ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۳ / Friday, 25 July, 2014

موتیسم انتخابی

برخی کودکان دارای معیارهای اختلالات اضطراب، شامل اختلال اضطراب فراگیر، فوبی اختصاصی، فوبی اجتماعی، اختلال وسواس فکری - عملی، اختلال استرس پس از تروما و اختلالات پانیک هستند. به‌نظر می‌رسد کلومیپرامین و مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین در کودکان دارای اختلال وسواس فکری عملی مؤثر باشد. اختلال استرس پس از تروما ممکن است ناشی از سوءرفتار جسمی یا جنسی باشد. اختلالات مربوط به مواد، هویت جنسی، خوردن، شبه‌جسمی، خوابیدن و انطباقی هم ممکن است در طی کودکی یا نوجوانی تشخیص داده شوند.
  اختلال اضطراب جدائی
شیوع تخمین شده در کودکان سنین مدرسه ۴-۲% و در نوجوانان ۱۰% است. نسبت مرد به زن ۱ به ۱ است. شروع آن از قبل از مدرسه تا نوجوانی است.
  تشخیص، علایم و نشانه‌ها
- معیارهای تشخیصی DSM-IV-TR برای اختلال اضطراب جدائی:
  الف ـ اضطراب شدید و نامتناسب از نظر رشدی که دربرگیرنده جدائی از خانه یا افرادی است که فرد به آنها دلبستگی (attachment) دارد و با ۳ مورد (یا بیشتر) از موارد زیر نشان داده می‌شود:
    ۱. نگرانی شدید و دائمی در مورد از دست دادن یا احتمال وقوع آسیب در مورد نماد اصلی دلبستگی
    ۲. نگرانی شدید و دائمی در این مورد که یک واقعه نامطلوب منجر به جدائی از یک نماد اصلی دلبستگی خواهد شد (مثلاً گم شدن یا دریده شدن).
    ۳. ناراحتی شدید راجعه هنگامی‌که جدائی از خانه یا نماد اصلی دلبستگی روی می‌دهد یا انتظار می‌رود.
    ۴. عدم تمایل دائمی یا خودداری از رفتن به مدرسه یا جای دیگر به‌علت ترس از جدائی.
    ۵. ترس شدید و دائمی یا عدم تمایل به تنها ماندن یا بدون نماد اصلی دلبستگی در خانه یا بدون بزرگ‌ترهای بااهمیت در محیط‌های دیگر.
    ۶. عدم تمایل دائمی یا خودداری از به خواب رفتن بدون نزدیک بودن یک نماد اصلی دلبستگی یا خوابیدن دور از خانه
    ۷. کابوس‌های شبانه مکرر در مورد موضوع جدائی
    ۸. شکایات مکرر از علایم جسمی (مثل سردرد، دل‌درد، تهوع یا استفراغ) هنگامی‌که جدائی از نماد اصلی دلبستگی روی می‌دهد یا انتظار می‌رود.
  ب ـ مدت اختلال حداقل ۴ هفته است.
  ج ـ شروع قبل از ۱۸ سالگی است.
  د ـ اختلال باعث ناراحتی بالینی قابل توجه یا نقص در عملکرد اجتماعی، تحصیلی (شغلی) یا سایر زمینه‌های مهم عملکردی می‌شود.
  هـ ـ اختلال صرفاً در طی یک اختلال فراگیر رشد، اسکیزوفرنی یا سایر اختلالات پسیکوتیک روی نمی‌دهد و در نوجوانان و بزگسالان با اختلال پانیک همراه با آگورافوبی بهتر توجیه نمی‌شود.
مشخص کنید اگر: شروع زودهنگام: اگر شروع قبل از ۶ سالگی باشد.
  ملاحظات کلی
این اختلال تجمع خانوادگی دارد، اما انتقال ژنتیک ناواضح است. برخی اطلاعات کودکان دچار اختلال را با والدینی که سابقه این اختلال را به‌علاوه اختلال پانیک فعلی، آگورافوبی یا افسردگی دارند، ربط می‌دهند. اختلالات اضطراب تمایل به ایجاد شدن در نوزادان دارای مزاج مهارشده دارند و افزایش فعالیت سیستم عصبی خودمختار نشان داده شده است. احتمال خطر ناتوانی اجتماعی در موارد شدید وجود دارد.
  درمان
ـ داروشناختی:
جدول داروهای شایع روانگردان در کودکی و نوجوانی را ببینید.
۱. ضداضطراب‌ها: تحقیق اندکی در مورد اختلالات اضطراب کودکی انجام شده است. آلپرازولام تا حدودی اثربخشی نشان داده است.
۲. ضدافسردگی‌ها: سه‌حلقه‌ای‌ها (مثلاً ایمی‌پرامین) ممکن است به‌کار روند.
۳. آنتی‌پسیکوتیک‌ها: در اختلالات اضطراب مفید نیستند. احتمال خطر عوارض جانبی بیش از منافع بالقوه است.
۴. آنتی‌هیستامین‌ها: دیفن‌هیدرامین گاهی برای از بین بردن اضطراب کودکی به‌کار می‌رود. تأثیر آن محدود است و برخی کودکان ممکن است یک واکنش هیجان‌زدگی متناقض داشته باشند.
ـ روان‌شناختی:
درمان چندجانبه توصیه می‌شود.
۱. روان‌درمانی فردی: کودکان دچار اختلال اضطراب جدائی در مورد خطرات محیطی اغراق می‌کنند به‌طوری که نگران ایمنی خود و والدینشان هستند. احساسات و نگرش آنان در درمان رفتاری، شناختی یا بینش‌مدار مورد توجه قرار می‌گیرد.
۲. خانواده‌درمانی یا راهنمای والدین: در صورتی‌که والدین اضطراب جدائی را رواج می‌دهند.
۳. تغییر رفتار: ممکن است در حصول موفقیت در جدائی از والدین و بازگشت به مدرسه مفید باشد.
  موتیسم انتخابی
نادر است و در دختران شایع‌تر می‌باشد. به‌طور مشخص، کودکی است که هم صحبت می‌کند و هم می‌فهمد، اما برای حداقل یک ماه از صحبت‌ کردن در موقعیت‌های اجتماعی سر باز می‌زند (ولی این دوره محدود به اولین ماه مدرسه نیست). بین ۴ تا ۸ سالگی شروع می‌شود و در عرض چند هفته تا چند ماه فروکش می‌کند. با حمایت بیش از حد والدین، دوسوگرائی والدین، اختلالات ارتباط، خجالتی بودن و رفتار مقابله‌جویانه در ارتباط است. درمان می‌تواند شامل روان‌درمانی فردی و مشاوره والدین باشد. مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین ممکن است مفید باشند.
  اختلال دلبستگی واکنشی شیرخوارگی یا اوایل کودکی
شیوع و نسبت جنسی شناخته‌شده نیست. اغلب توسط متخصصان اطفال تشخیص داده، درمان می‌شود.
  تشخیص، علایم و نشانه‌ها
مراقبت ناکافی (عدم توجه دائمی به نیازهای جسمی یا احساسی یا تعویض مکرر مراقبان) که منجر به اختلال قابل توجه در ارتباط اجتماعی در یک کودک کمتر از ۵ سال می‌شود. نوع مهارشده با ناتوانی در شروع یا پاسخ دادن به کنش متقابل مشخص می‌شود که با بی‌احساسی، بی‌تفاوتی و فقدان تعقیب بینائی (visual tracking) همراه است. نوع مهارگسیخته یا اجتماعی بودن سطحی و بی‌هدف مشخص می‌شود. این کودکان دچار ناتوانی در رشد، بی‌‌تفاوت هستند و فاقد تعقیب بینائی هستند. این اختلال ثانویه به عقب‌ماندگی ذهنی یا اختلال اوتیستیک نیست.
  ملاحظات کلی
از نظر جسمی، اندازه دور سر در کل طبیعی، وزن بسیار کم و قد تا حدودی کوتاه است. عملکرد هیپوفیز طبیعی است. با سطح اقتصادی اجتماعی پائین و مادرانی که افسرده و منزوی هستند و سوءرفتار را تجربه کرده‌اند در ارتباط است. از نظر سیر بیماری، هر چه مداخله زودتر صورت بگیرد، اختلال برگشت پذیرتر است. ممکن است شخصیتی بی‌عاطفه شکل گیرد.
  درمان
در بسیاری موارد، دور کردن کودک از محیط ممکن است لازم باشد. سوءتغذیه و سایر مشکلات طبی ممکن است احتیاج به بستری شدن داشته باشند. برخی خانه‌ها پس از آموزش والدین، تأمین کمک‌های خانه‌داری یا کمک مالی یا درمان اختلالات روانی اعضاء خانواده با کفایت می‌شوند.
  اختلال حرکت استریوتایپی
از نظر تشخیصی، به‌صورت رفتارهای تکراری و ظاهراً غیرعملکردی است که حداقل ۴ هفته طول می‌کشد (مثلاً تکان دادن دست، تکان خوردن بدن، کوبیدن سر، جویدن ناخن، دستکاری بینی، کندن مو) و به‌نحو قابل توجهی در فعالیت‌های طبیعی ایجاد اختلال می‌کند یا موجب آسیب جسمی می‌شود. این اختلال در عقب‌ماندگی ذهنی شایع است. به‌عنوان رفتارهای مرتبط با احتلال وسواس فکری - عملی، اختلالات فراگیر رشد یا تریکوتیلومانیا تشخیص داده نمی‌شود. به‌نظر می‌رسد افزایش فعالیت دوپامین با افزایش حرکات استریوتایپی در ارتباط باشد. اختلال فراگیر رشد و اختلال تیک نباید وجود داشته باشند. در عقب‌ماندگی ذهنی و کوری شایع است. درمان متنوع است اگر حرکات با ناامیدی، یا تنش افزایش یابند، این مسائل باید مورد توجه قرار گیرند. رفتار تکراری ممکن است به یک مهارکننده اختصاصی بازجذب سروتونین پاسخ دهد. سوءرفتار، خود ممکن است نیاز به آنتی‌پسیکوتیک‌ها یا آنتاگونیست‌های مواد شبه‌افیونی (که در حال حاضر در حال بررسی شدن هستند) داشته باشند.
  اسکیزوفرنی با شروع در کودکی
مطالعات متعددی تأیید می‌کنند که برخی کودکان هذیان یا توهم (شنوائی یا بینائی) دارند. با این وجود، تعداد کمی از کودکان یا نوجوانان اسکیزوفرنیک به‌شمار می‌روند و تشخیص هذیان‌ها، توهمات و اختلالات تفکر در کودکان سخت است. بعضی از کودکان که اسکیزوفرنی برای آنها تشخیص داده شده هنگامی‌که تا نوجوانی پی‌گیری می‌شوند برایشان تشخیص اختلال خلقی مطرح می‌شود.
درمان با داروهای آنتی‌پسیکوتیک انجام می‌گیرد (گرچه مطالعات انجام‌شده اندک هستند). روا‌ن‌درمانی، خانواده‌درمانی و مدارس ویژه ممکن است لازم باشند.
  اختلالات خلقی
برخی کودکان قبل از بلوغ دارای معیارهای اختلال افسردگی ماژور هستند. مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین در برخی از آنها ممکن است مفید باشد. کودکان قبل از بلوغ و نوجوان دچار مانیا، هیپومانیا و علایم شبه‌مانیا به طرز موفقیت‌آمیزی با لیتیوم درمان می‌شوند. والپروات در برخی نوجوانان مفید است و می‌‌تواند در کودکان قبل از بلوغ هم به‌کار رود. به‌نظر می‌رسد ریسپریدون در درمان علایم شبه‌مانیا مؤثر باشد.


همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
شعر و ادب    مولوی    دیوان شمس    غزلیات   
تغذیه    خواص گیاهان    ریحان (Basil)   
بهداشت و سلامت    بهداشت    طبقه بندی بهداشت    بهداشت محیط    آب    پالایش و تصفیه    خالص کردن آب - پالایش آب به مقدار زیاد    پالایش (Filtration)   
تعلیم و تربیت    خانواده و مسائل کودکان    اختلالات در سخنگوئی    اصول درمان   
خوشنویسی    خوشنویسان    خوشنویسان متقدم   
فرهنگ عامهٔ مردم ایران    افسانه ها و قصه های عامیانه مردم ایران    افسانه ها و قصه ها   
بانک و بیمه    بیمه    حقوق بیمه    مسائل حقوقی مربوط به بیمه اشخاص    بیمهٔ حوادث اشخاص    انواع ریسک ها و تأمین ها در بیمهٔ حوادث اشخاص   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های طبیعی    ارتفاعات و قله ها   
شعر و ادب    محتشم کاشانی    دیوان اشعار    غزلیات   
راهنمای بهداشت و سلامت    مشکلات پزشکی مردان    اختلالات آلت تناسلی مردانه    التهاب آلت تناسلی   


کلمات در حال جستجو
رتبه    رضایت از زندگی    ایران    سایپا    مجلس    گزارش    غزه    کشتار    قربانیان    دارایی    قسط    بلوکه    مدرسه    بمباران    اسفندیار    میدان نفتی    عربستان   
خلاصه رسانه‌ها
حضور مراجع تقليد و علما در راهپيمايي روز جهاني قدس - قم - خبرگزاري مهر: تعدادی از مراجع تقليد و علماي برجسته حوزه در راهپيمايي روز جهاني قدس قم شركت كردند.
نباید به مردم دروغ بگوییم/ برخی اوقات اشتباه کردم/ دلایل کنار گذاشتن یک بازیکن - سرمربی تیم فوتبال استقلال با بیان بر اینکه مجموعه این باشگاه در فصل نقل و انتقالات بهترین عملکرد را داشتند و خواسته‌های او را برآورده کرده‌اند تاکید کرد در مورد مبلغ ...
هر نوع کمکی که فلسطینی ها بخواهند ارسال خواهیم کرد - رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: ما اکنون مقداری اورانیوم داریم که غنای آن 0.8 درصد تا حدود 1.8 درصد است، ولی عمدتا غنای آنها یک درصد است. اینها چند کیلوگرم هستند که ...
«ثبت است بر جریده عالم» قیام سنگ - همزمان با روز جهانی قدس خبرگزاری مهر گزیده‌‌ای از اشعار شاعران جوان کشور با موضوع جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و مقاومت مردمان این منطقه را که در قالب یک کمپین در فضای ...
توضیحات رئیس دادگستری تهران درباره بازداشت خبرنگار واشنگتن‌پست - رئیس کل دادگستری تهران در خصوص خبر بازداشت خبرنگار واشنگتن‌پست و همراهانش گفت: این موضوع هنوز در مرحله مقدماتی است.
کدام سینماگران در راهپیمایی روز قدس حاضر شدند؟ - سینما - جمعی از هنرمندان برای حضور در راهپیمایی روز قدس در مقابل خانه سینما حاضر شدند تا بعد از گرد هم آمدن سینماگران راهی مسیرهای راهپیمایی شوند.
جنایتی که در غزه رخ می‌دهد دل هر انسانی را به درد می‌آورد - رسول صدرعاملی که بیشتر او را با فیلم «دختری با کفش‌های کتانی» می‌شناسیم با حضور در راهپیمایی روز قدس به این نکته اشاره کرد که جنایت هولناکی که امروز در غزه رخ می دهد دل ...
خروش ارومیه علیه جنایات اسرائیل/ شعور مردم در قالب شعارهای انقلابی متبلور شد - ارومیه - خبرگزاری مهر: مردم ارومیه و 17 شهرستان آذربایجان غربی امروز همزمان با سراسر کشور، هم‌صدا و یکدل خشم خود را از جنایات اسرائیل در غزه فریاد زدند و تکبیر حمایت خود ...
حقوق مردم فلسطین با تکیه بر مجامع بین المللی تامین نمی شود/ ساکتان درمقابل جنایات غزه در تاریخ شرمنده هستند - رئیس جمهور با تاکید بر اینکه توسط مجامع بین المللی حقوق مردم فلسطین تامین نمی شود، گفت: ساکتان در مقابل جنایات غزه در تاریخ شرمنده هستند.
راهکار وزارت بهداشت برای افزایش شانس قبولی در آزمون دستیاری - سلامت - یک روز پس از انتقاد معاون پارلمانی وزیر بهداشت درباره مصوبه مجلس برای آزمون دستیاری، معاون آموزشی وزیر بهداشت از راهکاری برای افزایش شانس قبولی در آزمون دستیاری خبر داده است.
چگونه ضایعات غذایی خود را مستقیما به کیسه پلاستیک تبدیل کنیم؟ - دانش‌های بنیادی - روش جدید تبدیل مستقیم ضایعات گیاهی به پلاستیک زیستی که در موسسه فناوری ایتالیا آزمایش شده، می‌تواند راه‌حلی اقتصادی برای معضل زیست‌محیطی پلاستیک باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درجمع راهپیمایان روز قدس - سینما - علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد مسیر راهپیمایی روز قدس شد.
شعار «خامنه ای زنده باد،هاشمی پاینده باد» در راهپیمایی امروز/حضور ظریف در راهپیمایی - احزاب و شخصیت‌ها - آیت الله هاشمی رفسنجانی به جمع راهپیمایان روز جهانی قدس پیوست.
«کلاه قرمزی» عیدفطر می‌آید/ سحراولی‌ها غافلگیر می‌شوند - مدیر گروه کودک و خردسال شبکه دو به پخش یک قسمت تازه از ماجراهای «کلاه قرمزی» در روز عید فطر و احتمال آغاز سری جدید «فیتیله» اشاره کرد و به سحر اولی‌ها نوید یک غافلگیری ...
اسرائيل امروز رسواتر از هميشه است - قم - خبرگزاري مهر: يكي از مراجع تقلید در حاشیه حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس گفت: اسرائيل امروز رسواتر از هميشه بوده و افكار عمومي عليه اين رژيم است.
هواپیمای کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه آماده ارسال است - وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هواپیمای کمک‌های انسان‌دوستانه جمهوری اسلامی به غزه آماده ارسال است و امیدواریم مصر هر چه زودتر مجوز هواپیما را صادر کند.
واکنش علی کریمی به کشتار مردم در غزه/ این جنایات، حیوانات درنده را هم شرمسار کرده - فوتبال ملی - ستاره سابق فوتبال ایران با انتشار عکسی در اینستاگرام از مردم غزه حمایت کرد.
حاشیه های روز قدس امسال/حضور چهره‌های سینمایی در راهپیمایی روز قدس - احزاب و شخصیت‌ها - سی و ششمین سالگرد روز جهانی قدس امسال نیز در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان؛ سوم مردادماه 1393 مصادف با 27 رمضان 1435 در سراسر ایران و دیگر کشورهای اسلامی از ساعت 10 صبح در حال برگزاری است.
جزئیات نامه 16 بندی به وزیر کار/ هشدار درباره سیل کارجویان تحصیل‌کرده - خبرگزاری مهر-گروه اقتصادی: کارگران می گویند از طرح 2 ساله آموزش متقاضیان کار به ویژه فارغ التحصیلان برای آماده شدن به منظور ورود واقعی به بازار کار حمایت می کنند و این ...
رئیس جمهور در راهپیمایی روز قدس حضور یافت - رئیس جمهور همگام با مردم تهران از میدان فردوسی در راهپیمایی روز قدس حضور یافت.
حضور لاریجانی در جمع راهپیمایان روز قدس - رئیس مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل در جمع راهپیمایان روز قدس در استان البرز حضور یافت.
سینماگران به جمع راهپیمایان روز قدس پیوستند/ انتقاد از سکوت مجامع بین‌المللی - جمعی از سینماگران با حضور مقابل ساختمان اصلی خانه سینما به جمع راهپیمایان روز قدس پیوستند تا صدای اعتراض خود به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در غزه را به گوش جهانیان ...
کشتار کودکان فلسطینی حیوانات درنده را هم شرمسار کرده است - کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران با انتشار پیامی از مردم مظلوم غزه حمایت کرد.
راه پیمایی روز قدس در سراسر کشور آغاز شد - امسال روز قدس بعد از جنایات ددمنشانه رژیم صهیونیسیتی در حمله به مردم بی دفاع فلسطین حال و هوای دیگری دارد. راهپیمایی سراسری روز جهانی قدس از دقایقی پیش با حضور پرشور مردم در تهران و 770 شهر ایران اسلامی آغاز شده است. راه پیمایان امروز در سراسر کشور گرد هم آمده اند تا پاسخ جنایت‌‌های رژیم صهیونیستی را مشت‌های گره‌ کرده خود و با شعار مرگ بر اسرائیل بدهند.
دلیل ناراحتی و جدایی احتمالی دی ماریا از رئال مادرید/چرا به فدراسیون آرژانتین ایمیل زدید؟ - فوتبال جهان - دی ماریا از رئالی ها ناراحت است،اما هنوز مشخص نیست در این تیم می ماند یا نه؟
رژیم صهیونیستی به دنبال نسل‌کشی است/ جهان چشمش را بر این جنایات باز کند - کارگردان مجموعه تلویزیونی «کلاه پهلوی» با انتقاد شدید از کشتار مردم بی‌گناه غزه به دست رژیم اشغالگر قدس، راهپیمایی روز قدس را فرصتی دانست تا چشم و گوش جهان بر این جنایات ...
هرکه درباره جنایات در غزه سکوت کند از دایره انسانیت خارج است - کمال تبریزی که در راهپیمایی روز قدس حضور یافته است ضمن محکوم کردن جنایات در غزه عنوان کرد هر کسی که نسبت به این اتفاقات سکوت کند از دایره انسانیت خارج است.
جزئیات نشست سیف با اساتید دانشگاه/ 7 چالش فوری دولت تدبیر و امید - رئیس کل بانک مرکزی در نشستی با اساتید دانشگاه و مدیران نظام بانکی، 7 چالش اصلی و فوری دولت تدبیر و امید را مطرح کرد.
انتقادات صریح معاون نعمت‌زاده از بسته خروج از رکود/ صنایع معدنی مورد عنایت واقع نشدند - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از عدم توجه کافی به معدن و صنایع معدنی در بسته دولت برای خروج از رکود، گفت: با توجه به نقش صنایع معدنی در تامین مواد اولیه مورد ...
تصمیم جدید وزارت شهرسازی و فرابورس/ قیمت اوراق مسکن ارزان می‌شود - معاون وزیر راه و شهرسازی، کاهش سرمایه گذاری در بخش مسکن را نگران کننده خواند و درباره افزایش قیمت اوراق مسکن در فرابورس، گفت: در این راستا تمهیداتی در نظرگرفته ایم که ...


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved