ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ / Wednesday, 23 July, 2014
جایگاه موتور های جست وجو

جایگاه موتور های جست وجوموتور های جست وجو (search engines) اکنون در فعالیت های اینترنتی، نقش غیرقابل انکاری پیدا کرده اند. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که موتور های جست وجو ابزاری مهم و محبوب برای یافتن اطلاعات مورد نیاز کاربران است. در آگوست ،۲۰۰۴ مطالعه ای توسط موسسه Pew و ComScore در زمینه جایگاه موتور های جست وجو انجام شده است که خلاصه ای از نتایج آن را در این نوشته می خوانید. این تحقیق، با استفاده از پرسش تلفنی از ۱۳۹۹ کاربر اینترنتی در سراسر آمریکا انجام گرفته است.
مطالعه مورد اشاره نشان داده است که استفاده از موتور های جست وجو یکی از محبوب ترین فعالیت های اینترنتی است. اکثر اوقات، استفاده از موتور های جست وجو، پس از پست الکترونیک در جایگاه دوم قرار دارد. البته گاهی که اتفاق مهمی رخ می د هد (مثل جنگ در عراق) دریافت اخبار از طریق اینترنت بر استفاده از موتور های جست وجو پیشی می گیرد. از نظر آماری ۸۴ درصد کاربران اینترنتی بیان داشته اند که از موتور های جست وجو استفاده می کنند. حجم جست وجو نیز قابل توجه است. هر کاربر اینترنتی به طور میانگین ۳۳ جست وجو انجام می دهد. به این ترتیب، فقط در آمریکا، با استفاده از ۲۵ موتور جست وجوی متداول، ۹/۳ میلیارد جست وجو در ماه انجام می شود. همچنین در حالی که ۶۴ میلیون نفر از شهروندان آمریکا هر روز به اینترنت متصل می شوند، بیش از ۳۸ میلیون نفر از آنان از موتور های جست وجو استفاده می کنند.
در مورد میزان سودمندی موتور های جست وجو نیز بیشتر کاربران، اعتماد و رضایت خود را هنگام کار با موتور های جست وجو نشان داده اند. ۸۷ درصد کاربران ابراز کرده اند که بیشتر اوقات به آنچه جست وجو کرده اند، دست یافته اند. از این گروه ۲۰ درصد همیشه از نتایج جست وجو رضایت داشته اند.
همچنین بسیاری از کاربران مهارت خود را در استفاده از موتور های جست وجو افزایش داده اند. ۹۲ درصد جست وجو گران اعلام کرده اند که به مهارت خود در یافتن نتایج اطمینان دارند. بیش از نیمی از آنان گفته اند که کاملاً مطمئن هستند و می توانند آنچه را در نظر دارند با استفاده از جست وجو ی اینترنتی پیدا کنند.
در دسترس بودن موتور های جست وجوی مطمئن و ساده، نحوه دستیابی کاربران به اطلاعات را تغییر داده است. بسیاری از کاربران به میزان زیادی، برای دستیابی به اطلاعاتی که برای آنان بسیار حیاتی است وابسته به موتور های جست وجو هستند: ۴۴ درصد جست وجوگران بیان داشته اند اطلاعاتی که از طریق موتور های جست وجو می یابند، برایشان کاملاً ضروری است. اهمیت این آمار آنگاه دوچندان می شود که بدانیم یک سوم جست وجو کنندگان از طریق اینترنت بیان کرده اند که بدون موتور های جست وجو نمی توانند به فعالیت های خود ادامه دهند. اهمیت موتور های جست وجو برای نیمی از کاربران کمتر است. آنان ابراز داشته اند به موتور های جست وجو علاقه دارند ولی در صورت لزوم می توانند اطلاعات مورد نظر خود را از روش های دیگر به دست آورند. در میان موتور های جست وجوی متداول میزان رضایت از گوگل (Google) بسیار زیاد است. در این مطالعه، ۴۷ درصد پرسش شوندگان اعلام کرده اند گوگل انتخاب اول آنان برای جست وجو است.
یاهو (Yahoo) با ۲۶ درصد در مقام دوم قرار دارد. پس از این دو، MSN، AOL، Askjeeves و Netscapc با ۷ ، ۵ ، ۲ و ۱ درصد قرار گرفته اند. به این ترتیب نتایج این مطالعه برای گوگل و یاهو بسیار خوشحال کننده است. میزان اعتماد کاربران به موتور های جست وجو نیز جالب است. ۴۴ درصد کاربران گفته اند تنها از یک موتور جست وجو برای یافتن نتایج مورد نظرشان استفاده می کنند. ۴۸ درصد نیز ۲ یا ۳ موتور جست وجو را تجربه می کنند.
به عنوان بخشی از این مطالعه، موسسه ComScore برای سنجش میزان رضایت کاربران از آنان سئوال کرد کدام ویژگی موتور های جست وجو برای آنان بیشتر مهم بوده است و موتور جست وجوی مورد استفاده آنان از این نظر در چه جایگاهی قرار دارد.
نتیجه این بخش از مطالعه آن است که گرچه میزان رضایت کاربران از موتور های جست وجو به طور کلی بسیار زیاد است، ولی فاصله نسبتاً زیادی میان توقع آنان از نظر ویژگی های مورد نظرشان با آنچه از موتورهای جست وجو کسب کرده اند وجود دارد. برای مثال، ۹۱ درصد از پرسش شوندگان، عبارت «نتایجی برمی گرداند که با نیازهای شما تطبیق دارد» را به عنوان مهمترین ویژگی مد نظر اعلام کرده اند، در حالی که تنها ۶۶ درصد آنان گفته اند که موتور جست وجوی مورد علاقه شان توقع آنان را از این نظر برآورده می سازد.
همچنین ۸۵ درصد کاربران محفوظ نگه داشتن اطلاعات مورد جست وجو را مهم دانسته اند، اما تنها ۵۵ درصد اعلام کرده اند که موتور جست وجوی مورد علاقه شان این موضوع را رعایت می کند. از دیگر پارامترهای مهم مورد نظر کاربران می توان به این موارد اشاره کرد: ۹۰ درصد کاربران، راحتی استفاده را عامل مهم ی می دانند. از نظر ۸۹ درصد آنان، سرعت بازگرداندن اطلاعات بسیار مهم است.
جالب است که پیشنهاد کلمه جست وجوی جدید هنگامی که کلمه خوبی از سوی کاربر جست وجو نشده است از ویژگی های مورد علاقه ۷۰ درصد کاربران بوده است.
نویسنده : مهدی کیان پور
منبع : مرکز توسعه و تبادل دانش فناوری اطلاعات

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
شعر و ادب    عطار    دیوان اشعار    غزلیات   
سبک شناسی    نثر در دوره های مختلف    دوره دوم - قرن هفتم و فتنهٔ مغول    علوم و ادبیات در عهد مغول    پیروان طرز تازه   
روانشناسی    تاریخ علم روانشناسی    زمینه ها    ارتباط فیزیولوژی و روانشناسی در نیمه اول قرن نوزدهم    طبیعت الکتریکی تکانه های عصبی (Nervous Impulses)   
علم    طبقه بندی علوم    علوم پایه   
دارو و درمان    درمان    بیماری های داخلی    اورژانس های پزشکی    هیپوگلیسمی   
راهنمای بهداشت و سلامت    دستگاه اسکلتی عضلانی و اختلالات آن    اختلالات مفصلی    نشانگان های دست و مچ دست (نشانگان تونل کارپال)    جمع شدگی دوپویترن (Dupuytren's contracture)   
روانشناسی    مبانی و مفاهیم روانشناسی    روانشناسی نابهنجاری    الکلیسم و وابستگی داروئی    الکلیسم   
سرگرمی    تعبیر خواب    آلو   
ارتباطات    اصول خبررسانی    اصول کاربردی خبررسانی رادیو و تلویزیون    اصول کاربردی خبررسانی    سردبیری پخش اخبار   
دارو و درمان    درمان    بیماری های داخلی    بیماری های غدد داخلی و متابولیسم    هموکروماتوز، پورفیری و بیماری ویلسون   


کلمات در حال جستجو
قیمت خودرو    خودرو    شورای رقابت    قرارداد    استقلال    وین 6    توافق وین    مذاکرات هسته ای    مذاکرات وین    گفتگو    ظریف    عبدالله    مشعل    جزئیات    جلسه    شورای    رقابت    قیمت    رای    دادستانی    نوبخت   خلاصه رسانه‌ها
رقم قرارداد 19 بازیکن استقلال اعلام شد/ شش یک میلیاردی در بین آبی‌ها - باشگاه استقلال رقم قرارداد بازیکنان این تیم برای حضور در چهاردهمین دوره رقابت های لیگ برتر را اعلام کرد. مبالغ قرارداد 19 بازیکن تیم فوتبال استقلال در شرایطی اعلام شده ...
حادثه هوایی این بار در تایوان/ 51 نفر کشته شدند - حوادث - فرود اضطراری ناموفق هواپیمایی در تایوان به کشته شدن ده‌ها نفر انجامید.
انتشار تقویم مسابقات لیگ برتر و جام حذفی در فصل 94-93 - لیگ برتر - رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ در نامه ای به مهدی تاج نایب رییس فدراسیون فوتبال ورییس سازمان لیگ تقویم یکسال لیگ برتر و جام حذفی را در فصل 94-93 ارائه داد.
روز قدس حضور حماسی امت اسلامی جهت آزاد سازی قدس از الحاد و شرک است - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان حمایت از فلسطین را وظیفه هر مسلمان در هر جای دنیا دانسته و حضور حماسی امت اسلامی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را جهت آزاد ...
وضعیت مبهم «‌میراث زنجانی» علامت سؤال بزرگ این روزهای لیگ - ۹ روز مانده به آغاز لیگ چهاردهم فوتبال ایران، یکی از شانزده تیم حاضر در این رقابت‌ها با وضعیت عجیب و مبهمی روبه‌رو شده است. روز گذشته، دادستانی کل کشور‌ در اطلاعیه‌ای شرایط فروش باشگاه راه‌آهن تهران را به بعد از انجام کار کار‌شناسی موکول کرد، حال آنکه چند هفته پیش، خبر فروش این باشگاه به حمید استیلی روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفته بود!
جلسه‌ای برای مهار نابودی جنگلهای بلوط زاگرس/ابتکار: امیدواریم برای احیای جنگل‌های بلوط دیر نشده باشد - محیط زیست - احیاء و نجات جنگل های زاگرس رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای احیاء و نجات جنگل ها نیاز به نگاه فرابخشی و تهیه و تدوین برنامه اقدام ملی کوتاه، میان و بلند مدت داریم که این نیز با همراهی و تعامل کلیه دستگاه ها و نهادهای مسئول میسر خواهد بود.
ورود پنج فیلم اولی به سینما / کدام فیلم‌ها به شبکه نمایش خانگی آمدند؟ - سینما - پنج کارگردان فیلم اولی در تازه‌ترین جلسه شورای صدور پروانه ساخت، مجوز تولید دریافت کردند.
اعلام قرارداد بازیکنان و کادرفنی باشگاه ملوان بندرانزلی - لیگ برتر - باشگاه ملوان بندرانزلی رقم قرارداد کادرفنی و بازیکنان این تیم در چهاردهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را اعلام کرد.
موفقیت راهبردی مقاومت فلسطین در لغو پروازهای بین المللی به فرودگاه تل آویو - یک هفته نامه آلمانی با اشاره به لغو تمام پروازهای بین المللی به فرودگاه بن گوریون، این اتفاق را موفقیتی راهبردی برای مقاومت فلسطین دانست.
افزایش دما در نیمه شمالی کشور طی هفته آینده/ دمای پایتخت از 40 درجه می گذرد - مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد نسبتا شدید و گرد و خاک در بخش‌های مرکزی کشور هشدار داد و گفت: در نیمه شمالی کشور هفته آینده افزایش دما ...
حمله رسانه‌های صهیونیستی به هنرمندان یهودی مدافع فلسطین - تعدادی از بازيگران، خوانندگان و كارگردانان یهودی با اعلام همدردی خود با قربانيان فلسطینی در جنگ رژیم صهیونیستی، از حقوق مردم مظلوم فلسطین دفاع کردند که این دفاع با حمله ...
شکست سنگین تیم قطبی در جی‌لیگ - فوتبال جهان - شیمیزو اسپالس ژاپن در مسابقه با گامبا اوزاکا شکست سنگینی را تجربه کرد.
بیش از سه هزار خبرنگار مراسم روز قدس را پوشش می‌دهند - رسانه - مراسم روز قدس با حضور بیش از سه هزار خبرنگار در مطبوعات و رسانه‌ها منعکس می‌شود.
6 نماینده مجلس به غزه می روند/ زمان سفر معلوم نیست - مجلس - نماینده اصفهان از فراهم شدن مقدمات سفر گروهی از نمایندگان مجلس ایران برای سفر به غزه خبر داده است.
تراژدی مرگ فلسطینیها روی سفره‌های سحری و شادی صهیونیستها در سینماهای روباز! - خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: در معدود تحولات جهانی است که خبرنگاران و اصحاب رسانه نتوانند کل واقعیت را آن گونه که هست به مخاطبان همیشگی خود انتقال دهند، جنگ سوم علیه ...
آغاز دور جدید پرداخت وام ازدواج/ مخالفت بانک مرکزی با طرح نمایندگان - بانک مرکزی با بیان مخاطرات برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای پرداخت وام ازدواج اعلام کرد: از طریق هماهنگی های صورت گرفته با معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور و وزارت ...
بیانیه فرماندهان دفاع مقدس برای راهپیمایی میلیونی از کربلا تا قدس - ما فرماندهان دفاع مقدس از همه مسلمانان و جهانیان می خواهیم در راهپیمایی روز قدس بسیار باشکوه و گسترده‌تر از گذشته شرکت کنند؛ ازملتها و دولتهای خود بخواهند که با فشار به رژیم اشغالگر قدس و تحریم بین المللی این رژیم، صهیونیستها را از حمله به غزه پشیمان کنند. از سوی دیگر پیشنهاد می‌کنیم که امادگی لازم برای برگزاری یک راهپیمایی میلیونی و بین المللی از کربلا تا قدس را در خود فراهم سازند.
مقایسه تصویری ستارگان دو غول بزرگ اسپانیا/ رئال کهکشانی تر است یا بارسلونا؟ - فوتبال جهان - دو غول بزرگ اسپانیایی بازهم با ولخرجی‌های خود ستارگان مورد نظرشان را جذب کردند.
کشتار بی رحمانه یک پلنگ دیگر/ آزار و اذیت در آخرین لحظات زندگی حیوان مصدوم - مدیر دیده بان حقوق حیوانات از کشتار بی رحمانه یک پلنگ دیگر در ایلام خبر داد و گفت: در فیلمی که در آخرین لحظات زندگی این حیوان مصدوم گرفته شده صحنه های ناجوانمردانه آزار ...
تکفیر پدیده تحمیلی استکبار است - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان تاکید کرد: پدیده زشت تکفیر نتیجه افکار استکباری و اتاق‌های فکر آنان است.
وزیر کشور وارد مشهد شد - مشهد – خبرگزاري مهر: وزیر کشور به منظور بررسي وضعيت خراسان رضوي وارد مشهد شد.
«غزه» بیش از بیانیه، به فیلم احتیاج دارد - شاید حوادث تلخی که در فلسطین رقم می‌خورد، یک فرصت مناسب باشد که فیلمسازان بدون کوچک‌ترین نگاه به ماجرای غزه، در پی تولید فیلم‌های مستند و سینمایی درباره تراژدی غزه باشند؛ آیا سناریویی از این گیراتر وجود دارد که دوربین را مقابل خانه‌ای قرار داد و پس از ده دقیقه، خانه به تل خاکی مبدل شود و کودکان را به تصویری کشید که در پی گذشته‌شان در میان این خرابه‌ها حیران و ساکت می‌گردند؟!
آغاز اکران عید فطر از امروز/ با پنج فیلم‌ خوش‌شانس آشنا شوید - با آغاز اکران عید فطر و از امروز چهارشنبه اول مرداد ماه، پنج فیلم سینمایی «رد کارپت»، «کلاشینکف»، «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»، «فرشته ها با هم می‌آیند» و «امروز» در ...
نفس‌های رژیم صهیونیستی به شماره افتاده است - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان در پیامی ضمن محکوم کردن جنایات ددمنشانه رژیم صهیونیستی و دعوت از مردم به راهپیمایی روز قدس تصریح کرد: مسلمانان جهان روز قدس ...
اگر من هم در غزه بودم به سمت اسرائیل موشک شلیک می کردم - "دیوید وارد" از حزب لیبرال دموکرات انگلیس ضمن حمایت از مردم فلسطین گفت غرب باید موضع خود را در مسئله درگیری های غزه مشخص کند.
گزارش تصویری - تشریحی از 20 انتقال بزرگ و گرانقیمت تاریخ فوتبال - انتقال 63 میلیون پوندی "خامس رودریگس" بازیکن جوان کلمبیایی از تیم موناکو به رئال مادرید اسپانیا وی را در رده چهارم بزرگ‌ترین ترانسفرهای تاریخ فوتبال باشگاهی دنیا قرار ...
دیوید بکام به اردوی منچستر یونایتد در آمریکا رفت/ خوش و بش آقای ستاره با لوئیس فن‌خال - فوتبال جهان - تیم فوتبال منچستر یونایتد این روزها با مربی جدیدش به اردوی آمریکا رفته است.
شرکت هایی که بیشترین حجم معاملات را داشتند/اتفاق های آخرین روز کاری بورس در هفته جاری - بازار مالی - شاخص کل در روز پایانی معاملات هفته جاری با 315 واحد افزایش به رقم 74841 واحد رسید.
مدافع تیم ملی فوتبال ایران در لیست نیوکاسل/ پولادی به لیگ برتر می‌رود؟ - یک سایت انگلیسی مهرداد پولادی مدافع تیم فوتبال پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران را در لیست بازیکنان باشگاه نیوکاسل برای فصل آینده قرارداده است.
ساکنین رامسر در معرض پرتوگیری طبیعی بالاتر از کارکنان هسته‌ای - استاد دانشکده فیزیک هسته‌ای دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه مقدار پرتوگیری گروهی ساکنان منطقه رامسر در سال بیشتر از حد کارکنان در راکتورهای هسته‌ای است پیشنهاد کرد این ...


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved