ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ / Saturday, 26 July, 2014

رقص

  رقص آرام، استان چهارمحال وبختيارى
در اين نوع رقص، رقصندگان سه قدم به طور ضربى به جلو بر مى‌دارند و دو قدم به عقب برمى‌گردند و اين رفتار طورى تنظيم شده است که از دايره منظم رقص خارج نمى‌شوند. ريتم اين نوع رقص به نسبت رقص‌هاى ديگر بختيارى آرام است و با تأنى صورت مى‌گيرد.
  رقص تند، استان چهارمحال وبختيارى
در اين نوع رقص نيز حرکات پاها مثل رقص آرام است با اين تفاوت که رقص ريتم تندى دارد. اجراکنندگان رقص دستمال‌ها را تندتند به دور سر مى‌چرخانند و روى شانه‌ها مى‌اندازند. گام‌ها نيز به صورت تند به طرف جلو برداشته مى‌شوند. ولى رقصندگان به عقب برنمى‌گردند.
  رقص دستمال، استان چهارمحال وبختيارى
رقص محلى زنان در اين هنگام تماشايى است، زيرا زنان با لباس‌هاى رنگارنگ و زيورآلات مخصوص، در رقص دستمال‌بازى شرکت مى‌کنند. دو عدد دستمال در دو دست خود مى‌گيرند و با تکان دادن دست و پا و جلو و عقب رفتن، در محيط دايره مى‌رقصند، در حالى که تماشاگران آن‌ها را در بر گرفته‌اند هر که قدرت تحمل رقص بيشترى را داشته باشد مورد تشويق تماشاچيان خودى قرار مى‌گيرد.
  رقص عروسى، استان چهارمحال وبختيارى
در استان چهارمحال و بختيارى در مواقع برگزارى جشن‌ها و سرورها رقص‌هاى متنوعى اجرا مى‌گردد که از معروف‌ترين آن‌ها رقص عروسى، رقص دستمال، رقص آرام، رقص تند و رقص مجسمه است. شيوهٔ اجراى رقص‌هاى ياد شده اجمالاً به شرح زير است:
در مراسم عروسى زن و مرد بطور گروهى با هم مى‌رقصند و با اينکه قيد و بند حجاب کاملاً در اين منطقه (البته براى غريبه‌ها) وجود دارد و بالاتر از آن تعصب ايلى به حدى است که دختر از ترس پدر و برادران خود جرأت گفتگو کردن با يک مرد بيگانه را ندارد و اگر مورد سوءظن قرار گيرد تنبيه مى‌شود، با اين وصف در مراسم شادمانى شرکت آن‌‌ها در رقص‌هاى گروهى مجاز است و مى‌توانند دست در دست ديگر رقصندگان با آهنگ ساز و دهل برقصند.
   رقص مجسمه، استان چهارمحال وبختيارى
اين رقص با آهنگ ساز اجرا مى‌شود. هر وقت که نواى ساز قطع مى‌شود، رقص کننده نيز در همان حال به آن حالتى که آخرين لحظهٔ آهنگ بوده، در جاى خود مى‌ايستد تا آهنگ بعدى نواخته نشده حق ندارد از خود حرکتى ظاهر نمايد. مهارت رقصنده در حالتى مشخص مى‌شود که بتواند به موقع توقف کند و به موقع نيز حرکت نمايد.
  رقص‌هاي محلى، استان كردستان
رقص‌هاى محلى و بومى اين استان هم از نظر مضمون و هم از نظر شکل درخور توجه ويژه است. اين رقص‌ها در مراسم شادى و سرور اجرا مى‌شود. رقص کردى عمدتاً به شکل گروهى است و حرکات فيزيکى موزون و هماهنگى دلپذير دارد. معمولاً رقص‌ها کمتر به شکل انفرادى و بيشتر با شرکت زنان و مردان اجرا مى‌شود. اين رقص همراه با حرکات موزون از محتوا و مضمون خاصى برخوردار است و نشان‌دهنده باورها و خصوصيات قومى و فرهنگى مردم کرد است. رقص معروف به «جارماق» از عمده‌ترين رقص‌هاى محلى است که امروزه نيز در مواقع خاصى در تمام شهرها و به ويژه در روستاها و قبايل کوچ‌نشين به اجرا در مى‌آيد.
علاوه بر رقص‌هايى که در مراسم شادى و جشن‌ها اجرا مى‌شود، در اين استان رقص‌هاى ويژه‌اى نيز وجود دارد که مى‌توان آن‌ها را رقص‌هاى مذهبى و اعتقادى دانست.
استان کردستان يکى از مراکز عمده تصوف و عرفان کشور است. در اين منطقه فرقه‌هاى صوفيه همچون خاکساريه، نقشبنديه، نعمت‌اللهى و قادريه هر ساله در روزهاى معينى مراسم ويژه خود را برگزار مى‌کنند که رقص جزء لاينفک آن است. براى نمونه آئين‌ها، رسوم و حال و هواى يک مجلس مربوط به دراويش قادرى که از مهم‌ترين سلسله‌هاى تصوف کردستان به حساب مى‌‌آيد در زير مورد اشاره قرار مى‌گيرد:
خانقاه که گاهى تکيه، زاويه و رباط نيز گفته مى‌شود، محل اجتماع درويشان است. در خانقاه اوراد و اذکار و رياضات و چله‌نشينى‌ها رايج است. در مجالس درويشان معمولاً يک نفر قوال يا حتى خود خليفه ترانه‌هايى عاشقانه يا عارفانه همراه با دف و نى يا حتى تار مى‌خواند و دراويش حلقه‌وار بر زمين مى‌نشينند و معمولاً خاموش و آرام هستند. سرها به زير و نفس‌ها در سينه حبس است و ناگاه درويشى به وجود مى‌آيد، نعره مى‌زند و خود را پيچ و تاب مى‌دهد. پاره‌اى دچار رعشه و لرزش مى‌شوند. اين شور معمولاً به جمع هم سرايت مى‌کند و کم‌کم تمام حاضران در مجلس به پايکوبى و دست‌‌افشانى برمى‌خيزند. در اين مرحله صداى دف و آواز و فرياد به اوج خود مى‌رسد. درويشى خرقه خود را مى‌درد، ديگرى فريادهاى بيهشانه مى‌کشد، کسانى هم از خودبى‌خود مى‌شوند و برخاک مى‌افتند، در اين حالت خود انگيختگى که با هيجانات شديد همراه است، خنجرها به بيرون کشيده مى‌شوند، سيخ‌ها يک به يک بر اعضاء و جوارح فرو مى‌روند. يک نفر سيم عريان برق را در دستانش گرفته است و درويشى ديگر زهر و سم بر حفره دهانش سرازير مى‌کند. کسانى ديگر آتش و شيشه را چون خوراکى مى‌خورند. در اين هياهو چند نفر خنجرهايى را بر فرق سر خويش مى‌کوبند و در جايى ديگر درويشى پهلوى خود را با خنجر مى‌درد.
در اين مرحله که احساسات در اوج غليان است، خليفه وارد معرکه مى‌شود و عنان هيجانات را به دست مى‌گيرد و آرام و آرام جمعيت را به آرامش فرا مى‌خواند. جماعت دراويش اطاعت مى‌کنند. خنجر و سيخ‌ها از تن خارج مى‌شود، ‌ دف‌ها خاموش مى‌شوند و آرامش به جمع باز مى‌گردد. دراويش يک به يک خسته و عرق‌ريزان بر زمين جاى مى‌گيرند. ختم مجلس اعلام مى‌شود. آنهايى که زودتر به حالت عادى برگشته‌اند يک به يک محيط خانقاه را ترک مى‌کنند. خليفه در زاويه مى‌نشيند و آمادگى خود را براى پذيرش خصوصى اشخاص و پاسخگويى به سؤالات و ارشادات لازم اعلام مى‌کند.
   رقص‌هاي محلى، استان‌ فارس
رقص‌هاى محلى و بومى قشقايى‌ها عمدتاً به صورت گروهى اجرا مى‌شوند. در اين ميان «رقص چوب» به لحاظ شيوهٔ اجرا و حرکات ريتميک و ماهرانهٔ اجراکنندگان آن، از جذابيت خاصى برخوردار است. به ويژه آنکه اين نوع رقص با آهنگ «جنگ‌نامه» توأم است و در مراسم جشن و سرور قشقايى‌ها اجرا مى‌شود.
رقص چوب توسط دو نفر اجرا مى‌شود. يکى از آن‌ها چوبى ضخيم به طول دو متر و ديگرى ترکه‌اى نازک به دست مى‌گيرد. نفر اول چوب را بر زمين به گونه‌اى استوار مى‌سازد که از ضربات ترکهٔ‌ نفر دوم در امان باشد. معمولاً رقصنده پاى خود را با پيچ‌ها مخصوص به نام «ملکي» مى‌پوشاند، ولى گاهى هم اتفاق مى‌افتد که در اثر ضربهٔ ترکه استخوان پا مى‌‌شکند. بعد از اينکه ترکه به پاى طرف مقابل اصابت کرد، ‌ طرفين ترکه و چوب را عوض مى‌کنند. در اجراى اين رقص لباس بلندى به نام «شال آرخاليق» مى‌پوشند و شال بلندى به کمر مى‌بندند و از کلاه دوگوش استفاده مى‌کنند. آهنگ «جنگ‌نامه» که براى اجراى اين رقص نواخته مى‌شود، ‌ معمولاً باکرنا همراه است. اين آهنگ حالتى کاملاً رزمى دارد و عشاير در هنگام درگيرى‌هاى قومى با حکومت مرکزى، آن را توسط معروف‌ترين کرنانوازان خود اجرا مى‌کردند که باعث تهييج آن‌ها مى‌شد.
معروف‌ترين رقص مخصوص زنان در ايل قشقايى «رقص هلي» است که به صورت گروهى اجرا مى‌شود. اين رقص با ريتمى کند شروع شده و به تدريج بر سرعت آن افزوده مى‌گردد که هر قسمت از آهنگ آن نام مخصوصى دارد که يکى از معروف‌ترين اين آهنگ‌ها «لکي» است.
وسيلهٔ رقص «هلي» دستمال است که زنان با در دست گرفتن آن به اجراى رقص مى‌پردازند. زن قشقايى معمولاً رقص را دوست دارد و کمتر زنى در قشقايى مى‌توان سراغ گرفت که از اين هنر بهر‌ه‌اى نبرده باشد.


همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
دارو و درمان    درمان    بیماریهای شایع (اپیدمیولوژی)    اپیدمیولوژی و کنترل بیماری های شایع ایران    اپیدمیولوژی بیماری های قابل انتقال    هپاتیت های ویروسی    هپاتیت های ویروسی E،D،C،B،A و G    اپیدمیولوژی توصفی و رویداد بیماری    انتشار جغرافیائی   
سبک شناسی    نثر در دوره های مختلف    دوره اول    طبقه بندی نثر دری    اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم    تتبع در زبان عرب و قرآن کریم    ابوالحسن علی بن زیدالبیهقی - معروف به ابن فندق    تاریخ بیهق    آثار سبک قدیم   
دارو و درمان    درمان    بیماری های داخلی    بیماری های عفونی    انواع بیماری های عفونی    عفونت های استرپتوککی / انتروککی و دیفتری    عفونت های استرپتوککی    استرپتوکک های گروه (B (GBS   
صنعت توریسم    مدیریت و شناخت صنعت جهانگردی و گردشگری    برنامه ریزی و سیاست های جهانگردی    جهانگردی و پایداری    جهانگردی پایدار و آینده   
جامعه شناسی    مبانی و مفاهیم پایه در جامعه شناسی    رخساره ها و سیماهای اجتماعی اقتصاد    رخساره ها و سیماهای اجتماعی تولید ـ سطح کلان (جامعه کار)    تضادهای مربوط به کار    میدان و عرصه تضاد و بیکاری    تحلیل جامعه شناختی    تحلیل شرایط اجتماعی (بیکاری)   
بازار و بازاریابی    فنون و اطلاعات    بازرگانی    فرم ها و اسناد   
دارو و درمان    درمان    جراحی    مراقبت های بعد از عمل   
شعر و ادب    مولوی    مثنوی معنوی    دفتر اول از مثنوی   
شعر و ادب    هاتف    دیوان اشعار    غزلیات   
ارتباطات    مخاطب شناسی    کودک وتلویزیون    تأثیرآگهی های تلویزیونی بر کودکان   


کلمات در حال جستجو
بورس    بازار سرمایه    اینترنت    موبایل    اسرائیل    حماس    غزه    روحانی    فرهنگ    هنر    توافق    ایران    مذاکرات    هسته ای    مقامات    چهره    سیاسی    راهپیمایی   
خلاصه رسانه‌ها
عملکرد پرسپولیس با سرمربی گری افشین پیروانی /7 پیروزی تحت تاثیر شعارهای منفی - لیگ برتر - افشین پیروانی دوباره به پرسپولیس برگشت. این، سومین پست پیروانی در جمع سرخپوشان است.
ده فرمان CMD که هر کاربر ویندوز باید بداند! - مایکروسافت ابزار command line را هرچند به آهستگی اما به شکل مداوم در کنار ویندوز به تکامل رسانده است. اما از آنجایی که این ابزار یک ابزار مبتنی بر Text و اولیه است که تقریبا در سیستم عامل های مدرن دوره آن به سر آمده است، این امر بی دلیل نیست. هنوز فرامینی در این ابزار وجود دارند که در بسیاری از موارد به شدت کاربردی هستند و هر کاربر ویندوز باید با آنها آشنا باشد.
موافقت تل آویو و گروههای مقاومت با آتش بس 12 ساعته/ هلاکت 11 نظامی صهیونیست در روز جمعه - رسانه های خارجی از موافقت رژیم صهیونیستی و گروههای مقاومت فلسطین با آتش بس 12 ساعته از ساعت 8 صبح امروز خبر دادند.
ایران عمق استراتژیک فلسطین است/سکوت جهان اسلام مشوق اسرائیل در جنگ غزه - نماینده پارلمان لبنان، جمهوری اسلامی ایران را عمق استراتژیک فلسطین توصیف و اعلام کرد: سکوت جهان اسلام مشوق اسرائیل در جنگ غزه است.
ترسیم افق شکست صهیونیستها در جنگ غزه/ گرفتاری تل‌آویو در دو راهی شکست و انتحار - خبرگزاری مهر – گروه بین الملل: سید حسن نصرالله در روز جهانی قدس، پس از گذشت یک سال و اندی برای نخستین بار نه از طریق ویدئو کنفرانس بلکه به صورت حضوری به میان هواداران ...
وقتی قلیان بلای جان ایرانی ها می شود/ نگرانی پزشکان از سرعت رشد سرطان - مصرف قلیان در کشور از خط قرمز عبور کرده و دیگر نمی توان با توصیه های پزشکی، امیدوار بود که آمار مصرف کنندگان مواد دخانی کاهش یابد. شاید، بارزترین شاهد این ادعا، نگرانی ...
واکنش مجدد مطهری به اظهارات حجت الاسلام حمید روحانی - مجلس - علی مطهری به اظهارات حجت الاسلام سید حمید روحانی واکنش و به انتقاد های وی درباره مواضعش پاسخ داد.
شعار جمهوری اسلامی «هر فلسطینی یک رای» / مبارزه با رژیم صهیونیستی محور وحدت ملت ماست - امام جمعه موقت تهران گفت: مبارزه با رژیم صهیونیستی محور وحدت مسلمانان است و رژیم صهیونیستی باید نابود و جایگزین آن رژیمی شود که با رفراندوم و رای آنهایی که در این منطقه ...
بازگشت اسطوره چلسی به استمفوردبریج/ دروگبا بعد از 10 سال دوباره شاگرد مورینیو شد - فوتبال جهان - دیدیه دروگبا با امضای قراردادی یکساله به جمع آبی پوشان لندنی پیوست.
واکنش مخاطبان مهر به قرارداد فوتبالیست‌ها/ قرارداد دایی هزار برابر حقوق یک دکترای فیزیک! - خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: انتشار مبلغ قرارداد بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم های حاضر در لیگ برتر که طی روزهای گذشته صورت گرفته واکنش های متفاوتی را به دنبال داشته است. ...
صاحبان فرهنگ و سیاست خود را قیم مردم ندانند/ جهان ملت ایران را به هنر و ادب می شناسد - حسن روحانی رئیس جمهور در دیدار با اهالی فرهنگ گفت: صاحبان فرهنگ و هنر و صاحبان قدرت و سیاست هر دو خادمان ملت هستند و هیچ یک از آنها نباید خود را بالا سر و قیم مردم ...
آنچه نصرالله در سخنرانی خود درباره غزه گفت - خاورمیانه - دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنانی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی قدس و همبستگی با ملت فلسطین با تاکید بر اینکه"مقاومت فلسطین در غزه با منطق مقاومت پیروز شده"به صهیونیست‌ها درباره تداوم جنگ و حرکت به سمت خودکشی هشدار داد.
تقدیر رئیس جمهور ازحضور شکوهمند مردم در راهپیمایی روز قدس - دولت - رئیس جمهور با تشکر از مردم به خاطر حضور در راهپیمایی روز قدس،گفت: اصحاب فرهنگ و هنر باید ملت ایران را به جهانیان به عنوان ملتی فرهنگ دوست معرفی و بشناسانند.
کشتار کودکان غزه نشانه ناتوانی ارتش اسرائیل است/مقاومت حرف آخر را می زند - دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی که به مناسبت روز جهانی قدس انجام شد اظهار داشت: صهیونیست ها تاکنون در محو مسئله فلسطین و نابودی مقاومت ناکام ماندند.
فیلم: ساده‌ترین چیزها که ما را شبیه خوبان می‌کند - نخست اسماءالله‌الحسنی را خواهید شنید و در ادامه، نوای ربنا را می‌شنوید. نوای روح‌بخش اذان را با صدای حسین خانچی، دعای روزهای ماه مبارک رمضان و دعای روز بیست و هفتم مبارک را می‌شنوید. سپس سخنان حجت‌الاسلام زائری را خواهیم شنید و در ادامه نوای محسن چاووشی برای مردم مظلوم غزه را می‌شنوید
لوسیانو ادینیو به تراکتورسازی پیوست - لیگ برتر - ادینیو در لیگ برتر چهاردهم برای تراکتورسازان بازی خواهد کرد.
پایداری مقاومت در غزه معادله های جدیدی خلق خواهد کرد - دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه سخنرانی خود در روز جهانی قدس اظهار داشت: پایداری مقاومت در غزه معادله های جدیدی خلق خواهد کرد.
سيدحسن نصرالله: ارتش اسرائیل یک ارتش کودک‌کش است - مقام نظامی اسرائیل گفته بود که ظرف 2 ساعت غزه را ، و ظرف 12 ساعت لبنان را تسخیر خواهد کرد، حالا این 2 ساعت غزه شده 18 روز، که هنوز هم تسخیر نشده!... تخریب مرقدها و ضریح های پیامبران الهی (ص) در موصل خطر تخریب مسجد الاقصی در قدس را در پی دارد.
کشتار کودکان غزه نشانه ناتوانی ارتش اسرائیل است/درباره تخریب مسجدالاقصی هشدار می دهم - دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه سخنرانی خود در روز جهانی قدس، ارتش رژیم صهیونیستی را قاتل کودکان توصیف کرد و درباره تخریب مسجدالاقصی هشدار داد.
هنرمندان و ادبا در ضیافت افطار رئیس جمهور حاضر شدند - جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در عرصه های مختلفی چون ادبیات، سینما، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و موسیقی در برنامه ای با عنوان دیدار جمعی از برگزیدگان عرصه فرهنگ و هنر با ...
بورس بالاخره رشد کرد/ صعود بورس تهران را ببینید - بازار مالی - هفته گذشته بورس تهران پس از مدت ها نزول بالاخره طعم رشد شاخص را چشید.
بازتاب رسانه ای حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی روز جهانی قدس - خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: رسانه های جهان با اشاره به حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی قدس تاکید کردند که ایرانیان، فلسطینی‌ ها را تشویق به مقاومت در برابر رژیم ...
صهیونیست ها در محو مسئله فلسطین ناکام ماندند/مقاومت حرف آخر را می زند - دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی که به مناسبت روز جهانی قدس در حال انجام است اظهار داشت: صهیونیست ها تاکنون در محو مسئله فلسطین و نابودی مقاومت ناکام ماندند.
فیلم: ملت آزاده ایران غوغا به پا کرد - مردم کشورمان در یکی از گرم‌ترین روزهای تابستان، تعهدشان را نسبت به دفاع از مظلومیت و محکومیت جنگ به تصویر کشیدند و عمق نفوذ پیام مردم ایران، با این تنوع حضور، افزایش یابد.
توئیت های حمید ابوطالبی درباره روز قدس و رئیس جمهوری عراق - خاورمیانه - معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در صفحه شخصی خود در توئیتر با تبریک انتخاب رئیس جمهور عراق نوشت: او کاری بس طاقت فرسا در برابر خود دارد.
آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله در روز جهانی قدس/تجلیل از شهدای غزه و ایستادگی مردم - سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت روز جهانی قدس از لحظاتی پیش در جمع پرشور مردم لبنان آغاز شد و وی از مقام شهدای غزه و نیز رزمندگان مقاومت و ...
تصاویری از معارفه افشین پیروانی به عنوان دستیار علی دایی - لیگ برتر - افشین پیروانی در لیگ برتر چهاردهم به عنوان دستیار علی دایی روی نیمکت پرسپولیس می‌نشیند. عکس‌ها: مجتبی صالح
پنج تبلت اندرویدی برتر بازار - اگر به دنبال خرید یک تبلت هستید اما چندان علاقه ای به iOS و تبلت های اپل ندارید، در نتیجه تبلت های اندرویدی و تبلت های ویندوز فون گزینه های باقی مانده برای شما هستند. اما از آنجایی که حجم تبلت های اندرویدی موجود در بازار بسیار بیشتر از تعداد انواع ویندوز فون آنها است، یافتن پنج تبلت اندرویدی برتر کاری بسیار ساده تر و سهل تر است.
کدام نمایندگان کنگره آمریکا خواهان تجزیه عراق هستند؟ - از چند هفته پیش و همزمان با اوج گیری بحران سیاسی و امنیتی در عراق، این نکته از سوی بسیاری از تحلیلگران بین المللی مورد اشاره قرار گرفت که تداوم و تطویل چنین بحرانی بدون وجود مداخلات جدی بین المللی ممکن نمی شد. در همین زمینه، شماری از نمایندگان کنگره آمریکا به طور روزافزونی ضمن دامن زدن به فضای موجود، بر ادعای ضرورت تجزیه عراق تأکید می کنند.
لحظه انهدام یک منزل مسکونی توسط صهیونیست ها - خاورمیانه - تصاویری که مشاهده می کنید شبکه العالم از لحظه انهدام یک منزل مسکونی در غزه با موشک صهیونیست ها را منتشر کرده است.


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved