ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / پنج شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۳ / Thursday, 24 July, 2014

آترزی و تنگی ژژونوم، ایلئوم و کولون

علائم و نشانه‌هاى اصلى انسداد روده عبارتند از: ۱. پلى‌هيدرآمنيوس در مادر، ۲. اتساع شکم، ۳. استفراغ ۴. عدم دفع مکونيوم. پلى‌هيدرآمنيوس به سطح انسداد بستگى داشته و در حدود ۴۵% از زنانى که نوزاد آنها آترزى دئودنوم دارد و در ۱۵% از آنهائى که نوزاد آترزى ايلئوم دارد، ديده مى‌شود. هنگامى که به‌طور معمول، لولهٔ معده براى نوزاد گذاشته مى‌شود، وجود بيش از ۴۰cc مواد باقى‌مانده بر تشخيص انسداد صحه مى‌گذارد. در انسداد قسمت فوقانى روده، استفراغ به فاصله کمى پس از خوردن غذا رخ داده و اگر سطح انسداد پائين‌تر از آمپول واتر باشد، استفراغ صفراوى خواهد بود. اتساع شکمى به سطح انسداد بستگى داشته و در انسداد قسمت‌هاى ديستال، واضح‌تر است. ۳۰ تا ۵۰ درصد از نوزادان دچار انسداد روده، مکونيوم را دفع مى‌کنند اما عدم دفع مکونيوم تا ۲۴ ساعت پس از تولد، به‌طور مشخص مطرح‌کنندهٔ انسداد است.
علل انسداد روده در نوزادان شامل موارد زير است: آترزى يا تنگى روده، پانکراس حلقوي، ولولوس يا نوارهاى جسبندهٔ صفاقى و ناهنجاى‌هاى چرخشي، ايلئوس مکونيوم، بيمارى هيرشپرونگ، سندرم تجمع مکونيوم و سندرم کولون چپ کوچک نوزادان.
آترزى روده ۴۰% موارد دئودنوم، در ۲۰% مواد ژژونوم، در ۲۰% موارد ايلئوم و در ۱۰% موارد کولون را درگير مى‌سازد.
  انسداد مادرزادى دئودنوم
تنگى و آترزى دئودنوم در سطح آمپول واتر، انسداد ايجاد مى‌کند. در ۷۵% مورد صفرا به‌سمت ابتداء دئودنوم منحرف مى‌شود. پانکراس حلقوى تقريباً هميشه با هيپوپلازى دئودنوم در سطح آمپول همراه است. در نيمى از موارد، ناهنجاى‌هاى مادرزادى متعددى وجود دارند که شامل سندرم داون در ۳۰% موارد و بيمارى‌هاى مادرزادى قلب در ۲۰% موارد، مى‌باشند. در نيمى از نوزادان وزن هنگام تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم است.
کمى بعد از تولد به‌دنبال تلاش براى تغذيهٔ نوزاد، استفراغ که معمولاً حاوى صفرا است ايجاد مى‌شود. قسمت فوقانى شکم ممکن است متسع باشد در بيش از ۵۰% موارد مکونيوم دفع مى‌شود. گرافى‌هاى شکم يک معده و دئودنوم که به‌صورت دوبل متسع شده‌اند را نشان مى‌دهد. عمل انتخابى در اين موارد يک دئودنوستومى به‌منظور کاستن از فشار معده و دئودنوم و اندازه‌گيرى مواد باقى‌مانده در معده در تغذيهٔ مرحله‌اي، انجام مى‌شود.
اتساع شديد دئودنوم در بالاى محل انسداد شايع بوده و منجر به اختلال در پيشبرد موادغذائى خورده‌شده، مى‌شود. اين مشکل با بريدن قسمتى از ديوارهٔ مقابل مزانتر روده، به‌منظور اصلاح قطر لومن حل مى‌شود.
نبايد گاستروژژونوستومى انجام داد زيرا بن‌بست کور روده ممکن است باعث استفراغ‌هاى مکرر بشود. ميزان مرگ‌ومير به نارس‌بودن و ناهنجارى‌هاى همراه بستگى دارد.
  آترزى و تنگى ژژونوم، ايلئوم و کولون
آترزى و تنگى ژژونوم، ايلئوم و کولون به‌علت حوادث عروقى مزانتريک در رحم به‌وجود مى‌آيند. اين حوادث عروقى به‌طور مثال ناشى از فتق، ولولوس و يا انواژيناسيون مى‌باشند که باعث نکروز آسپتيک و جذب رودهٔ نکروز شده، مى‌شوند. اگرچه آترزى مى‌تواند در هر قسمتى از روده به‌وجود آيد اما اکثر موارد در قسمت ابتدائى ژژونوم يا انتهائى ايلئوم پديد مى‌آيد. يک منطقهٔ کوچک نکروزه ممکن است فقط تنگى ايجاد کرده با يک پرهٔ غشائى مسدودکنندهٔ لومن به‌وجود بياورد (نوع I). يک انفارکت وسيع‌تر ممکن است يک طناب فيبروزه بين دو قوس از روده برجاى بگذارد (نوع II) و يا ممکن است قسمت ابتدائى و انتهائى روده به‌طور کامل توسط يک نقص V شکل در مزانتر از يکديگر جدا شوند (نوع III).
آترزى‌هاى متعدد در ۱۰% موارد رخ مى‌دهند (نوع IV). در گونه خاصى از نوع III (نوع IIIb) که اغلب آترزى پوست سيب يا درخت کريسمس ناميده مى‌شود؛ انتهاء ژژونوم پروگزيمال مسدود است، قسمت طويلى از ميانهٔ رودهٔ کوچک وجود ندارد و ايلئوم انتهائى به‌دور عروق خونرسان خودش که از عروق ايلئوکوليک منشاء مى‌گيرند؛ پيچيده است.
استفراغ صفراوي، اتساع شکمى و عدم دفع مکونيوم مشخص‌کنندهٔ انسداد روده مى‌باشند. گرافى‌هاى سادهٔ شکمى تخمينى از محل انسداد در روده به‌دست مى‌دهند، اگرچه در نوزاد رودهٔ کوچک از کولون نوزاد قابل افتراق نيست. به نوزادان تازه متولدشده که دچار انسداد کامل هستند هيچ مادهٔ حاجبى نبايد خورانده شوند. ممکن است تنقيهٔ باريم (در سالين) براى گزارش‌نمودن سطح انسداد و چرخش ناهنجار همراه يا آترزى کولون همراه با آن، انديکاسيون داشته باشد. در انسدادهائى که در قسمت تحتانى روده و در اوايل حاملگى به‌وجود مى‌آيند؛ در هنگام تولد کولون خالى از مکونيوم بوده و به‌طور غيرطبيعى باريک به‌نظر مى‌رسد.
هنگامى که انسداد در قسمت‌هاى ابتدائى بوده يا در اواخر حاملگى به‌وجود آمده باشد؛ مکونيوم عبور کرده و به‌داخل کولون رسيده است. در اين هنگام تنقيه باريم، کولونى با ابعاد بزرگتر و داراى محتويات را نشان مى‌دهند يک کولون کوچک فقط به‌دليل عدم استفاده از روده نيست و به‌ندرت مى‌تواند به‌علت بيمارى‌هاى هيرشپرونگ باشد.
برشى که عرضى بوده و در قسمت‌ فوقانى شکم باشد، ارجح است. معمولاً رودهٔ نوزادانى که آترزى ژژونوم دارند، از معده تا محل انسداد شديداً متسع مى‌باشد. بايد اين ژژونوم بيش از حد اتساع يافته را بريد - در صورت لزوم تا ليگامان تريتز - زيرا اگر برداشته نشود منبعى براى انسداد عملکردى پايدار خواهد شد. براى نوزادانى که با فقدان قسمت زيادى از رودهٔ کوچک متولد مى‌شوند بايد عمل بيانچى انجام گيرد.
ميزان بالاى مرگ‌ومير ناشى از سپسيس، با اختلال عملکرد قسمت ابتدائى روده و آناستوموز، نارس‌بودن و پريتونيت مکونيومي، همراه مى‌باشد. برخلاف آترزى دئودنوم، وجود ساير ناهنجارى‌هاى همراه در آترزى رودهٔ کوچک و کولون معمول نمى‌باشد.
- انواع آترزى معده:
A: پرهٔ غشائى
B: نوار فيبروزه‌اى که دو انتهاى بسته را به‌هم متصل مى‌کند.
C: جدائى کامل دو انتها همراه با نقص V شکل مزانتر.


همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های تاریخی    تپه های باستانی   
بانک و بیمه    بیمه    حقوق بیمه    حقوق نمايندگان و کارگزاران بيمه    نمايندگان بيمه   
کشاورزی جنگلداری و شیلات    محصول    محصولات کشاورزی - محصولات زراعی    غلات    غلات گرمسیری    برنج    کاشت   
کشاورزی جنگلداری و شیلات    محصول    محصولات دام و طیور - ماکیان    صنعتی    شتر مرغ    پرورش جوجه   
دارو و درمان    درمان    جراحی    سیاهرگ ها و عروق لنفاوی    سیستم لنفاوی   
دارو و درمان    درمان    روانپزشکی    علایم و نشانه های روانپزشکی بالینی    تعریف علایم و نشانه های روانپزشکی   
بازیها و سرگرمیها    بازی کودکان    روانشناسی بازی    رشد    حواس پنج گانه    حرف زدن و یادگیری آن    کتاب ها و تصاویر   
صنعت توریسم    مدیریت و شناخت صنعت جهانگردی و گردشگری    آثار جهانگردی    آثار مثبت جهانگردی    نقش جهانگردی در توسعهٔ اقتصادی    ایجاد اشتغال و درآمد   
شعر و ادب    مولوی    مثنوی معنوی    دفتر اول از مثنوی   
شعر و ادب    خواجوی کرمانی    دیوان اشعار    غزلیات   


کلمات در حال جستجو
داعش    قدس    تجمع    مادران صلح    اسرائیل    غزه    محمد خاتمی    روز قدس    راهپیمایی    فوائد معصوم    عراق    رییس جمهور    قیمت    طکه    طلا    بازار    بوئینگ    ایران ایر    توافق   
خلاصه رسانه‌ها
دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منصوب شد - مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی طی حکمی دکتر اردشیر صالح پور را به عنوان دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منصوب کرد.
مبلغ قرارداد بازیکنان فولاد/ قهرمان با 8.3 میلیارد تیمش را بست؛البته به جز رقم قرارداد بختیار رحمانی - لیگ برتر - لیست مبلغ قرارداد بازیکنان فولاد در لیگ چهاردهم منتشر شد.
لاریجانی :دفاع از انقلاب نباید دولتی باشد/ توسعه کشور بیمار است - مجلس - رئیس مجلس با تأکید بر اینکه دفاع از انقلاب نباید دولتی باشد، گفت: مردم باید با حضور در صحنه‌های مختلف طرح‌ها و اندیشه‌های خود را ارائه و در آینده‌شان نقش‌آفرینی کنند.
محدودیت‌‌های ترافیکی راه‌ها در پایان هفته/ محور چالوس-کرج یک‌طرفه شد - تردد خودروها از ساعت ۱۴ روز جمعه ۳ مرداد تا ساعت ۱ بامداد روز شنبه از کرج به مرزن‌آباد ممنوع بوده‌ و تردد خودرو از ساعت ۱۷:۳۰ روز جمعه تا ۱ بامداد روز شنبه از ۱۵ ...
پیروزی پرگل ایران برابر میانمار / قهرمانی تیم ملی فوتسال امید در تورنمنت چین - فوتبال ملی - تیم ملی فوتسال امید با کسب 3 پیروزی قهرمان تورنمنت بین المللی چین شد.
عاشقانه روز بیست و ششم/خداوند به چه زمانی سوگند خورده است؟/چگونه با کار نیک خودمان را تنبیه کنیم؟ - دین و اندیشه - بیست و ششمین روز از میهمانی خدا فرا رسیده است، از میزبان مهربان و بخشنده یاری می خواهیم تا به تلاش و کوشش مستمر مداومت کنیم و هویت خود را در مقابل مستکبران از دست ندهیم. پرونده امروز به دوستداران اخلاق و نیکویی تقدیم می شود.
خوزستان آب اضافی برای انتقال به دیگر استانها ندارد - بر اساس قوانین بین‌المللی و بحث آب، اگر استانی مازاد آب شرب داشته باشد می‌تواند به سایر مناطق انتقال دهد ولی استان خوزستان این مازاد را ندارد که وزارت نیرو و یا دولت بخواهد با هدف آب‌رسانی به استان‌های دیگر آن هم جهت مصارف کشاورزی لوله‌کشی کند. استان خوزستان فاقد مازاد آب است، معلوم نیست برنامه دولت، بر چه مبنایی انجام می‌شود.
رئیس جمهور جدید عراق انتخاب شد/ با "فواد معصوم" بیشتر آشنا شوید - خاورمیانه - پارلمان عراق امروز پنجشنبه «فواد معصوم» نامزد توافقی کردهای این کشور را به عنوان رئیس جمهورجدید عراق برای دور چهارم ریاست جمهوری این کشور انتخاب کرد.
دلایل بازگشت خارجی‌ها به بازار ایران/ هدیه ویژه دولت به فعالان اقتصادی - رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به فروکش کردن التهابات بازار ارز هدیه دولت تدبیر و امید به فعالان اقتصادی را ایجاد محیط کسب و کار آرام و قابل محاسبه عنوان کرد و گفت: ...
نامه منتشر نشده محسن رضایی به فرمانده گردان های قسام - پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی ، نامه وی که در اوج حملات رژیم صهیونیستی ،خطاب به محمد الضیف فرمانده گردانهای قسام نوشته شده است را منتشر کرد.
سرانجام رئیس جمهور جدید عراق انتخاب شد - دقایقی پیش رأی گیری در پارلمان به پایان رسید و پس از شمارش آرا رقابت به «فواد معصوم» و «حنان الفتلاوی» محدود شد که با کناره گیری الفتلاوی، فواد معصوم کاندیدای اتحادیه میهینی کردستان عراق به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.
دستور وزارت صنایع به باشگاه های صنعتی /مبلغ قراردادهایتان را منتشر کنید - لیگ برتر - وزارت صنایع در نامه ای به باشگاه های صنعتی اعلام کرد که مبلغ قرارداد بازیکنان و کادر فنی خود را منتشر کنند.
فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق شد - منابع عراقی از پیروزی فؤاد معصوم در انتخابات امروز پارلمان عراق خبر دادند.
هلاکت سخنگوی داعش در موصل - در حمله هوایی ارتش عراق به مانور نظامی داعش در ورزشگاه موصل، سخنگوی این گروه تروریستی و چند نفر دیگر از اعضای آن به هلاکت رسیدند.
اقدام بازاریان ایران برای کمک تسلیحاتی به رزمندگان کرانه باختری - سازمان بسیج اصناف و بازاریان کشور در اطلاعیه‌ای با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر کمک به غزه و مسلح شدن کرانه باختری، شماره حسابی برای کمک به خرید تسلیحات برای ...
رویای ژاپنی‌ها به مقصد رسید: المپیک 2020 روبات‌ها در توکیو - اینترنت - ژاپن در تلاش است مسابقات ربوکاپ را به المپیک روبات‌ها(رُبات) تبدیل کرده و اولین المپیک روبات‌ها در جهان را در سال 2020 برگزار کند.
فؤاد معصوم: همان راه جلال طالبانی را در پیش می گیرم - نامزد پیشنهادی ائتلاف کردستان عراق برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق همزمان با آغاز نشست پارلمان این کشور برای انتخاب رئیس جمهور اعلام کرد که برای حل مشکلات به شیوه جلال ...
داعشی هایی که پرچم های مسلمانان را زیر پا له می کنند! - غزه این روز ها فقط یک مکان جغرافیای نیست! غزه که این سالها، نماد و هویت بوده و هست؛ این روزها به محک هم تبدیل شده است!برای آنانی که پرچم لاالله الا الله در دست می گیرند و گلوی معتقدان به لاالله الا الله را می برند و پرچم آنان را در زیر پاهای شان له می کنند!
سه درخواست ازمجمع‌عمومی سازمان ملل/ دادستان دیوان لاهه راسا جنایات درغزه را بررسی کند - کمیته حقوقی جمعیت دفاع از ملت فلسطین با انتشار بيانيه اى جنایت های رژیم اشغالگر قدس در غزه را محکوم کرد.
تصاویری از حمله حامیان غزه به بازیکنان اسرائیلی/ حمایت از مردم فلسطین - در جریان دیدار یکی از تیم‌های باشگاه رژیم اشغالگر قدس با تیم لیل فرانسه تعدادی از تماشاگران وارد زمین شدند و در حمایت از مردم فلسطین بازیکنان اسرائیلی را زیر باد کتک ...
نشست پارلمان عراق برای انتخاب رئیس جمهوری این کشور آغاز شد - نشست پارلمان عراق برای انتخاب رئیس جمهوری عراق در حالی آغاز می شود که منابع عراقی از توافق کردها بر سر نامزد پیشنهادی جهت تصدی پست ریاست جمهوری این کشور خبر می دهند.
پس از منتفی شدن حضور میاچ در تیم سرخپوشان/افشین پیروانی دستیار علی دایی شد - لیگ برتر - پیروانی از امروز به عنوان مربی پرسپولیس در این تیم فعالیت می کند.
در هر 60 ثانیه بر روی فیسبوک چه اتفاقاتی رخ میدهد؟ - شبکه اجتماعی فیسبوک را در حال حاضر در کنار شبکه های اجتماعی نظیر توییتر میتوان به عنوان یکی از بزرگترین و پر مخاطب ترین شبکه های اجتماعی دانست. صرف نظر از چیستی و ماهیت این شبکه اجتماعی رخ داد هایی که در هر 60 ثانیه به شکل میانگین بر روی این شبکه اجتماعی به وسیله حجم عظیم مخاطبان آن رقم میخورد، در خور توجه است.
پرسپولیسی ها هم قراردادهای شان را اعلام کردند/ علی دایی گرانترین قرارداد رسمی لیگ را دارد - لیگ برتر - علی دایی با قرارداد رسمی 2 میلیارد و 100 میلیون تومانی گرانترین فرد در میان همه بازیکنان و مربیان لیگ برتر است البته بنا به اعلام سازمان لیگ برتر.
علامه امینی سعی داشت مظلومیت امام علی(ع) را ریشه یابی کند/ استادی که با دیدن نوشته‌های علامه کتاب خود را آتش زد - نوه علامه امینی گفت: علامه امینی با درک بیشتر از شخصیت امام علی(ع) سعی داشتند تا دلیل این مظلومیت را ریشه‌یابی کنند و بررسی کنند که چه زمینه‌هایی در جریانات فرهنگی، ...
لاریجانی دو مصوبه دولت را مغایر با قانون اعلام کرد - رئیس مجلس در نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس‌جمهور 2 مصوبه دولت مبنی بر «سامـاندهی آبادی‌های داخـل جنگل» و «آیین‌نامه چگونگی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی» را مغایر قانون اعلام ...
تنها شباهت «فرشته ها با هم می آیند» و «طلا و مس» از نگاه کارگردان / اشتراک در یک لباس - سینما - حامد محمدی کارگردان فیلم سینمایی «فرشته ها با هم می آیند» تنها شباهت «طلا و مس» را به این فیلم در لباسی دانست که بر تن هر دو شخصیت می بینم.
گفتگو با بازمانده سرنانوازان مازندران/ آرزوی بر دل مانده پیرسرنانواز - رامسر - خبرگزاری مهر: پنجعلی سازگار تنها بازمانده هنر سرنانوازی در غرب مازندران و شرق گیلان است که بیش از 70 سال این هنر قدیمی را حفظ کرده و رواج داده است.
راهپیمایی‌ روز قدس دل‌ صهیونیست‌ها را خواهد لرزاند - آیت‌الله دری نجف‌آبادی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری  با تأکید بر اینکه راهپیمایی‌ روز قدس دل‌های‌ صهیونیست‌ها را خواهد لرزاند، گفت: در روز قدس از مصر می‌خواهیم تا ...
هلاکت برادر زاده ابوبکر البغدادی در تکریت - منابع عراقی از هلاکت برادر زاده سرکرده داعش در استان صلاح الدین خبر دادند.


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved