ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ / Wednesday, 23 July, 2014

پل‌سازی در دوره افشاریه و زندیه

  پل‌سازى در دوره غزنوى و سلجوقى
از دوران غزنويان چند سد و پل مخروبه باقى مانده است. شايد معروف‌ترين آنها پل طوس باشد که بر روى رود کشف‌رود بر سر راهى که طوس را به شهرهاى هرات و بلخ متصل مى‌کرده، قرار گرفته بود. در دوره سلجوقيان پل‌سازى از اهميت خاصى برخوردار بوده است.
يکى ديگر از آثار مهم دوره سلجوقى که بنا به شواهد بسيار در همين دوره احداث شده، پل ضياءالملک است که بقاياى پايه‌هاى ويرانه آن در ۲۰ کيلومترى نخجوان بر روى رودخانه ارس ديده مى‌شود. اين پل را ضياءالملک نخجوان، وزير دربار سلجوقيان، احداث کرده است.
  پل‌سازى در دوره ايلخانى تا صفويه
در دوره ايلخانان مغول که در کشور آرامش برقرار شد، احداث پل‌ها و جاده‌ها تداوم يافت. از مهم‌ترين پل‌هاى اين دوره مى‌توان به پل محکم و زيبايى که على‌شاه جيلاني، وزير غازان‌خان، بر روى رودخانه اندرآب اهر و پل بابا محمود از پل‌هاى مشهور زاينده‌رود ساخت، اشاره کرد که در سه کيلومترى جنوب روستاى سهروفيروزان از توابع فلاورجان واقع شده است. اين پل را محمد بن محمود اشترجاني، ملقب به خواجه فرج‌الدين منشى اولجايتو و ابوسعيد بهادرخان، بانى مسجد جامع اشترجان ساخته است.
  پل‌سازى در دوره صفويه
با روى کار آمدن شاه‌عباس، و از هنگامى که اصفهان به پايتختى برگزيده شد، اين شهر به‌عنوان يکى از درخشان‌ترين شهرهاى شرق گسترش يافت و آينه تمام‌نماى هنر معمارى دوران صفوى گرديد. در اين شهر پل‌هاى متعددى بر روى رودخانه زاينده‌رود احداث گرديد. سى‌وسه پل، پل خواجو و پل چوبى علاوه بر تأمين عبور و مرور، محل تفرج‌ شاه و درباريان و گاه سفراى کشورهاى خارجى در اين عصر به‌شمار مى‌رفته است.
در هيچ دوره از تاريخ ايران، از دوران اسلامى تا زمان صفوى راه‌سازى و ساختمان‌هاى مربوط به آن، يعنى پل و کاروانسرا، همچون دوران صفوى گسترش نيافته است و اکثر پل‌هايى که امروزه در گوشه و کنار اين سرزمين پهناور به چشم مى‌خورد از آثار ارزنده مربوط به اين دوره با منتسب به آن است.
پل سياه‌کوه و سفيدآب در مسير راهى بوده است که شاه‌عباس از کاشان به طرف سواحل درياى مازندران و فرح‌آباد احداث کرده بود. راه تهران به قم از پل‌هاى دلاک و کنارگرد مى‌گذشته است. راه اصفهان به قزوين جاده‌‌اى سنگ‌چين و ارابه‌رو بوده که در مسير آن پل‌هاى دودهک، پل يک چشمه سرخده، پل محمدآباد خره ساخته شده است.
در ۵۰ کيلومترى غرب بندرعباس که جاده کاروان‌رو از يک منطقه سيلابى واقع در ۲۰ کيلومترى مصب‌رود کول عبور مى‌کند، پل ويرانى است که هنوز بقاياى آن به چشم مى‌خورد. اين پل که در زمان آبادانى ۸۰۰ متر طول داشته و طويل‌ترين پل ايران محسوب مى‌شود، در دو قسمت احداث شده است. طول قسمت غربى پل رود کول حداقل ۴۲۰ متر بوده است. ارتفاع پل ۶ متر، پهناى آن ۸۰/۶ متر و پهناى پايه‌هاى آن ۸۰/۵ متر است. بناى پل رود کول از عالى‌ترين طرح‌هاى پل‌سازى در ايران قديم محسوب مى‌شود. اين پل از سنگ‌هاى تراش و بى‌شکل ساخته شده است.
در مسير راه قزوين به همدان تا کرمانشاه و سرپل ذهاب نيز پل‌هاى متعددى در اين دوره احداث شده‌اند که مهم‌ترين آنها پل فرسنج، پل شکسته، پل صفوى بيستون، پل کهنه کرمانشاه و پل ماهى‌دشت ... است.
علاوه بر راه‌هاى منتهى به اصفهان، شاه‌‌عباس به سبب علاقه وافر خود به گيلان و مازندران درصدد بود تا به کوره راه‌هايى که در اين ايالات از زمان‌هاى گذشته وجود داشت، سروسامانى بدهد. تلاش و کوشش شاه‌عباس براى معمور کردن اين راه‌ها به نتيجه رسيد و جاده وسيع سنگ‌فرش از جاجرم تا دشت مغان ادامه يافت. قسمتى از اين راه از اسپجين، سرحد ايالت مازندران و گيلان در آن عصر، تا آستارا را بهزادبيک ساخته است. اين جاده چه در شهر و روستا، چه در دشت و کوهستان از روى پل‌هاى بزرگ و کوچکى مى‌گذشت که از آن جمله مى‌توان به پل‌هاى کهنه گوراب لاهيجان، نياکو، تجن گوگه، کسيم، پردسر و پونل اشاره کرد.
  پل‌سازى در دوره افشاريه و زنديه
در دوره افشاريه توجه بسيارى به ايجاد راه و پل‌سازى مبذول نگرديد. ليکن، به‌علت آرامش نسبى که در دوره زنديه به‌وجود آمد تلاش‌‌هايى را پادشاه زند و امرا و حکام ولايات صورت دادند و کم و بيش آثار مهمى از پل‌هاى اين دوره در گوشه و کنار کشور به يادگار مانده است؛ مانند پل رودخانه خشک در شيراز که از مستحدثات کريمخان است و پل صلوات‌آباد که داراى سنگ‌نبشته‌اى به تاريخ سال ۱۱۸۴ هجرى است و پل خاتون خوى که متون تاريخي، احداث آن را به جعفرخان دنبلي، حاکم خوى در دوره زنديه نسبت مى‌دهند.
  پل‌سازى در دوره قاجاريه
در زمان حکومت سلاطين قاجار فقط در زمان کوتاه صدارت ميرزا تقى‌خان اميرکبير جاده و پل‌هاى قديمى مرمت شد و چند جاده جديد نيز احداث گرديد، از جمله دو راه بود که تهران را به مازندران مربوط مى‌ساخت. يکى راه تهران چالوس بود که ناصرالدين‌شاه، مهندس کاستکرخان را مأمور ساختن اين راه کرد و از پل‌هاى مهم اين جاده مى‌توان به شاه‌پل، پل آينه‌بندان، پل شوراوئک و پل اوشان اشاره کرد.
اهم پل‌هاى جاده تهران - قم نيز عسگرآباد و پل حوض سلطان است. علاوه بر آن، گاهى از طرف حکام محلى و افراد خير به دلايلى مختلف احداث پل صورت مى‌گرفت. مانند پل آصف‌الدوله در جاده کرج - اشتهارد، پل لوشان از آثار ناصرخان گرجي، پل ميرزا آقاخان نورى در نور، پل محمدحسن‌خان در بابل و پل‌هاى سه‌گانه در زنجان، پل خان‌زئيان و پل دالکى از مستحدثات مشيرالملک در فارس، اغلب پل‌ها در شهرها يا در مسير راه‌هاى کاروان‌رو ساخته مى‌شد.
  پل‌سازى در قرن اخير
پل‌هايى که در قرن اخير در ايران ساخته شده‌اند از روش‌هاى معمارى جديد پيروى کرده، اغلب با آهن و بتون مسلح ايجاد شده‌اند يا در آنها سنگ‌هاى تراش به‌کار رفته است.
دو پل بسيار بزرگ در مسير راه‌‌آهن ايران موجود است که به‌واسطه عظمتى که دارند با پل‌هاى معمولى متفاوت‌اند. يکى از آنها پل ورسک در کوه‌هاى البرز است که مهندسان آلمانى آن را ساخته‌اند و ديگر پل قطور در آذربايجان غربى است که مهندسان اتريشى ساخته‌اند.
پل سفيد به طول ۱۵۳ متر که در سال ۱۳۰۹ افتتاح گرديد و پل عظيم اهواز بر روى رود کارون نيز از شاهکار‌هاى پل‌سازى در قرن اخير است. اين پل ۴۹۶ متر طول دارد و ساخت آن از شهريور ۱۳۴۶ آغاز شده، در سال ۱۳۴۹ به پايان رسيد.


همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
دارو و درمان    درمان    جراحی    ترمیم زخم    طبیعت و روند ترمیم   
شعر و ادب    مولوی    دیوان شمس    غزلیات   
کشاورزی جنگلداری و شیلات    ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی    ترویج    تکنولوژی آموزشی در ترویج کشاورزی    تکنولوژی آموزشی    روش های آموزش    روش های ترویج جمعی    جزوه ها و برگه ها   
تاریخ ادبیات ایران    وضع سیاسی و اجتماعی و علمی و ادبی ایران از میانهٔ قرن پنجم تا آغاز قرن هفتم هجری    وضع ادبی ایران از میانهٔ قرن پنجم تا اوایل قرن هفتم هجری    شعر پارسی از میانهٔ قرن پنجم تا اوایل قرن هفتم هجری    انواع شعر پارسی و موضوعات آن   
خانه و خانواده    آشپزی    خوراک لذیذ گیاهخواران   
شعر و ادب    هاتف    دیوان اشعار    غزلیات   
جامعه شناسی    مبانی و مفاهیم پایه در جامعه شناسی    اجتماع    جامعهٔ شهری   
شعر و ادب    خواجوی کرمانی    دیوان اشعار    غزلیات   
بانک و بیمه    مالیات    مالیه عمومی    سیاستگزاری مالی    سیستم اطلاعات سیاستگزاری مدیریت مالی    مراحل سیستم اطلاعات سیاستگزاری مدیریت مالی   
شعر و ادب    مولوی    مثنوی معنوی    دفتر اول از مثنوی   


کلمات در حال جستجو
ظریف    مذاکرات هسته ای    ایران    غرب    مترو    تهران    بانک مرکزی    مواد غذایی    قیمت    صدا و سیما    کتاب    تبلیغات    مرتضی تمدن    احمدی نژاد    رحیم مشایی    موبایل    اپراتور    تلفن همراه    همراه اول    ایرانسل    رایتل    رومینگ ملی    ترابردپذیری   
خلاصه رسانه‌ها
انتشار کارنامه آزمون سراسری در روز 12 مرداد/ جزئیات انتخاب رشته کنکور 93 - مشاور عالی سازمان سنجش گفت: نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 93 به صورت کارنامه تنظیم شده و در روز یکشنبه 12 مرداد ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.
عربده کشی مستانه اراذل و اوباش در شرق تهران/ تخریب خودروها و حمله به مردم - اراذل و اوباش مست بامداد امروز با عربده کشی و ایجاد مزاحمت برای اهالی خیابان استقلال در شرق تهران اقدام به تخریب چندین دستگاه خودرو کردند.
تقویت علوم انسانی در جوامع منجر به صلح جهانی می شود/ توسعه اقتصادی و سیاسی لازم و ملزوم یکدیگر هستند - پروفسور رابرت آئودی فیلسوف برجسته اخلاق و استاد فلسفه دانشگاه نتردام آمریکا معتقد است گاهی توسعه اقتصادی برای تحقق توسعه سیاسی لازم است و گاهی برای داشتن توسعه اقتصادی ...
خطر انتقال ویروس شیرهای آلوده سیرک شیراز به گربه سانان/ سرطان خون شیرها قابل درمان نیست - یک فعال حقوق حیوانات با بیان اینکه ویروس سرطان خون شیرهای باغ وحش سیرک شیراز قابل انتقال به دیگر گربه سانان است، گفت: امکان از بین بردن کامل این بیماری وجود ندارد.
جزییات برنامه آموزش و پرورش برای اجباری شدن مراکز پیش دبستانی/ تصویب آیین نامه کلاسهای چند پایه - معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش از توسعه کمی و کیفی مراکز پیش دبستانی خبر داد و گفت: در حال حاضر به دلیل شرایط مختلف کشور و امکانات آموزش و پرورش این دوره اجباری نبوده ...
جنگ فناوری علیه خشکسالی/ زنگ هشدار خشکسالی در امریکا به صدا درآمد - در سال های 2013 و 2014 میلادی، زمین گرمترین روزهای خود را تجربه کرده است. بنا به گزارشات منتشر شده، انتشار گازهای گلخانه ای و همچنین ذوب شدن یخ های قطب شمال بالاترین ...
حمایت های آنکارا از گروه های رادیکال را نمی توان انکار کرد/منطقه "اورفا" ترکیه بهشت افراطیها شده است - دکتر "نورای مرت" استاد روابط بین الملل دانشگاه استانبول با اشاره به گزارش های منتشر شده مبنی بر حمایت ترکیه از گروه های افراطی تصریح کرد اگر اثبات این حمایت ها سخت باشد ...
تدوین قوانین حمایتی برای سالمندان/ تشکیل شورای ملی سالمندان بزودی - رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور از تدوین قوانین جامع حمایتی برای سالمندان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بزودی اولین جلسه شورای ملی سالمندان به منظور تصویب قوانین ...
ادعای جدید آژانس درباره تحقیقات از برنامه هسته‌ای ایران - ادعای آژانس درباره نوع همکاری های ایران با این نهاد در موضوع تحقیقات هسته ای، دیدگاه رئیس جمهور ایران درباره ادامه مذاکرات هسته ای، انتقاد لابی صهیونیستی آمریکا از تمدید دوره مذاکرات ایران و 1+5، تلاش قطر برای دور کردن حماس از ایران و پیشنهاد جدید پاکستان درباره خط لوله گاز ایران به این کشور، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
جهانگیری سیاست‌های کلی جمعیت را به دستگاه‌های اجرایی مرتبط ابلاغ کرد - خانواده - معاون اول رئیس‌جمهور در نامه‌هایی جداگانه، سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری را به هفت دستگاه اجرایی مرتبط ابلاغ کرد.
افزایش ناگهانی 500 هزارنفری جمعیت غیرفعال/ 12 میلیون مرد کار نمی‌کنند! - خبرگزاری مهر-گروه اقتصادی: 12 میلیون مرد و 28 میلیون زن در بهار امسال هیچگونه نقشی در اقتصاد کشور نداشتند و در آمارها نه شاغل و نه بیکار محسوب می شوند و در گروه مصرف ...
گزارش تازه بانک مرکزی از گرانی و ارزانی موادغذایی - بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به 27 تیرماه سال جاری را اعلام کرد که طی آن قیمت 6 گروه افزایش، 4 گروه کاهش و یک گروه ثابت ...
مراکز بزرگ فروشگاهی تهدیدی جدید برای بقای کسب و کار سنتی/ فعالیت 150 هزار واحد صنفی خرد در تبریز - تبریز – خبرگزاری مهر: جای تردیدی نیست که اصناف و اتحادیه های صنفی در هر دوره ای از تاریخ کشورمان نقشی پررنگ در تحولات سیاسی و اقتصادی و دیگر حوزه ها ایفا کرده اند، نقشی ...
بالاترین درجه و فوز عظيم رستگاري، رضايت خداوند است/ بزرگترین دشمن انسان کیست - خبرگزاری مهر ـ گروه دین و اندیشه: در دعای روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان می خوانیم: "اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِكَ ومُعادیاً لأعْدائِكَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ ...
عجیب وغریب‌ترین عکس‌های اشعه ایکس در جهان - پزشکی - ‌ عکس‌های رادیولوژی را معمولا تصاویری تکراری از بافت‌ها و استخوان‌ها می‌پنداریم که فقط پزشکان می‌توانند نکته خاصی در آنها پیدا کنند. اما این گزارش این‌طور نیست.
معاون رئیس پارلمان اسرائیل: فلسطینی‌ها باید هرچه سریعتر غزه را ترک کنند - خاورمیانه - معاون رئیس پارلمان اسرائیل و عضو حزب لیکود در یادداشتی نوشته است فلسطینی ها هرچه سریعتر غزه را ترک کنند.
چهار ترفند ساده برای سرعت بخشیدن به Shut Down ویندوز - گاهی مواقع سرعت بوت شدن سیستم عامل شما چندان اهمیتی ندارد! گاهی اوقات این امر برای شما مهم است که ویندوز شما سریعتر Shut Down شود. در حالی که شاید اخیرا سیستم عامل شما کمی در Shut Down کند عمل میکند، ما به شما چهار روش ساده برای حل این مشکل و سرعت بخشیدن به فرایند را نشان میدهیم.
دهها شهید و زخمی در عملیات تروریستهای تکفیری در کاظمین/آزادسازی فلوجه به مراحل نهایی خود نزدیک شد - رسانه های عراق از عملیات تروریستهای تکفیری در ورودی شهر مقدس کاظمین و شهید و زخمی شدن دهها نفر بر اثر آن خبر دادند.
پشت پرده پیوند کلیه اتباع خارجی در ایران/ بازار گرمی دلالان اعضای بدن - ماجرای عمل پیوند عضو به ویژه پیوند کلیه اتباع بیگانه از فرد ایرانی در برخی از مراکز درمانی کشورمان، موضوعی است که در روزهای اخیر و به دنبال اظهارنظر رئیس انجمن حمایت از ...
ادامه کشتار بی رحمانه مردم غزه و افزایش شهدا به 631 نفر/حملات عمدی صهیونیستها به مساجد و بیمارستانها - افزایش تعداد شهدای حملات ددمنشانه صهیونیستها به نوار غزه به 631 نفر که بیشتر آنها را کودکان و زنان و افراد مسن تشکیل می دهند، هشدار شدید حماس به نتانیاهو درباره عواقب ...
بعضی فکر می کردند با قراردادن ایران در  معذوریت زمانی مسئله حل شود/ مذاکره درباه تعداد سانتریفیوژ بی منطق است  - وزیر امور خارجه کشورمان گفت:  برخی از کشورهای غربی تلاش می کردند  که با طولانی کردن کار را به روز آخر بکشانند . ما از روز اول حرف منطقی می زنیم و کوتاه نمی آییم .
تراکتور با برتری برابر پیکان، حریف استقلال شد/ گلزنی بی‌نتیجه رحمتی - تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز با برتری در ضربات پنالتی برابر پیکان به دیدار فینال رقابتهای جام شهدا راه یافت. شاگردان رسول خطیبی در دیدار پایانی این مسابقات پنجشنبه شب به ...
کیف آمازون چیست؟ - اینترنت - پس از اپلیکیشن و سرویس های "پس بوک" اپل و کیف گوگل، اینک سایت آمازون اپلیکیشن و سرویس مخصوص خود را موسوم به Amazon Wallet راه اندازی کرده است.
انتصاب محمد سعیدی کیا به ریاست بنیاد مستضعفان - حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی مهندس محمد سعیدی کیا را برای یک دوره پنج ساله به ریاست بنیاد مستضعفان منصوب کردند.
دونگا پس از قبول سرمربیگری تیم ملی برزیل: باید دوباره بهترین تیم فوتبال جهان شویم - فوتبال جهان - دونگا می‌خواهد برزیل را دوباره بهترین تیم فوتبال جهان کند.
نمایش استخوان‌های دیو یک‌چشم - طبیعت - در بسیاری از داستان‌ها و افسانه‌های قدیمی به هیولاها و غول‌هایی اشاره شده که یک چشم بزرگ در پیشانی خود دارند، اما ریشه آن‌ها چیزی جز جمجمه ماموت و فیل نیست!
گرانترین بازیکن فصل نقل و انتقالات لیگ چهاردهم معرفی شد - رئیس سازمان لیگ حرفه ای از بازیکن تیم تراکتورسازی تبریز به عنوان گرانترین بازیکن فصل نقل و انتقالات لیگ چهاردهم نام برد.
ظریف: طرف غربی خواستار تمدید توافقنامه ژنو به مدت چند سال بود/ موارد اختلافی ایران و غرب/ اعتراض دو نماینده به ظریف - عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی درباره جلسه غیرعلنی که با حضور وزیر امور خارجه برگزار شد گفت: در این جلسه ظریف در مورد مواضع ایران پیرامون نیروگاه اتمی ...
زمین لرزه منوجان خسارت جانی نداشت/ ترک خوردگی ساختمانهای فرسوده در روستاها - منوجان - خبرگزاری مهر: فرماندار منوجان گفت: تاکنون هیچ گونه گزارشی از خسارت جانی زمین لرزه پنج ریشتری منوجان دریافت نشده است.
اخلاق و پاکی باید در صحنه‌های ورزشی حکم فرما باشد/ آماده کمک درمانی به غزه هستیم - رئیس جمهور با بیان اینکه غم و اندوه بخاطر کشتار بی رحمانه مردم فلسطین در دل ما ایرانیها جایگزین شده گفت: ما آماده ایم که دارو و تیم پزشکی به غزه بفرستیم و حتی مجروحین ...
روز قدس در کشورهای اسلامی عزای عمومی اعلام شد/ تشکیل هیات بین‌المللی پیگیری کمک به غزه - بر اساس بیانیه پایانی اجلاس تروئیکای بین‌المجالس اسلامی روز جمعه این هفته مصادف با روز قدس، در کشورهای اسلامی برای حمایت از مردم غزه عزای عمومی اعلام شد.
فیلم: در آخرین روزهای ماه رمضان، شکرگذارش باشیم - اسماءالله‌الحسنی، نوای ربنا، نوای روح‌بخش اذان، دعای روزهای ماه مبارک رمضان، صدای آهنگین موسیقی محلی آذربایجان و سخنان حجت‌الاسلام زائری برای روزهای مبارک را مشاهده می‌کنید و می‌شنوید


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved