ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ / Saturday, 26 July, 2014

خانه آصف وزیری، سنندج

  خانهٔ مشيرالدوله، تهران
اين بناى قديمى در حد فاصل خيابان منوچهرى و جمهورى اسلامى در کوچه پيرنياى لاله‌زار واقع شده و منتسب به حسن پيرنيا ملقب به مشيرالدوله است که از رجال برجستهٔ ‌دورهٔ‌ قاجار بود.
عمارت مشيرالدوله سه طبقه است و مصالح به کار رفته در آن عمدتاً خشت و آجر است، ولى شيوه پوشش در طبقات مختلف متفاوت است. تزئينات بنا در نهايت سادگى کار شده و سطوح نماى خارجى آن ساده و يکدست آجر با بندکشى گچى و سطح و داخل بنا نيز عمدتاً صاف و يکدست است. گچبرى و فرنگى کارى ايوان شمالى و کاشى‌کارى اتاق‌هاى زيرزمين بنا مهمترين تزئينات آن را تشکيل مى‌دهند. کاشى‌هاى به کار رفته در زيرزمين از جنس خشت و در ابعاد بزرگ است و منقوش به تصوير شخصيت‌هاى اساطيرى و تاريخى است.
اکنون اين بنا در تملک دانشگاه علوم پزشکى تهران است و قرار است در آينده با همکارى سازمان ميراث فرهنگى به عنوان «مرکز مطالعات تاريخ پزشکي» مرمت و مورد استفاده قرار گيرد.
اين بنا به لحاظ قدمت و اهميت معمارى آن تحت شماره ۱۸۹۹ در فهرست آثار ملى ايران به ثبت رسيده است.
ديگر خانه‌هاى قديمى تهران عبارت‌اند از:
- خانهٔ احسانى واقع در خيابان اميرکبير، پامنار، کوچهٔ بهاءالدوله.
- خانهٔ بازار مسگرها واقع در خيابان شهيد مصطفى خميني.
- خانهٔ صفوى واقع در خيابان شهيد مصطفى خمينى، سرچشمه.
- خانهٔ ماندلا (کوشک) واقع در خيابان فردوسى، خيابان کوشک.
- خانهٔ قوام‌السلطنه واقع در خيابان سى تير که اکنون موزهٔ آبگينه است.
- خانهٔ ابوالقاسم تفصيلى واقع در خيابان اميرکبير روبه‌روى اکباتان.
- خانهٔ هدايت واقع در خيابان هدايت.
- خانهٔ ‌استاد حسين بهزاد واقع در خيابان بهزاد (شهيد حسن نوفلاح).
- خانهٔ کلارا آبکار واقع در خيابان جمهوري.
- خانهٔ ‌قديمى سه راه امين حضور مربوط به دورهٔ‌ قاجاريه، سه راه امين حضور.
- خانهٔ علاءالدوله مربوط به دورهٔ قاجاريه، خيابان فردوسي.
- خانهٔ‌ نصرالدوله مربوط به دورهٔ قاجاريه، سرچشمه، کوچهٔ مرآت.
- خانهٔ مستوفى‌الممالک مربوط به دورهٔ‌ قاجاريه، بوذرجمهرى، گذر مستوفي.
  خانهٔ ملك‌التجار، يزد
اين خانهٔ نمونه در حدود يکصد و بيست سال قبل در يکى از بازارهاى مهم شهر ساخته شده و متعلق به ملک‌‌التجار (متوفى به سال ۱۳۳۳ شمسي) است. مدخل خانه به اسلوب روزگار خود داراى کوچه‌اى دراز و باريک با ديوارهاى بسيار بلند است. تزئينات داخلى اتاق‌هاى آن دست کمى از خانه‌هاى قديمى ديگر ندارد و شايد از حيث اختصاصات مزيت هم داشته باشد.
اين خانه را جد ملک‌التجار موسوم به حاج على عسگر شيرازى ساخته است و چهار نسل به طور متوالى در آن زندگى کرده‌اند. نقاشى اتاق‌هاى اين خانه کار يک نقاش شيرازى است که از حيث اسلوب، کاملاً با نقاشى‌هاى عمارت نارنجستان شيراز همسان است.
  خانهٔ منجم‌باشى، لنگرود
خانوادهٔ منجم‌باشى گيلان، هم‌زمان با روى کار آمدن آغامحمدخان قاجار صاحبِ نام و عنوان شدند و نخستين عضو اين خاندان که منجم ‌باشى لقب گرفت، ميرزا صادق بود که در سال ۱۲۱۲ هجرى قمرى، جسد بنيان‌گذار سلسلهٔ قاجار را براى تدفين به کربلا برد.
خانهٔ منجم‌باشى در «فشکالى محله»، در جنب سبزه ميدان لنگرود از يادگارهاى اين خاندان است. اين خانه تا امروز باقى مانده و شامل بيرونى، اندرونى، خلوت‌خانه، مسجد، حمام و اصطبل است. درگاه اصلى ساختمان بيرونى که «مهتابي» ناميده مى‌شود، بر گذر عمومى مشرف است. سردر آن هلالى شکل است و گچ‌برى ساده‌اى دارد. ميان درگاه اصلى و سرسرا، يک هشتى قرار دارد که با چند پله به طبقهٔ فوقانى بنا مرتبط مى‌شود. طبقهٔ فوقانى از يک سالن پذيرايى و سه اتاق تشکيل شده است. سالن اصلى از داخل با گچ‌برى‌هاى استادانه و قاب‌بندى‌هاى متعدد ميان درها و پنجره‌ها تزئين شده و همين تزئينات، در نماى خارجى نيز به شکل ستون‌ها و سرستون‌ها ادامه يافته است. اين سالن و تزئينات آن، نمونه‌اى از هنر معماران گيلان در دورهٔ قاجار است. گذشت زمان و متروک ماندن بنا و بى‌توجهى در نگه‌دارى و بازسازى آن موجب شده است، قسمت زيادى از تزئينات بيرونى آن فرو ريزد.
قسمت بالاى ستون‌ها با نقش‌هاى مختلف تزئين شده است. چهارلنگه درِ بسيار نفيس با نقش گل و بوته، تالار را به اتاق‌هاى کنارى آن ارتباط مى‌دهند. تاقچه‌ها و ديوارهاى داخلى تالار و اتاق‌ها، همه نقش‌هاى تزئينى با رنگ و روغن دارند. اين بنا، با شمارهٔ ۳/۱۴۹۸ در تاريخ ۱۳۳۶، در فهرست آثار ملى به ثبت رسيده است.
  خانهٔ وثوق‌الدوله، تهران
بناى اين ساختمان در سال ۱۲۵۳ هـ.ق (قرن سيزدهم) به پايان رسيد و شامل تالارها و اتاق‌هاى متعددى است که با گچ‌برى‌هاى عالى مزين شده‌اند.
  خانهٔ‌ حاج كاظم رسوليان، يزد
اين خانه که بيش از يک قرن از عمر آن مى‌گذرد، در محلهٔ سهل بن على يزد واقع شده و شامل دو بخش متمايز به صورت بيرونى و اندرونى است. حياط بيرونى محل پذيرايى از ميهمانان و برگزارى مراسم روضه‌‌خوانى حضرت امام حسين (ع) بوده است. اتاق بزرگ اُرُسى با شيشه‌هاى رنگين، حوضخانه، تالار، زيرزمين و بادگير، فضاهاى اصلى قسمت بيرونى را تشکيل مى‌دهند.
حياط اندرونى که بخش کاملاً خصوصى خانه است شامل اتاق‌هاى سه درى، پنج درى، ارسى، تالار، کلاه‌فرنگى و بادگير است که پيرامون حياطى بزرگ و مشجر با حوضى وسيع در ميان آن قرار گرفته‌اند. در قسمت تحتانى اتاق‌ها، تالار، کلاه‌فرنگى، زيرزمين‌ها و جوى آب قرار دارند که هر کدام، براى نگهدارى لوازم زندگى، مواد غذايى و استراحت در فصل تابستان مورد استفاده بوده است. خانهٔ رسوليان داراى حمام سنتى است که حدفاصل حياط بيرونى و اندرونى قرار دارد.
اين خانه که يکى از خانه‌هاى ارزشمند يزدى است در سال ۱۳۶۸ به صورت وقف در اختيار دانشگاه يزد قرار گرفت و پس از مرمت، به عنوان هستهٔ اوليه دانشکدهٔ معمارى و شهرسازى حيات نوين خود را آغاز کرد.
هم اکنون بخش‌هاى متنوع اين خانهٔ‌ قديمى به فضاهاى آموزشى تبديل شده و با خريدارى واحدهاى مسکونى همجوار آن که هر کدام از آن‌ها نيز واجد ارزش معمارى هستند، مجموعهٔ فرهنگى، تاريخى و آموزشى ممتازى را به وجود آورده‌اند که در سطح کشور شاخص است.
اين مجتمع هنرى، گذشته از نقش آموزشى و پژوهشى آن، تا به حال محل برگزارى سمينارهاى مختلف علمى و پذيراى شخصيت‌هاى داخلى و خارجى بوده است.
   خانهٔ‌ دريابيگى، لنگرود
يکى از خانه‌هاى قديمى لنگرود، خانهٔ‌ دريابيگى از خانواده‌هاى سرشناس گيلان است. اين بنا ديوارهاى بلند آجرى دارد که دو طرف آن به دو بخش برج مانند ختم مى‌شود. بنا از دو طبقهٔ هم‌کف تشکيل شده است و اتاق‌هاى طبقهٔ بالاى آن، اُرُسى‌هاى چوبى مشبک دارد. در درگاه بنا، ‌ دو درِ بزرگ چوبى قديمى با گل‌ميخ‌ها و کوبه‌هاى قديمى وجود دارد. درها به يک دالان و هشتى کوچک راه مى‌يابد و پس از گذشتن از دالان و هشتى مى‌توان وارد حياط بنا شد.
بناى اصلى در مقابل درِ ورودى قرار دارد و دو طبقه است. هر طبقه سه اتاق دارد. جلوى هر طبقه، يک ايوان چوبى زيبا به چشم مى‌خورد. در ساختن ايوان‌ها، نهايت ظرافت و دقت به کار رفته است.
تالار شاه‌نشين بنا سراسر مقرنس‌کارى شده و داراى گچ‌برى‌ها و نقاشى‌هاى ارزندهٔ دورهٔ قاجار است. درهاى اين تالار نيز هر يک شاهکارهاى هنرى است و با نقاش‌هاى گل و بوته و پرندگان به طرز استادانه‌اى نقاشى شده‌اند. بر دو طرف هر يک از اين درها، تاقچه‌هايى قرار گرفته که داخل آن، آئينه‌هاى سنگى قديمى نصب شده است. اين بنا، از نظر تزئينات داخلى، از آثار تاريخى و هنرى مهم گيلان مى‌باشد.
   خانهٔ‌ رئيس على دلوارى
خانهٔ‌ رئيس على دلوارى در ۴۵ کيلومترى بوشهر در دلوار قرار دارد که پس از تعمير و نوسازى به يک مجموعهٔ فرهنگى تبديل شده است. موزهٔ مردم‌شناسى استان بوشهر و ديگر فعاليت‌هاى سنتى روستايى در اين مکان برقرار است. مبارزات رئيس على دلوارى بر عليه تجاوز انگليس در بيش از هشتاد سال پيش، خاطره‌اى بس شگرف و فراموش ‌نشدنى در ذهن مردم منطقه بر جاى گذاشته است.
   خانهٔ‌ عرب‌ها، يزد
مجموعه‌اى است از دو خانهٔ‌ بزرگ و کوچک واقع در «سرقدمگاه» محلهٔ فهادان، نزديک مسجد چهل محراب و به حاجى ميرزا احمد عرب تعلق دارد.
تزئينات داخلى خانهٔ بزرگ شامل سر درهاى مقرنس پنج درى، راهروها و درها و همچنين گچبرى رف‌ها و جاسازى در آن‌ها است. تزئينات داخلى خانهٔ کوچک شامل اتاق آينه‌کارى، نقاشى رنگى ديوارها، درهاى ابزارسازى، گچبرى بدنهٔ ديوارهاى حياط و ... است. تاريخ نقاشى يکى از اتاق‌ها ۱۲۸۱ هجرى است.
خانهٔ‌ کوچک اين مجموعه را استاد على‌‌اکبر فرزند مرحوم استاد باقر در سال ۱۲۹۸ هجرى ساخته است.
  خانه آصف وزيرى، سنندج
يکى از آثار ديدنى و تاريخى سنندج «خانه آصف» است که در مرکز شهر سنندج واقع شده و قدمتى حدود ۱۳۰ سال دارد. اين عمارت از لحاظ گچ‌برى‌ها و ارسى‌هاى قديمى، بسيار زيباست. سبک معمارى، سنگ‌هاى تراش خورده و برجسته و طاق‌هاى هلالى اين ساختمان، ‌ منظره‌اى بديع و قابل تحسينى به وجود آورده است. قسمت تالار و ارسى آن در نوع خود بسيار هنرمندانه و زيبا ساخته شده است.
يکى ديگر از مشخصات اين ساختمان حمام بزرگ و بسيار جالبى است که در داخل حياط بزرگ اين بنا قرار گرفته و از هر جهت جالب و ديدنى است.
  خانه حاج قلى خان، قم
خانه حاج قلى خان (محل اداره ميراث فرهنگي) در مرکز بافت قديم شهر که به محله چهار مردان معروف است واقع شده و کوچهٔ دسترسى آن گذر قلعه است که به دروازه قلعه در جنوب غربى شهر در دوره قاجار منتهى مى‌شد. با توجه به فرم ساختمانى، مصالح به کار رفته و کسب اطلاعات از مالکين قبلى، ‌ بناى ساختمان به اواخر دورهٔ قاجار تعلق دارد، ليکن اتاق‌ها و فضاهاى جبهه جنوبى که قديمى‌ترين بخش بنا هستند قدمتى بيش از ۱۲۰ سال دارند.
ورودى بنا شامل سردرى کوتاه با طاق قوسى رومى آجرى است که از طريق پاگرد شش ضلعى (هشتي) و دالان جبههٔ شمالى به حياط مرکزى (ميانسرا) ارتباط مى‌يابد. کل مساحت بنا ۴۰۰ مترمربع است که ۳۲۰ متر آن زيربناى مفيد است.
علاوه بر سرويس‌هاى بهداشتى، اين خانه در مجموع ۱۳ اتاق دارد که چهار اتاق آن نسبتاً بزرگ‌اند. شاخص‌ترين بخش خانه پنج درى جبهه شرقى است که از طريق بادگيرهاى دوگانه با فضاهاى خارجى و زيرمين مرتبط مى‌باشد. به علاوه شش درى بخش شمالى با ستو‌ن‌هاى سنگى ايوان، از قسمت‌هاى با اهميت خانه است.
نوع بهره‌بردارى و خصوصيات بارز بنا ساختار مسکونى دارد، ليکن با تغييراتى جزئى در حال حاضر کاربرد ادارى يافته است. بادگيرهاى دوگانه که به زيرزمين شاه‌نشين جبهه غربى مرتبط مى‌باشند و ستون‌هاى سنگى همراه با سرستون‌ها و پايه ستون‌هاى ايوان‌هاى شمالى و شرقى و پنج درى‌هاى چوب گردو از خصوصيات بارز بنا محسوب مى‌گردد.
   خانه حاج ميرزا ابراهيم صادقى، اردبيل
اين خانه در کوچه «سرتيپ‌آباد» در محله «اوچ دکان» اردبيل واقع شده و به علت سبک معمارى سنتى و استفاده از هنر مقرنس و مشبک‌کارى، در ارسى‌ها داراى ارزش هنرى است. بنا در سال ۱۲۸۳ هـ.ق ساخته شد، ولى در سال‌هاى گذشته به علت سکونت مستمر در آن، رو به انهدام گذاشته است و خرابى‌هاى وسيعى به آن وارد شده است.
در تالار اصلى عمارت، بر تاقنماها و بالاى تاقچه‌ها، مقرنس‌هاى گچى ديده مى‌شود. در ازاره ديوارهاى جانبى بر يک کتيبه زيبا با خط نستعليق «آيه‌الکرسي» نقش بسته است.
در نماى بيرونى تالار - مشرف به حياط - سقف تالار به صورت دو بام ديده مى‌شود.
عمارتى ديگر به صورت بيرونى در جنب اين ساختمان وجود دارد که نماى آن آجرى است. ساختمان داراى يک تالار در وسط و دو خواجه‌نشين است که با تالار مرتبط‌اند.
تالار داراى دو در ورودى شرقى و غربى است که تاقنماهاى آن‌ها مقرنس‌کارى شده است. در ضلع شمالى روى شاه‌نشين تالار نيز نيم‌قوس مقرنس‌هاى گچى ديده مى‌شود. تالار داراى چهار ارسى مشبک‌کارى با شيشه‌هاى الوان است که استادان مشهور خلخالى آن را ساخته‌اند برخوردارى از هنر ظريف مشبک و گره‌چينى از ويژگى‌هاى اين ساختمان است.
در ازاره بيرونى تالار، روى ديوارهاى جانبى ساختمان، نقاشى‌هاى زيبا با رنگ روغن از مناظر طبيعى، شکارگاه، تصوير حيوانات اهلى و وحشى نقش بسته است.
بنا در سال ۱۳۰۷ هـ.ق ساخته شده و در مجموع داراى ارزش تاريخى و فرهنگى است که بايد در مرمت و بهسازى آن همت گماشت.


همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
شعر و ادب    نظامی گنجوی    هفت پیکر   
کشاورزی جنگلداری و شیلات    كشاورزی    علف های هرز و علف کش ها    تیره های مختلف علف های هرز    تیرهٔ آلالگان ( Ranunculaceae )    شاخ بر سر - گل آفتاب رو   
ارتباطات    اصول خبررسانی    روزنامه نگاری خبری    مفاهیم اساسی در خبر نویسی    ارزش های خبری   
راهنمای بهداشت و سلامت    کمک های اولیه و اقدامات فوریتی پزشکی    خفگی   
دارو و درمان    درمان    بیماری های داخلی    اورژانس های پزشکی    مسمومیت و مصرف بیش از حد داروها   
شعر و ادب    سعدی    دیوان اشعار    غزلیات   
دارو و درمان    درمان    بیماریهای شایع (اپیدمیولوژی)    روش های اپیدمیولوژیک    مطالعات مشاهده ای    مطالعات توصیفی (Descriptive Epidemiology)    توزیع بیماری برحسب فرد   
بانک و بیمه    حقوق تجارت    تجارت    سایر امور مربوط به تجارت   
شعر و ادب    انوری    دیوان اشعار    قصاید   
بانک و بیمه    بیمه    انواع بیمه    بیمه های بازرگانی    بیمه اتکائی    مفهوم بیمهٔ اتکائی   


کلمات در حال جستجو
سکه    ارز    بازار    قیمت    غزه    آتش بس    طلای جهانی    کانال یابی    بازار سهام    بازار ارز    بازار نفت    وزیر نفت    پالایشگاه    زنگنه    بازار اجاره    موجران    نرخ شکنی    سخنرانی    روحانی    راهپیمایی    روز قدس   
خلاصه رسانه‌ها
کواچ 19 بازیکن را به اردو دعوت کرد/ بازگشت علیرضا نادی به تیم ملی والیبال - والیبال - سرمربی تیم ملی والیبال از 19 بازیکن برای حضور در اردوی آمادگی این تیم دعوت کرد.
بررسی طرح کاهش سرعت در هيات دولت/ آخرین وضعیت شماره گذاری اسکانیا - رئيس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي گفت: طرح کاهش سرعت در حال حاضر در هيات دولت در دست بررسي است.
خیابان "اسرائیل" در آرژانتین به "فلسطین آزاد" تغییر نام داد - منابع فلسطینی از تغییر نام خیابان "اسرائیل" شهر کوردوبای آرژانتین به "فلسطین آزاد" در اعتراض به جنایات بی رحمانه صهیونیستها در غزه خبر دادند.
بازگشت روشنایی به چشمان شوخان - سلامت - چشمان شوخان بعد از دو عمل جراحی توسط وزیر بهداشت مجددا بینایی خود را به دست آورد.
تقدیر معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ار رسانه‌ها - رسانه - معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از رسانه‌های کشورمان تقدیر کرد.
دلایل 30 روزه بودن رمضان امسال از دیدگاه نجومی/ اعزام گروه‌های مختلف رصدی از اصفهان - اصفهان – خبرگزاری مهر: مدرس و عضو هیئت امنای مرکز نجوم ادیب اصفهان با اشاره به اعزام گروه‌های مختلف نجومی از این استان برای رصد هلال ماه شوال گفت: رویت هلال ماه در روز ...
روابط داعش و گروه‌های تکفیری پاکستان تا کجا پیش خواهد رفت؟ - لشکر طیبه پاکستان در حال آموزش تندروهایی است که برای جنگیدن در عراق، ابتدا در پاکستان آموزش می‌بینند. زیربنای همکاری داعش و لشکر طیبه با آموزش نیروهای داعش به وسیله لشکر طیبه ریخته شده است و در ماه‌های آتی دو طرف برنامه همکاری خود را نهایی خواهند کرد.
شایعاتی در خصوص تغییر تابعیت گسترده در تیم ملی هندبال ایران - شایعاتی از گوشه و کنار به گوش می رسد که برخی از ملی‌پوشان این لیست تهدید کرده‌اند که در صورت محرومیت از حضور در تیم ملی راهی ترکیه می‌شوند و قصد تغییر تابعیت دارند. تهدیدهای که شاید برای بازداشتن مسئولان کمیته انضباطی از اتخاذ جریمه‌های سنگین شایع شده است.
همه تئاتر‌های تهران به کودکان غزه هدیه شد - تئاتر - گروه‌های مختلف تئاتر در تهران، در یک حرکت نمادین اجراهای خود را به کودکان غزه تقدیم کردند.
فاصله‌مان با فرهنگ مطلوب انقلاب زیاد است/ جوانان باید به صحنه مدیریت فرهنگی وارد شوند - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه فرهنگ انقلاب اسلامی با ویژگی‌های آرمانی آن کماکان فاصله زیادی دارد خواستار حضور گسترده‌تر جوانان انقلابی در صحنه مدیریت فرهنگی ...
جدول قیمت سکه و ارز روز شنبه منتشر شد - جدول قیمت انواع سکه و ارز در بازار روز شنبه منتشر شد.
برخی بانک‌ها مانع کاهش بهای مسکن می‌شوند! - مدیریت کار اقتصادی این نیست که ‌بخشی فعال شود و از بخشی دیگر‌ غافل بمانیم. همه این تصمیمات اقتصادی در‌هم تنیده است؛ یعنی نمی‌شود در بحث مسکن کاری شود، بدون اینکه در بخش اقتصادی تصمیمی گرفته نشده باشد. شرکت‌های ساختمانی هم متأثر از این قضیه هستند که خود در برخی بازارهای مرتبط به مسکن تأثیرگذارند.
آیا هنوز هواپیما امن ترین وسیله مسافرت است؟/ آمار کشته شدگان یک دهه اخیر - حوادث - امنیت سفر همواره یکی از دغدغه های مسافران را تشکیل می دهد اما این دغدغه با بروز حوادث پر تلفات بیشتر شده و تبدیل به نگرانی می شود.
تقدیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از ملت ایران برای حضور در راهپیمایی روز قدس - ستاد مرکزی انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با صدور بیانیه ای از حضور ملت ایران در راهپیمایی روز قدس تقدیر و تشکر کرد.
مجوز فعالیت 20 روزه برای سیرک شیراز در کرج/ رعایت حداقل استانداردها - مدیر کل محیط زیست البرز با بیان اینکه با وجود داشتن مجوز 3 ماه از فعالیت سیرک شیراز به دلیل شرایط آزار دهنده ای که در قشم برای حیوانات فراهم کرده بود جلوگیری شد گفت: اما ...
ترکیب ایده‌آل نیمکت ایران در ذهن کروش/علی کریمی دستیار اول، مهدوی‌کیا سرپرست! - فوتبال ملی - این احتمال وجود دارد که مهدی مهدوی کیا به عنوان سرپرست روی نیمکت تیم ملی ایران بنشیند.
جایزه کتاب فصل حذف شد/ واگذاری جایزه جلال آل احمد و پروین اعتصامی به بنیاد شعر و ادبیات داستانی - مصوبات جلسه نهایی کارگروه بازنگری جوایز فرهنگی حوزه کتاب اعلام شد که بر اساس آن جایزه کتاب فصل حذف شده و جایزه جلال آل احمد و پروین اعتصامی به بنیاد شعر و ادبیات داستانی ...
راهی برای کشیدن جور کم کاری‌های سابقه دار مسئولان +فیلم - به فاصله چند روز تا نیمه تابستان و در حالی که ثبت نام مدارس تقریبا به انتهای خود نزدیک شده است، همزمان با آغاز فصل دغدغه اولیای دانش آموزان برای تهیه و تدارک مایحتاج تحصیل فرزندان چون کیف و کفش و لوازم التحریر، هستند دانش آموزانی که گاه از کار در مزارع و باغات یا چرای گوسفندان خسته می‌شوند اما رغبتی به شروع سال تحصیلی و بازگشت به مدرسه ندارند!
پیش بینی بارش رگبار و کاهش دما در استانهای شمالی؛ وزش باد و گرد و خاک در استانهای جنوبی - محیط زیست - مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: از امروز تا سه روز آینده رگبار پراکنده در استانهای شمالی پیش بینی می شود و در استانهای جنوبی هم به سبب افزایش سرعت وزش باد گردوخاک وکاهش دید افقی رخ دهد.
وضعیت اعلام عید فطر در دیگر کشورها/ کشورهای عربی دوشنبه را عید اعلام می کنند - براساس اظهارات ستاره شناسان و منجمان بسیاری از کشورهای عربی جهان اسلام هلال ماه شوال را روز 27 ژوئیه (یکشنبه 5 مرداد ماه) رویت می کند و در نتیجه روز 28 ژوئیه ( 6 مرداد ...
گزارش مکتوب نحوه استخدام‌ها در دولت احمدی نژاد به مجلس ارائه می شود - معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی دولت سابق نسبت به اعلام استخدام های غیر قانونی در دولت احمدی نژاد واکنش نشان داد.
متن دومین بسته دولت برای خروج غیرتورمی از رکود منتشر شد - متن کامل سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود در سال های 93 و 94 منتشر شد.
خروش جهانی علیه رژیم صهیونیستی (1) - خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: روز گذشته همزمان با روز جهانی قدس، کشورهای مختلف جهان از کانادا و آمریکا گرفته تا اردن صحنه اعتراضات گسترده مردمی علیه جنایات صهیونیست ها ...
اعلام جزئیات مطالبات و پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی/ مصوبات دو ماهه آخر دولت قبل لغو شد - معاون اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تامین اجتماعی ضمن تشریح مطالبات و نحوه پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی گفت: این بدهیها در قالب بسته ای شامل شرکتهای زیان ده و سود ...
پاسخ به پرسش‌های متداول در مورد رویت هلال ماه - نجوم - در ماه‌های رمضان، شوال و ذی‌الحجه، حساسیت عموم مسلمانان نسبت به مساله استهلال افزایش می‌یابد. در اینجا برخی سوالات رایج در این مورد را مطرح می‌کنیم.
از جام جهانی به لیگ یک/بختیار رحمانی و علی حمودی شاید در فجرسپاسی! - لیگ برتر - فصل نقل و انتقالات به پایان رسیده است و این احتمال وجود دارد که رحمانی و حمودی فوتبال خودشان را در لیگ دسته اول ادامه بدهند.
بیکارترین استان های ایران را ببینید/ کدام فصل سال بیکاران صف می کشند؟ - بازارکار - بررسی های مرکز آمار ایران نشان می دهد سال 89 رکورد بیکاری در کشور شکسته شده بود. در این سال و تقریبا در تمامی فصل های سال میزان بیکاری به تاریخی ترین حد طی سال های گذشته رسیده بود.
رقم قرارداد کادر فنی تیم استقلال اعلام شد/ قلعه‌نویی هم میلیاردی شد! - باشگاه استقلال رقم دریافتی اعضای کادر فنی تیم فوتبال این باشگاه را اعلام کرد. سرمربی این تیم تنها مرد میلیاردی کادر فنی آبی پوشان است. این در حالی است که او نسبت به ...
تاکید رئیس جمهور جدید عراق بر تقویت روابط با ایران - رئیس جمهور جدید عراق در دیدار با سفیر ایران در بغداد، بر لزوم گسترش روابط میان دو کشور تاکید کرد.
کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ حمله به بیمارستان الاقصی را محکوم کرد - کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ حمله به بیمارستان الاقصی در مرکز نوار غزه را که منجر به مرگ دست‌کم چهار نفر و مجروح شدن تعداد زیادی شد، محکوم کرد.


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved