ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / پنج شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۳ / Thursday, 24 July, 2014

قلم‌زنی، استان اصفهان

  قالى‌بافى، استان‌ فارس
قالى‌بافى، ‌ همواره يکى از صنايع مهم دستى ايرانيان بوده است. در ميان عشاير استان فارس هنوز زيباترين هنردستى، قالى‌بافى است که آميزه‌اى است از کار، تلاش و هنر که با دست‌هاى سخت‌کوش زنان عشاير بافته مى‌شود. در ميان اين بافته‌ها، نوعى فرش به نام گبه بافته مى‌شود. گبه تجلى زيبايى، طراوت و شادى زندگى عشايرى است که مانند پيراهن‌هاى رنگ به رنگ زنان قشقايى، موجى از رنگ‌هاى شاد طبيعت را در خود جاى داده است. زمينهٔ‌ اصلى اين فرش، دشت‌هاى سرسبزى است که عشاير در آن‌ها زندگى مى‌کنند. انگار تمامى زيبايى‌هاى طبيعت در زمان کوچ، به دست دختران و زنان هنرمند قشقايى بر اين فرش‌هاى کوچک نقش بسته است.
  قالى‌بافى، استان سمنان
قالى‌بافى و توليد قالى و قاليچه از ديرباز يکى از توليدات مهم استان سمنان به شمار مى‌رفته است.
اين منطقه که در دوران قبل، داراى استادان زبردست قاليباف و طراح نقش قالى بود و قالى‌ها و قاليچه‌هاى نفيسى از دارهاى آنان به عمل مى‌آمد. به دليل ورود فرش‌هاى ماشينى به بازار و نداشتن صرفهٔ ‌اقتصادى و همچنين نبود پشتوانه نيروى کار و طراح قالى و نيز به دليل کهولت تدريجى استادان و کارگران قاليباف، اين رشته دچار رکود فاحش شده است. امروزه قاليبافان استان از نقش و طرح ساير مناطق مانند تبريز، مشهد، اصفهان، نائين، کاشان، يزد و کرمان استفاده مى‌کنند. در زمينهٔ بعضى از قالى‌ها گل‌هاى اسليمى، شکوفه‌ها، ‌ غنچه‌ها و برگ‌هاى گوناگون با شاخه‌هاى ظريف ديده مى‌شود و در بعضى از طرح‌هاى شاه‌عباسى، افشان، ترنجى، خوشه، ‌ برگ‌فرنگى، درختى، شکارگاه و ... مورد استفاده قرار مى‌گيرد يا ترکيبى از اين طرح‌ها هستند.
بخش مهدى شهر و شهرستان شاهرود از مراکز مهم توليد قالى و قاليچه در استان سمنان به شمار مى‌روند.
  قاليبافى، استان بوشهر
قاليبافى از پشم خالص طبيعى به طور محدود در برخى از روستاهاى بوشهر از جمله روستاهاى شول و ده کهنه رواج دارد و همچنين در روستاهاى تنگ ارم و اطراف پشت‌کوه هم به قالى‌بافى مى‌پردازند.
  قفل‌سازى، استان چهارمحال وبختيارى
قفل‌سازان چالشترى، قفل‌هاى پولادى خوبى مى‌سازند که با قفل‌هاى ماشينى رقابت مى‌کند. قفل‌سازان چالشتر اين فن را از پدرانشان به ارث برده‌اند. قفل‌هاى چالشترى به نام اولين سازندهٔ آن «عبداللّه» معروف است. از ديگر صنايع دستى فلزى چالشتر قيچى، قندشکن، چاقو، قلم‌تراش و نيز تفنگ‌هاى دست‌ساز را مى‌‌توان نام برد.
  قلاب‌بافى، استان آذربايجان شرقى
اين صنعت به علت دسترسى به مواد اوليهٔ‌ ارزان قيمت (کاموا و پشم) و تنوع و احتياج مردم به پوشاک گرم، در تبريز رواج دارد. زنان قلابکار از اين صنعت استقبال زيادى مى‌کنند و آن را توسعه مى‌دهند.
  قلاب‌دوزى، گل‌دوزى، سكمه‌دوزى و مليله‌دوزى، استان اصفهان
در اصفهان، انواع رودوزى به وسيلهٔ بانوان و دوشيزگان خانه‌دار انجام مى‌شود. در مليله‌سازى، علاوه بر رودوزى، ‌ کار نقره‌سازى نيز انجام مى‌شود. توليد مليله در استان اصفهان رونق فراوان دارد و نقره‌سازان اصفهان مجموعه‌هاى گردنبند، گوشواره، دستبند و سنجاق را توليد و به فروش مى‌رسانند.
مواد اوليهٔ هنرمندانِ رودوز پارچهٔ دست‌باف به رنگ‌هاى مختلف و نخ ابريشم است که بعضى قلاب‌دوزيِ تنها را انجام مى‌دهند، و تعدادى، ‌ قلاب‌دوزى و سکمه‌دوزى يا گلدوزى و چشمه‌دوزى را توأم مى‌کنند و در نتيجه، کالاى توليد شده قيمت بيش‌ترى پيدا مى‌کند. از جميع توليدات دست‌دوزى‌هاى اصفهان حداکثر ۱۰ درصد مصرف خرده‌فروشى داخلى دارد و بقيه به شهرهاى ديگر و به خارج از کشور صادر مى‌گردد.
   قلم‌زنى، استان اصفهان
صنعت قلم‌زنى در اصفهان از صنايع مشهور محلى است و اشياءِ قلم‌زنى قديمى که در اغلب منازل و مغازه‌هاى عتيقه‌فروشى يافت مى‌شود، معرف اين هنر محلى اصفهان است. اشياءِ قلم‌زنى مانند سينى و گلدان و مجمعه‌هاى بزرگ مسى، برنجى، قوطى سيگار، نمکدان، قاب عکس، ‌ انواع ظروف و بشقاب به وسيلهٔ استادان اين فن همه روزه در مغازه‌هاى خيابان چهارباغ و اطراف ميدان نقش جهان به سياحان داخلى و خارجى عرضه مى‌گردد. از نظر سياحان خارجى، محصولات فلزى بهترين هديه‌اى است که از اصفهان خريدارى مى‌کنند.
   قلم‌كارى، استان اصفهان
صنعت قلم‌کارى نيز از دورهٔ صفويه در اصفهان توسعه و رواج داشته است و تا به امروز زنده است. پارچهٔ قلم‌کار معمولاً دست‌باف‌ است؛ ولى روى چلوار و پارچه‌هاى ماشينى ديگر و حتى اخيراً پارچهٔ ابريشم طبيعى بافت کارخانهٔ چالوس، نقش‌هاى قلم‌کار کوبيده مى‌شود.
نقش‌هاى قلم‌کارى‌ها بسيار متنوع‌اند و به نسبت مهارت و استادى طراح، مرغوبيت متفاوت دارند و عموماً با الهام از تصاوير مينياتور و با نقوش تذهيب ايرانى طراحى و اجرا مى‌شوند.
کارگاه‌هاى قلم‌کارى‌سازى اصفهان. روزبه‌روز، ‌ کالاهايى با نقوش قديمى و جديد به فراخور ذوق سياحان توليد مى‌کنند. کالاهاى جديد بيش‌تر شامل تاقچه‌پوش، روميزى، پرده، روتختخوابى، کيف دستى و دامن و پيراهن زنانه است و چون حمل و نقل آن‌ها هم آسان است، تدريجاً اين هنر محلى اصفهان زينت‌بخش اکثر منازل اروپاييان مى‌شود. کارگاه‌هاى معروف قلم‌کارى‌سازى اصفهان، در حال حاضر در بازار شاهى اصفهان (قيصريه) استقرار دارند.
   قليان (چليم)، استان بوشهر
کشيدن نوعى قليان در بوشهر مرسوم است که کوزهٔ‌ آن سفالى است و آب داخلى آن ديده نمى‌شود. از نکات جالب اين که هيچ يک از اعضاى اين قليان با هم تناسبى ندارند و به وسيلهٔ دست نگهداشته مى‌شود. به اين نوع قليان چليم مى‌گويند. اين نوع قليان جزء صنايع دستى بوشهر است.
   كاشى‌سازى، استان يزد
اين صنعت که بدون شک در تاريخ هنر ايران يکى از مهم‌ترين صنايع محسوب مى‌شود، در يزد از قدمتى ۷۰۰ ساله برخوردار است و در حال حاضر هم کاشى‌هايى با جنس و نقش فوق‌العاده مرغوب توليد مى‌شود.
حرفه‌هاى دستى ديگر از قبيل تخت‌کشى، گيوه‌بافى، قلم‌زنى، آهنگرى و مسگرى سنتى، شيشه‌گرى، حصيربافى، بافت پادرى و کف پوش، چرم سازى، موتابى و نمدبافى، روفرشى، پلاس، اورمک، کرباس‌بافى، سجاده‌بافى و ... نيز در استان يزد رايج است.
   كاشى‌سازى، استان قزوين
اين صنعت در قزوين از دوره‌هاى پيشين رواج داشته است. نمونه‌‌هاى زيباى آفريده‌هاى صنعتگران اين صنعت را مى‌توان در مسجد جامع و ساختمان‌هاى ديگر ديد. معروف‌ترين سازندهٔ کاشى در زمان شاه‌سليمان صفوى، «شريف کاشي» بوده است. کاشى‌سازى، امروزه نيز در محدودهٔ استان رواج دارد؛ ولى رونق تاريخى و پيشين خود را از دست داده و تقريباً رو به فراموشى است.
   كاشى‌سازى، استان اصفهان
قديمى‌ترين کاشى‌هاى موجود اصفهان، کاشى‌‌هاى فيروز‌ه‌رنگى است که کتيبه‌هاى تاريخى تارک مناره‌هاى دورهٔ سلجوقى با آن‌ها آراسته شده است. در سال‌هاى اخير، کاشى‌کارى جهت تزئين ساختمان منازل، مغازه‌ها، ميدان‌ها و مدارس شهر اصفهان به صورت يک سنت محلى درآمده است.
در اصفهان علاوه بر کاشى‌‌هاى سادهٔ ساختمانى، کاشى‌هاى نقش‌‌دار مخصوص نماى خارجى بناها و مساجد به صورت هفت رنگ و معرق نيز توليد مى‌شوند و به کار مى‌روند. هم‌چنين ظروف کاشى، ‌ گلدان و اشياءِ مختلف ديگر با نقوش مختلف ساخته مى‌شوند که عموماً جنبهٔ‌ صادراتى دارند. در شهرهاى مختلف استان اصفهان نيز کاشى‌سازى رايج است. ظروف آبى با نقش سياه‌قلم شهرضا معروفيت فراوان دارند.
حدود ۶۰ درصد کاشى‌هاى هفت‌رنگ و معرق به مصرف داخل مى‌رسند و ۴۰ درصد بقيه به خارج از کشور صادر مى‌گردند. مواد اوليه براى ساخت کاشى از خاک، رنگ و لعاب را در داخل کشور تهيه مى‌کنند و بعضى از رنگ‌هاى کمياب از خارج وارد مى‌شود.
   كفاشى و كفش‌دوزى، استان آذربايجان شرقى
يکى از بهترين و جالب‌‌ترين هنرهاى دستى تبريز کفش‌هاى دست‌دوز و شيک و بادوام آن است که به تمام شهرهاى ايران صادر مى‌شود و با ظريف‌ترين کفش‌‌هاى اروپايى برابرى مى‌کند. اين صنعت دستى از ديرباز در اين شهر متداول بوده است و داراى سابقه‌اى بس طولانى است. بازار کفاشان، دالان‌ها و تيمچه‌ها، سراى چرم‌فروشان و کفاشان، در بازار تاريخى تبريز، گواه چنين مدعايى است.
از ساير توليدات و سوغاتى‌هاى تبريز مى‌‌‌توان به انواع آجيل و خشکبار و شيرينى‌جات اشاره کرد که برخى از آن‌ها شهرت جهانى دارد.
   كلاه مالى، استان چهارمحال وبختيارى
از ديگر صنايع دستى چهارمحال و بختيارى صنعت کلاه‌مالى است و مراکز توليد آن شهر کرد و بروجن است. کلاه مالان معمولاً در تمام طول سال مشغول کارند. توليد روزانهٔ هر ۷ کلاه مال ۲ عدد کلاه درجهٔ يک و يا حدود ۵ عدد کلاه درجهٔ‌ ۲ است.
معروف‌ترين نوع کلاه‌هايى که در اين منطقه ساخته مى‌شود کلاه خسروى، شب کلاه و کلاه قشقايى است. مواد اوليهٔ مورد مصرف کلاه مالان به طور عمده کرک بز، پشم، صابون و رنگ‌هاى جوهرى است.
   كلاه و دستكش، استان چهارمحال وبختيارى
اين صنعت دستى به نسبت ساير انواع صنايع دستى در ميان عشاير بختيارى رواج چندانى ندارد. نحوهٔ بافت کلاه و دستکش پشمى در جامعهٔ عشايرى شيوه‌اى سنتى دارد و با استفاده از نخ پشمى آن را با ميل‌هاى مخصوص مى‌بافند و نقش‌هاى لازم را به آن مى‌دهند.
   كمچه‌دان، استان چهارمحال وبختيارى
کمچه‌دان وسيله‌‌اى است که براى نگهدارى قاشق و ملاقه‌‌هاى چوبى مورد استفاده قرار مى‌گيرد. اگرچه قاشق و ملاقه‌هاى چوبى جاى خود را به قاشق و ملاقه‌هاى فلزى داده‌‌اند، ولى توليد کمچه‌دان متوقف نگرديده و هنوز در جامعهٔ عشايرى متداول است. عليرغم فقدان آمار دقيق در مورد بافندگان کمچه‌دان، قدر مسلم آن است که اکثر خانوارها در صورت نياز اقدام به بافت کمچه‌دان مى‌نمايند.
   گبه، استان كهكلويه‌وبويراحمد
گبه از دست‌ آفريده‌هاى عشاير کهگيلويه و بويراحمد است. دستگاه بافت گبه مانند بافت گليم بسيار ساده است. با اين تفاوت که هم تار و هم پود آن کلفت‌تر در نظر گرفته شده و مقدار گره‌هاى آن نيز متفاوت است. در گبه هميشه از رنگ‌هاى طبيعى و شاد استفاده مى‌شود، لذا قيمت آن از ديگر بافته‌ها گران‌تر است.


همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
دارو و درمان    درمان    چشم پزشکی(افتالمولوژی)    نوروافتالمولوژی    نیستاگموس    طبقه بندی نیستاگموس    نیستاگموس فیزیولوژیک   
دارو و درمان    درمان    بیماریهای شایع (اپیدمیولوژی)    اپیدمیولوژی و کنترل بیماری های شایع ایران    اپیدمیولوژی و کنترل بیماری های غیرقابل انتقال    سایر بیماری های شایع    افسردگی    عوامل خطر    عوامل معنوی و مذهبی    پیشگیری و کنترل   
کشاورزی جنگلداری و شیلات    محصول    محصولات دام و طیور - ماکیان    صنعتی    شتر مرغ    بیماری ها   
بانک و بیمه    بیمه    قراردادهای بیمه    پایان قرارداد بیمه    موارد بطلان قرارداد بیمه   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های فرهنگی و هنری    ویژگیهای فرهنگی و هنری   
سرگرمی    تعبیر خواب    آتشکده   
دارو و درمان    درمان    بیماریهای شایع (اپیدمیولوژی)    اپیدمیولوژی و کنترل بیماری های شایع ایران    اپیدمیولوژی بیماری های قابل انتقال    بیماری های منتشره از راه دستگاه تنفس   
شعر و ادب    سعدی    دیوان اشعار    غزلیات   
ارتباطات    ارتباطات انسانی    پیام    پیام های غیرکلامی    ارتباطات غیرکلامی    زبان بدن و راهنمای تعبیر حرکات بدن    میز تحریر، میز، ترتیب نشستن    نشستن بر سر میز   
شعر و ادب    امیر خسرو دهلوی    گزیده اشعار    غزلیات   


کلمات در حال جستجو
طلا    ارز    سکه    قیمت خودرو    خودرو    شورای رقابت    قرارداد    استقلال    وین 6    توافق وین    مذاکرات هسته ای    مذاکرات وین    گفتگو    ظریف    عبدالله    مشعل    جزئیات    جلسه    شورای    رقابت    قیمت   
خلاصه رسانه‌ها
چهره‌هایی که در فوتبال و والیبال خبرساز شدند/ ستاره‌ای که حسرت به دل رفت! - خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: در این هفت روز رو به پایان ورزش چهره‌هایی مانند علی کریمی که خداحافظی کرد، سید جلال حسینی که با حرف و حدیث راهی قطر شد، مهدی تقوی که بازهم ...
فیلم: دونوازی تار حسین علیزاده و زنگ مجید خلج را بشنوید - گالری‌ها و مجموعه‌های فرهنگی پایتخت در روزهای پیش رو، میزبان برنامه‌های متعددی هستند که بسیاری از آن‌ها در راستای پرداختن به ابعاد گوناگون ماه مبارک رمضان بود و نزدیک شدن به پایان این ماه عزیز، برنامه‌های دیگری نیز آغاز می‌شود که این آخر هفته فرصتی مناسب برای استفاده از آنها است.
مبلغ قرارداد کادرفنی و بازیکنان پرسپولیس اعلام شد/ دریافتی دایی، بالای 2 میلیارد! - فهرست مبلغ قرارداد کادرفنی و بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس درحالی اعلام شد که در این فهرست مبلغ قرارداد علی دایی بالای 2 میلیارد تومان است. همچنین قرارداد محسن بنگر، پیام ...
رقم قرارداد بازیکنان استقلال منتشر شد/ 6 بازیکن میلیاردی در جمع آبی‌ها - لیگ برتر - باشگاه استقلال رقم قرارداد بازیکنانش را اعلام کرد.
تصویب قطعنامه شورای حقوق علیه اسرائیل/ کدام کشورها رأی ممتنع و منفی دادند؟ - خاورمیانه - شورای حقوق بشر سازمان ملل با صدور قطعنامه ای، یک کمیته بین المللی را مامور بررسی نقض حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی در غزه کرد.
از پاش نشدن چک اسپانسر تا شایعه اعتصاب در پرسپولیس - پرسپولیسی‌ها هنوز خاطره فصل قبل را فراموش نکرده‌اند که به خاطر اعتصاب بازیکنانشان جام قهرمانی را از دست دادند. حالا و در آستانه فصل جدید رسانه‌ها اخبار پرسپولیس را به گونه‌‎ای منعکس می‌کنند که گویا قرار است برخی مشکلات در پرسپولیس ادامه دار باشد.
آتش نشان فداکار ایرانی، جهانی شد - جمعی از جوانان ایرانی از طریق شبکه های مجازی از آتش نشان های جهان خواسته اند تا با عکس این آتش نشان ایرانی عکسی بگیرند تا به نوعی تجلیلی از او شده باشد و یاد و خاطره او زنده نگه داشته شود. از این رو، بسیاری از آتش نشان ها در کشورهایی مانند فرانسه، افریقای جنوبی، امریکا، نروژ، استرالیا و ... در این پروژه همکاری کرده اند.
تنها راه علاج، نابودی رژیم صهیونیستی است - حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: این جنایات خارج از تصور، واقعیت ذاتی رژیم گرگ صفت و کودک کشی است که تنها علاجش نابودی و از بین رفتن است البته تا آن هنگام، مقاومت قاطع و مسلحانه فلسطینی ها و گسترش آن به کرانه باختری، تنها راه مقابله با این رژیم وحشی است و ملت ایران نیز روز قدس با خروش عظیم خود، نشان می دهد که یار مظلوم و دشمن ظالم است.
رهبرمعظم انقلاب:راهکار از بین رفتن رژیم صهیونیستی،رفراندوم است/کرانه باختری باید مانند غزه مسلح شود - رهبری - رهبر انقلاب معظم انقلاب تاکید کردند:از بین رفتن رژیم صهیونیستی به معنی قتل‌عام مردم یهودی آن منطقه نیست. باید رژیم حاکم را رفراندوم و انتخاب مردم معلوم کند، منطق دنیا هم این را می‌فهمد. راهکار از بین رفتن رژیم صهیونیستی این است.
ایران متولی اتحادیه فیلمسازی درباره فلسطین شود/ پرپر شدن کودکان در جنگی نابرابر - جمعی از هنرمندان سینما و تلویزیون گردهم آمدند تا جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و اعتراضات خود را نسبت به جنایات وحشیانه اسرائیلی ها ابراز کنند.
آخرین وضعیت صلح در خاورمیانه! - خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: رسانه های جهان عرب هر روز ایده های انتقادی خود درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی را در قالب کاریکاتور بیان می کنند که به مهمترین این ...
وامهایی که بانک به نفع خودرو سازی ها به مردم می دهد! - بانک‌ها با افزایش وام خودرو می‌خواهند تنها به خودرو‌سازان خدمت کنند، به دلیل اینکه با افزایش این وام، خریداران خودرو مجبور خواهند شد ‌با قبول تحمیل پرداخت سود بیشتر به بانک‌ها، پول بیشتری نیز به جیب خودروسازان بریزند.
رنگی‌ترین تصویر دنیای مهندسی از یک دوچرخه‌سوار - دانش‌های بنیادی - با سی.اف.دی می‌توان تاثیرات متقابل کوچک‌ترین اجزای یک سازه را در برابر سیالات محاسبه کرد. این تصویر نیز نتیجه شبیه‌سازی سی.اف.دی برای یک دوچرخه‌سوار است.
روز قدس، روز غرش علیه استکبار جهانی است - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان در بیانیه‌ای ضمن دعوت از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس، تصریح کرد: روز قدس، روز غرش علیه استکبار جهانی و صهیونیزم ...
فیلم: زیاده گویی چه عوارضی در پی دارد؟ - نوای روح‌بخش اذان، دعای روز بیست و پنجم، سپس سخنان حجت‌الاسلام زائری را می‌شنویم، نوای زیبا دنگ‌شو را می‌شنویم و در پایان نیز با نوای دشتی استاد حسین صبحدل با هم دعا خواهیم کرد.
دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های کشور با رهبر معظم انقلاب - رهبری - جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های کشور با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.
رقم قرارداد 19 بازیکن استقلال اعلام شد/ شش یک میلیاردی در بین آبی‌ها - باشگاه استقلال رقم قرارداد بازیکنان این تیم برای حضور در چهاردهمین دوره رقابت های لیگ برتر را اعلام کرد. مبالغ قرارداد 19 بازیکن تیم فوتبال استقلال در شرایطی اعلام شده ...
حادثه هوایی این بار در تایوان/ 51 نفر کشته شدند - حوادث - فرود اضطراری ناموفق هواپیمایی در تایوان به کشته شدن ده‌ها نفر انجامید.
انتشار تقویم مسابقات لیگ برتر و جام حذفی در فصل 94-93 - لیگ برتر - رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ در نامه ای به مهدی تاج نایب رییس فدراسیون فوتبال ورییس سازمان لیگ تقویم یکسال لیگ برتر و جام حذفی را در فصل 94-93 ارائه داد.
روز قدس حضور حماسی امت اسلامی جهت آزاد سازی قدس از الحاد و شرک است - قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان حمایت از فلسطین را وظیفه هر مسلمان در هر جای دنیا دانسته و حضور حماسی امت اسلامی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را جهت آزاد ...
وضعیت مبهم «‌میراث زنجانی» علامت سؤال بزرگ این روزهای لیگ - ۹ روز مانده به آغاز لیگ چهاردهم فوتبال ایران، یکی از شانزده تیم حاضر در این رقابت‌ها با وضعیت عجیب و مبهمی روبه‌رو شده است. روز گذشته، دادستانی کل کشور‌ در اطلاعیه‌ای شرایط فروش باشگاه راه‌آهن تهران را به بعد از انجام کار کار‌شناسی موکول کرد، حال آنکه چند هفته پیش، خبر فروش این باشگاه به حمید استیلی روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفته بود!
جلسه‌ای برای مهار نابودی جنگلهای بلوط زاگرس/ابتکار: امیدواریم برای احیای جنگل‌های بلوط دیر نشده باشد - محیط زیست - احیاء و نجات جنگل های زاگرس رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای احیاء و نجات جنگل ها نیاز به نگاه فرابخشی و تهیه و تدوین برنامه اقدام ملی کوتاه، میان و بلند مدت داریم که این نیز با همراهی و تعامل کلیه دستگاه ها و نهادهای مسئول میسر خواهد بود.
ورود پنج فیلم اولی به سینما / کدام فیلم‌ها به شبکه نمایش خانگی آمدند؟ - سینما - پنج کارگردان فیلم اولی در تازه‌ترین جلسه شورای صدور پروانه ساخت، مجوز تولید دریافت کردند.
اعلام قرارداد بازیکنان و کادرفنی باشگاه ملوان بندرانزلی - لیگ برتر - باشگاه ملوان بندرانزلی رقم قرارداد کادرفنی و بازیکنان این تیم در چهاردهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را اعلام کرد.
موفقیت راهبردی مقاومت فلسطین در لغو پروازهای بین المللی به فرودگاه تل آویو - یک هفته نامه آلمانی با اشاره به لغو تمام پروازهای بین المللی به فرودگاه بن گوریون، این اتفاق را موفقیتی راهبردی برای مقاومت فلسطین دانست.
افزایش دما در نیمه شمالی کشور طی هفته آینده/ دمای پایتخت از 40 درجه می گذرد - مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد نسبتا شدید و گرد و خاک در بخش‌های مرکزی کشور هشدار داد و گفت: در نیمه شمالی کشور هفته آینده افزایش دما ...
حمله رسانه‌های صهیونیستی به هنرمندان یهودی مدافع فلسطین - تعدادی از بازيگران، خوانندگان و كارگردانان یهودی با اعلام همدردی خود با قربانيان فلسطینی در جنگ رژیم صهیونیستی، از حقوق مردم مظلوم فلسطین دفاع کردند که این دفاع با حمله ...
شکست سنگین تیم قطبی در جی‌لیگ - فوتبال جهان - شیمیزو اسپالس ژاپن در مسابقه با گامبا اوزاکا شکست سنگینی را تجربه کرد.
بیش از سه هزار خبرنگار مراسم روز قدس را پوشش می‌دهند - رسانه - مراسم روز قدس با حضور بیش از سه هزار خبرنگار در مطبوعات و رسانه‌ها منعکس می‌شود.
6 نماینده مجلس به غزه می روند/ زمان سفر معلوم نیست - مجلس - نماینده اصفهان از فراهم شدن مقدمات سفر گروهی از نمایندگان مجلس ایران برای سفر به غزه خبر داده است.


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved