ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۳ / Tuesday, 22 July, 2014

عفونت‌های ناشی از ویروس اپشتین - بار (EBV; Epstein-Barr Virus)

EBV نوعى هرپس ويروس انسانى است که يک هسته DNA دو رشته‌اى خطى دارد که اطراف آن‌را يک غلاف محتوى گليکوپروتئين و يک نوکلئوکپسيد بيست وجهى احاطه کرده است، اين ويروس تمايل خاصى به لنفوسيت‌هاى B دارد.
  اپيدميولوژى
اپيدميولوژى EBV عمدتاً از طريق بزاق و گاهى در اثر تزريق خون انتقال مى‌يابد و زياد آلوده‌کننده نيست. در شرايط اقتصادى اجتماعى پائين و در کشورهاى در حال توسعه عفونت اوليه بيشتر در سنين پائين اتفاق مى‌افتد. عفونت اوليه EBV در ميان نوجوانان و بالغين جوان عمده‌ترين علت مونونوکلئوز عفونى (IM; Infectious Mononucgeosis) است. سرم بيش از ۹۰ درصد از افراد تا سن بلوغ از نظر آنتى‌بادى EBV مثبت مى‌شود. تا ۱۸ ماه پس از عفونت اوليه و پس از آن گاهى به‌طور متناوب ويروس از اوروفارنکس ترشح مى‌شود، بدون اينکه علامت بالينى داشته باشد.
  تشخيص
تشخيص آنتى‌بادى‌هاى هتروفيل (آنتى‌بادى عليه اريتروسيت‌هاى گوسفند، اسب، يا گاو) در ۴۰ درصد از بيماران مبتلا به IM در هفته اول و در ۹۰-۸۰ درصد از آنها در هفته سوم وجود دارد (جدول تغييرات سرولوژيک در بيماران مرتبط با EBV). اين تست معمولاً تا ۳ ماه و گاهى تا ۱ سال پس از بيمارى مثبت باقى مى‌ماند. تست مونواسپاتى که براى آنتى‌بادى‌هاى هتروفيل در بازار رايج است کمى حساس‌تر از تست کلاسيک هتروفيل مى‌باشد. مى‌توان آنتى‌بادى‌هاى اختصاصى‌تر EBV را نيز اندازه گرفت اما به غير از موارد آتيپيک يا هتروفيل - منفي، اين بررسى‌ها به‌ندرت براى تشخيص IM ضرورت پيدا مى‌کند (جدول تغييرات سرولوژيک در بيماران مرتبط با EBV). آنتى‌بادى‌هاى IgM ضدٌ آنتى‌ژن کپسيد ويروس (VCA; Viral Capsid Antigen) تشخيص‌دهنده عفونت اوليه EBV هستند و فقط ۲ ماه باقى مى‌ماند؛ آنتى‌بادى‌هاى IgG ضدٌ VCA در ابتداى عفونت ايجاد مى‌شوند و در تمام عمر باقى مى‌مانند. آنتى‌بادى‌هاى ضدٌ آنتى‌ژن هسته‌اى اپشتين - بار (EBNA; Epstoin-Bar Nuclear Antigen) تقريباً در ۸-۶ هفتگى ظاهر مى‌شوند و در تمام عمر باقى مى‌مانند. وجود آنتى‌بادى IgM بر ضدٌ VCA و مثبت شدن آنتى‌بادى ضدٌ EBNA در سرم تشخيص‌دهنده عفونت اوليه EBV هستند. براى تشخيص لنفوم CNS در بيماران مبتلا به ايدز از EBV DNA PCR مايع مغزى نخاعى استفاده مى‌کنند. کشت EBV از گلو تشخيصى نيست، زيرا اين ويروس به‌طور شايع، و براى تمام عمر از اوروفارنکس افراد آلوده ترشح مى‌شود.
  جدول تغييرات سرولوژيک در بيماران مرتبط با EBV
نتايج تست‌هاa
    Anti-VCA Anti-EA
بيمارى هتروفيل IgM IgG EA-D EAR Anti-EBNA
مونونوکلئوز عفونى حاد + + ++ + - -
دوره نقاهت ± - + - ± +
عفونت قبلي - - + - - +
فعال شدن مجدد در اثر ضعف ايمنى - - ++ + + ±
لنفوم بورکيت - - +++ ± ++ +
کارسينوم نازوفارنکس - - +++ ++ ± +
VCA; Viral Capsid Antigen
EA; Early antigen
EA; Early Antibody;
آنتى‌بادى ضدٌ آنتى‌ژن Early، با الگوى منتشر (Diffuse) در هسته و سيتوپلاسم سلول‌هاى آلوده
EA-R; Antibody;
آنتى‌بادى ضدٌ آنتى‌ژن Early، محدود (Restricted) به سيتوپلاسم
EBNA; Epstei-Barr Nuclear Antigen
  درمان
درمان IM حمايتى است. به‌علت احتمال پارگى طحال بايد ۸-۶ هفته از فعاليت فيزيکى شديد اجتناب نمود. براى انسداد راه‌هاى هوائى و ترومبوسيتوپنى يا آنمى‌هموليتيک شديد استفاده از گلوکوکورتيکوئيدها انديکاسيون پيدا مى‌کند. بعضى از بيماران مبتلا به بيمارى طول کشيده نيز ممکن است از يک دوره کوتاه درمان با پردنيزون سود ببرند اما استفاده روتين از استروئيدها توصيه نمى‌شود. داروهاى ضدٌ ويروسى در درمان IM جائى ندارد.


همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
شعر و ادب    مولوی    دیوان شمس    غزلیات   
دارو و درمان    داروهای ژنریک   
کشاورزی جنگلداری و شیلات    ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی    ترویج    مراحل طرح و اجراء برنامه های ترویجی    مدل های برنامه ریزی   
تعلیم و تربیت    خانواده و تربیت فرزندان در دوره ابتدایی    تربیت و مراقبت جنسی فرزندان    ویژگی های سنی این مرحله   
شعر و ادب    عطار    منطق الطیر    عذر آوردن مرغان   
دارو و درمان    درمان    جراحی    شوک و نارسائی حاد تنفسی در بیماران جراحی   
بانک و بیمه    مدیریت مالی    سیاست تقسیم و اندوخته کردن سود    عوامل مؤثر بر سیاست تقسیم سود    سود انباشته به عنوان یکی از منابع تأمین مالی   
شعر و ادب    خواجوی کرمانی    دیوان اشعار    غزلیات   
بانک و بیمه    مالیات    حسابداری مالیاتی    مالیات بر دارائی    هزینه های قابل قبول و استهلاکات    دارائی های قابل استهلاک   
دارو و درمان    درمان    چشم پزشکی(افتالمولوژی)    یووه آ و اسکلرا    یووئیت    انواع یوئیت    یووئیت خلفی    علل   


کلمات در حال جستجو
مصر    اسرائیل    فلسطین    حماس    اعراب    سیسی    آمریکا    ظریف    تواق    هسته ای    مذاکرات    مجلس    علی کریمی    تیم ملی    کی روش    دستیار    پلیس    ترکیه    افسر ارشد    اردوغان    جزئیات    تصمیم    رانت    دیوان محاسبات    ناظق نوری    احمدی نژاد    قهر   
خلاصه رسانه‌ها
رقم قرارداد بازیکنان و کادرفنی باشگاه گسترش فولاد منتشر شد - لیگ برتر - باشگاه گسترش فولاد مبلغ قرارداد بازیکنان و کادر فنی برای فصل 94-93 لیگ برتر را منتشر کرد.
آخرین خبرها از جایزه ۵۰۰،۰۰۰ دلاری مصطفی (ع) - فناوری - ۲۱ شهریورماه مقارن با ۱۲ سپتامبر به عنوان مهلت ارسال آثار و طرح‌های دانشمندان و پژوهشگران به نهادهای نامزد کننده جایزه ۵۰۰هزار دلاری علم و فناوری مصطفی (ص) مشخص شد.
ما همدیگر را مسخره می‌کنیم تا شما بخندید/ شوخی با طعم توهین - این شب‌ها که برنامه جشن رمضان با اجرای مشترک کاظم احمدزاده و هومن حاجی‌عبدالهی از شبکه تهران روی آنتن می‌رود، مخاطبان روزهای دورتر تلویزیون شیوه محمد حسینی در ذهنشان ...
جدول قیمت سکه و ارز روز سه‌شنبه منتشر شد - جدول قیمت انواع سکه و ارز در بازار روز سه‌شنبه منتشر شد.
وعده مسئولان به هنرمندان معترض/ بدهی‌ها تا پایان شهریور تسویه می‌شود - در تجمع اعتراض آمیزی که هنرمندان تئاتر نسبت به پرداخت نشدن معوقاتشان برگزار کردند، علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد به معترضان قول داد که تا پایان شهریور ماه ...
تمجید مهناز افشار از جادوگر / آقای کریمی؛ همیشه در قلب ما هستی - لیگ برتر - مهناز افشار در صفحه اینستاگرام خود از علی کریمی تمجید کرد.
سلام دماوند به یونسکو/ زخم های تن "دیو سپید پای در بند" را تیمار باید کرد - آمل - خبرگزاری مهر: درحالی پرونده قله دماوند برای ثبت در فهرست میراث جهانی در دستور کار قرار می گیرد و بام ایران به یونسکو سلام می گوید که زخمهای برجای مانده بر تن آن ...
انتقاد شدید از روابط پشت پرده آنکارا و تل‌آویو/ جزئیات سفر البغدادی به ترکیه در سال 2008 - رئیس حزب جمهوریخواه خلق ترکیه در اظهاراتی از ساختگی بودن مواضع نخست وزیر ترکیه علیه رژیم صهیونیستی درباره جنگ غزه خبر داد و تاکید کرد: روابط آنکارا و تل آویو در دوران ...
قطب سوم خودرو سازی، خودرو ساز باشد نه وارد کننده - بنابراین، انتظار ما از دولت این است که در این رابطه بحث عمیق کار‌شناسی شود. افزایش قیمت، معلول است و باید علت بررسی شود. از سوی دیگر، کاهش کیفیت بر‌ روی کمیت هم اثر دارد. به هنگام کمبود ‌خودرو‌، مردم هر خودرو معیوبی را نیز تحویل می‌گیرند، ولی با افزایش تولید، کیفیت نیز با آن افزایش می‌یابد و مردم حق انتخاب بیشتری ‌دارند.
35 هکتار از جنگل های کرخه و دز خاکستر شد - اهواز - خبرگزاری مهر: شوشی ها بیشه زارهای کرخه و دز را ریه های شهر می دانند. جنگل هایی وسیع که شمال و جنوب را پوشانده اند و رودهای کرخه و دز از لا به لای آن آرام و روان ...
دعوت رئیس‌جمهور از مردم برای حضور باشکوه در راهپیمایی روز قدس - دولت - رئیس‌جمهور بر حضور هرچه با شکوه‌تر مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس تأکید کرد و گفت: هر چه راهپیمایی روز قدس امسال باشکوه‌تر باشد، این موضوع به معنای حمایت بیشتر از مردم مظلوم فلسطین است.
نشست تروئیکای اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی آغاز شد - نشست تروئیکای اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و دیگر اعضا در مورد وضعیت فلسطین و تهاجم علیه غزه دقایقی پیش با حضور مقامات 10 کشور اسلامی در تهران آغاز شد.
رده‌بندی تیم‌های برتر جهان اعلام شد/ والیبال ایران یازدهم شد! - در تازه‌ترین رد‌ه‌بندی فدراسیون جهانی والیبال، تیم ملی ایران با وجود قرار گرفتن در جمع چهار تیم برتر لیگ جهانی، تنها یک پله صعود کرد و در رده یازدهم دنیا قرار گرفت.
بازخوانی تاریخ/دفاع هاشمی از ناطق نوری در مجلس: نبودن آقای ناطق در دولت ضرر عمده‌ای برای انقلاب دارد - احزاب و شخصیت‌ها - آبان ماه سال 62 حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری که در آن روزگار وزیر کشور بود در مجلس اول استیضاح شد.
وزش باد شدید در 9 استان کشور طی امشب و فردا / احتمال طوفان گرد و خاک در پایتخت و زابل - مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به وزش باد شدید در 9 استان کشور طی امشب و فردا گفت: احتمال بروز طوفان گرد و خاک در پایتخت و زابل در این مدت وجود ...
اعتراض اهالی تئاتر به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه / مرادخانی: تا پایان شهریور تسویه حساب می‌کنیم - تئاتر - جمعی از اهالی تئاتر در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهایشان در تالار رودکی گرد هم آمدند و معاون هنری وزیر ارشاد در جمع هنرمندان اعلام کرد بدهی‌های مربوط به دستمزدها تا پایان شهریورماه پرداخت خواهد شد.
برگزاری نمایشگاه کتاب در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران قوت گرفت/ تشکیل اتاق فکر نمایشگاه - رئیس دبیرخانه دائمی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اعلام منتفی شدن «شهر آفتاب» به عنوان یکی از گزینه‌های برگزاری این نمایشگاه، از احتمال توافق با وزارت نفت برای ...
رییس‌جمهور با هنرمندان افطار می‌خورد - ضیافت افطاری حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری کشور با هنرمندان، جمعه این هفته سوم مرداد برابر با 27 رمضان برگزار می‌شود.
مجموعه تازه شبکه دوم برای کودکان و خانواده‌ها - تلویزیون - شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران به زودی پخش یک مجموعه داستانی را آغاز می کند.
جیمز رودریگز رسما به رئال پیوست/ 88 میلیون یورو برای آقای گل جام جهانی - فوتبال جهان - سایت باشگاه رئال مادرید پیوستن جیمز رودریگز به این تیم را رسما تایید کرد.
چگونه سایت «تابناک» از اتهامات تبرئه شد؟ - در روز‌های اخبر، پرونده سایت «تابناک» با اتهام انتشار و افشای نامه محرمانه موضوع گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تشکیل شد؛ پرونده‌ای که البته به تبرئه شدن مدیر‌مسئول سابق سایت تابناک پایان یافت.
نقشه مناطق مورد حمله ارتش رژیم صهیونیستی در نوار غزه - خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: در این نقشه مناطق الشجاعیه و الزیتون در نوار غزه که طی روزهای اخیر مورد حمله هوایی و زمینی ارتش رژیم صهیونیستی قرار گرفته است، مشاهده می ...
تحول در بازار سرمایه/ شاخص 645 واحد رشد کرد - بازار مالی - شاخص کل با 635 واحد افزایش به رقم 74526 واحد رسید.
ناطق نوری ازاحمدی نژادوانتخابات سال 84،خبردروغ زمین گرفتن هاشمی،روزهای پس ازدوم خرداد76 و ...می گوید - احزاب و شخصیت‌ها - علی اکبر ناطق نوری 71 ساله هر چه می گذرد جایگاهش به عنوان یک چهره سیاسی مرضی الطرفین بیشتر نمود پیدا می کند.
نکاتی که اردوغان در حمایت خود از غزه فراموش کرده است! - جنایات وحشیانه این روزهای رژیم صهیونیستی در غزه، با واکنش های متعدد بین المللی مواجه شده و کشورهای مختلفی ضمن موضع گیری علیه این اقدامات، آن را محکوم کرده اند. اما شاید در این میان، واکنش نخست وزیر ترکیه به این موضوع، از نظر اهداف از همه متفاوت تر و البته جالب توجه تر باشد.
درخواست رئیس مجلس ترکیه و پیشنهاد لاریجانی برای بازگشایی رفح - رئیس مجلس ترکیه از سازمان‌های بین‌المللی خواست برای بازگشایی گذرگاه رفح از نفوذ خود استفاده کنند.
سایت باشگاه الاهلی قطر: رسانه های ایرانی می گویند سید جلال به بهترین لیگ آسیا پیوسته! - لیگ برتر - سایت باشگاه الاهلی ادعا کرد رسانه های ایرانی حسابی از پیوستن جلال حسینی به این تیم خوشحالند.
نامه تکان‌دهنده پزشک نروژی بیمارستان الشفاء غزه - هیچ کس با داشتن قلب و توان نمی‌تواند یک شب از کنار این بیمارستان رد شود و مصمم نشود که به سلاخی مردم فلسطین پایان دهد. اما سنگ‌دل‌ها و بی‌رحم‌ها محاسبات خود را کرده و برنامه «ضاحیه» [حومه جنوبی بیروت] دیگری را ریخته‌اند. نهرهای خون امشب هم جاری خواهند بود. می‌توانم حس کنم که آن‌ها ابزارهای خود را برای کشتن آماده کرده‌اند. لطفا، هر کاری از دستتان بر می‌آید انجام دهید. این وضعیت نمی‌تواند این طور ادامه پیدا کند».
به کجا فرار کنیم؟ - خاورمیانه - مردم غزه از ترس حملات دشمن صهیونیستی خانه و کاشانه خود را رها کردند.اما آنها به کجا می روند؟
موافقان و مخالفان استیضاح وزیر آموزش و پرورش چه کسانی هستند و چه می گویند؟ - آموزش - با وجود اعلام استیضاح وزیر آموزش و پرورش، بیشتر نمایندگان عضو کمیسیون آموزش مخالف استیضاح فانی هستند و هنوز زمان را کافی برای بررسی عملکرد او نمی دانند.


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved