ...
موضع جدید آمریکا در خصوص ام اچ 17/جدائی طلبان به اشتباه هواپیمای مالزی را ساقط کرده اند - سرویس های اطلاعاتی آمریکا در موضع گیری جدیدی در خصوص سقوط هواپیمای مسافری مالزی بر فراز اوکراین اعلام کردند که جدائی طلبان این هواپیما را اشتباها مورد هدف قرار داده اند.
سپاهان اصفهان، تور زرد روی ستاره‌های لیگ/ نویدکیا کسی را شوکه نکرد! - تیم فوتبال سپاهان را باید یکی از موفق‌ترین و کم تغییرترین تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات دانست. آنها جزو معدود تیم‌هایی بودند که اسکلت اصلی تیمشان را به خوبی ...
اروپا حق هسته ای ایران را نادیده نمی گیرد/ امکان همکاری دوجانبه در مسائل منطقه - "والتر پوش" کارشناس آلمانی مسائل ایران در موسسه تحقیقات سیاست بین المللی و امنیت برلین معتقد است اروپا حق ایران را در برخورداری از انرژی هسته ای صلح آمیز نادیده نمی گیرد.
شرایط دریافت وام 20 ميلياردي در 30 روز! - بیشتر روزنامه‌های امروز از گزارش وزیر خارجه به مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای استقبال کرده‌اند. در موضوع غزه، کیهان به انتقاد از دولت پرداخته است و روزنامه‌های اصلاح‌طلب علاوه بر دفاع از رویکرد خبری خود از شکست اخلاقی اسرائیل سخن می‌گویند. روزنامه جوان نیز در گزارشی میدانی به نقش دلالان در بازار وام پرداخته است.
آنچه می‌بینید اختراع اپل بنام "آی تایم"، نسل بعدی ساعت‌های هوشمند است - سخت افزار - اپل با ثبت اختراع جدید خود بنام "آی تایم"/ iTime سردمدار نسل بعدی ساعت‌های هوشمندی خواهد بود که حسگرهای جدید آن روی دسته ساعت تعریف و جاسازی‌شده است.
انتشار کارنامه آزمون سراسری در روز 12 مرداد/ جزئیات انتخاب رشته کنکور 93 - مشاور عالی سازمان سنجش گفت: نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 93 به صورت کارنامه تنظیم شده و در روز یکشنبه 12 مرداد ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.
عربده کشی مستانه اراذل و اوباش در شرق تهران/ تخریب خودروها و حمله به مردم - اراذل و اوباش مست بامداد امروز با عربده کشی و ایجاد مزاحمت برای اهالی خیابان استقلال در شرق تهران اقدام به تخریب چندین دستگاه خودرو کردند.


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved